Испания вече е на Евро 2020 след драматично извоювана точка (видео)

Отборът на Испания си подсигури участие на Евро 2020 след равенство 1:1 при гостуването си на Швеция в евроквалификационен мач от група F. Маркус Берг реализира в 50-ата минута на двубоя, а резевата Родриго Морено изравни след 90-ата.

Иберийците изиграха много силно първо полувреме, допуснаха гол, който не се виждаше как ще върнат, но този път късметът им се усмихна като своеобразна компенсация отпредни няколко дни в Норвегия. Испанците няма как да бъдат изместени от едно от първите две места, тъй като вторият и третият Швеция и Румъния, отдалечени съответно на пет и шест точки, играят помежду в следващия кръг. Лошата новина за Испания е травмата на Давид де Хеа, който остава под въпрос за неделния сблъсък между Манчестър Юнайтед и Ливърпул.

Ла Роха се нуждае от точка, за да си осигури участие на Евро 2020. Наставникът на иберийците Роберт Морено пусна интересен стартов състав, в който присъстваше само един футболист на Реал Мадрид или Барселона - Дани Карвахал. Раул Албиол сложи капитанската лента заради наказанието на Серхио Рамос. Жерард Морено и Микел Оярсабал застанаха в предни позиции. Куалсон и Берг оформиха нападателен тандем в състава на скандинавците.
Испанците започнаха динамично и притиснаха своя съперник. В третата минута Фабиан Руис получи топката около дъгата и шутира без подготовка - вратарят на домакините Робин Олсен успя да избие над гредата. В седмата Тиаго Алкантара пробва да шутира, получи се рикошет, след който халфът изскочи сам срещу вратаря. Играчът на Байерн (Мюнхен) реши да финтира стража, който обаче чукна топката в крака на Тиаго и така отличното положение беше пропиляно. Селекционерът на “трите корони” претендираше, тъй като секунди преди ситуацията негов играч легна на тревата след въздушен сблъсък.
Обсадата пред вратата на скандинавците продължи. В 11-ата минута Родри не успя да вкара от шест метра след суматоха при корнер, като голяма заслуга има и вратарят Олсен. В 20-ата Карвахал центрира отдясно, Жерард Морено насочи с глава от 11 метра - вратарят на домакините отново се появиха след хубав плонж.
В 27-ата Лустиг отправи страховит удар от 25 метра - Давид де Хеа внимаваше и успя да спаси. В 32-ата Лустиг центрира отдясно, Куалсон изпревари Иниго Мартинес и стреля много опасно с глава. Де Хеа отговори подобаващо с чутовно спасяване с една ръка.
В 50-ата минута Швеция откри резултата след колеблива игра на испанската отбрана. Давид де Хеа на два пъти спаси, но и в двата случая не изби топката надалеч, а я остави в опасна близост. Така Берг реализира почти от голлинията с глава - 1:0. В 60-ата вратарят на испанците Де Хеа беше сменен поради физически проблеми. На неговото място се появи Кепа Арисабалага.
Момчетата на Роберт Морено потърсиха отговор. Акциите им обаче не разполагаха с достатъчна доза острота. В 92-ата минута защитата на шведите не се организира добре при корнер и получи гол. Родриго сложи крак на топката малко пред голлинията след удар на Фабиан - 1:1.