Холандия продължава по план гонитбата с Германия след два гола на Вайналдум

Холандия очаквано записа пета победа в Група С за Евро 2020, след като надделя с 2:1 над Беларус като гост и излезе на върха във временното класиране с три точки пред отбора на Германия, който по-късно днес гостува на Естония. Халфът на Ливърпул Жоржиньо Вайналдум (32', 41') бе в основата на успеха на "лалетата" с два гола. След почивката Станислав Драгун (54') върна едно попадение, но Беларус нямаше сили да измъкне нещо повече.

Роналд Куман бе направил няколко промени в сравнение с мача със Северна Ирландия. Мемфис Депай пропусна двубоя заради контузия. Вместо него стартира Донийл Мален. Велтман започна отдясно на отбраната, Ван де Беек бе предпочетен пред Де Роон, а Промес замени Бабел в титулярния състав.

От самото начало холандците се настаниха в половината на Беларус. Домакините пък търсеха дълги подавания напред, с които евентуално да изненадат "лалетата". В 20-ата минута Ван де Беек опита да прехвърли технично вратаря, но с него прехвърли и вратата.

В 26-ата минута Беларус изненадващо можеше да открие резултата. Отбраната на гостите не се справи добре с един корнер, което даде шанс на Лаптев да стреля от шест метра. Първият удар на нападателя бе блокиран от Де Лихт, но Лаптев получи шанс за втори изстрел, който обаче бе много неточен. Така Беларус пропусна най-добрата възможност до момента.

В 32-рата минута Холандия поведе, след като Вайналдум засече с глава центриране на Промес. Няколко минути след това Гутор спаси удар отблизо на Велтман.

Четири минути преди почивката халфът на Ливърпул Жоржиньо Вайналдум удвои аванса на Холандия след страхотен удар, след който забоде топката в горния десен ъгъл на вратата на Гутор.

Беларус показа зъби в началото на второто полувреме и заслужено върна един гол в 54-тата минута, след като Блинд изпусна Станислав Драгун, който засече с глава отблизо добро центриране на Поляков. Това бе първи домакински гол на Беларус от една година.

Холандия постепенно укроти домакинския ентусиазъм, като започна още повече да владее топката. Чак в 80-ата минута "лалетата" създадоха и първата си стопроцентова възможност за втората част. Вайналдум запази много добре топката в наказателното поел, след което пусна към Мален, който бе сам срещу Гутор, но стражът на Беларус спаси неговия изстрел.

Така Холандия дръпна с три точки пред Германия и Северна Ирландия.