Шотландия унищожи Сан Марино под ужасен дъжд в мач без значение

След като по-рано през деня Шотландия отпадна от Световната купа по ръгби с драматично поражение 21-28 от Япония, местните фенове на спорта намериха утеха в представянето на националния отбор по футбол, макар и в домакинството на Сан Марино в осмия кръг от квалификациите за Евро 2020. Британците нанесоха поредно унижение на най-ниско класирания отбор в ранглистата на ФИФА с 6:0, независимо от тежките условия за игра под проливния дъжд на стадион “Хампден парк” в Глазгоу.

Хеттрик реализира халфът на Астън Вила Джон Макгин, а петият гол бе дело на дебютанта с националната фланелка Стюарт Финлди - той е първият играч на Килмарнък с гол за представителния тим на страната от 1969 година насам, когато това прави Томи Маклийн при 5:3 над Уелс, а е и едва четвъртият голмайстор за Шотландия от този клуб. Лорънс Шанкланд, който стана автор на попадението за 4:0, пък е първият играч на Дънди Юнайтед с точен изстрел с националната фланелка от Били Додс, който през 1999 година бележи при 2:1 над Босна и Херцеговина.

Двубоят бе без значение за двата отбора, защото Сан Марино е твърдо на последното място в групата и в континентален мащаб може да се мери основно с Гибралтар по футболни достойства. Шотландците пък нямат шансове да се доберат до някое от първите две места в групата, като два кръга преди края изостават с 12 точки от подгласника Русия. Домакините бяха отстъпили именно на “сборная” в предишния си двубой и загубиха всякакви възможности да се класират за Евро 2020, а селекционерът им Стив Кларк бе направил шест промени спрямо въпросния злополучен сблъсък, загубен с 0:4.

Единствената интигра се въртеше около това с колко гола ще си тръгнат гостите и британският състав не закъсня с отбелязването на първото попадение. Независимо от ужасния проливен дъжд, който несъмнено тормозеше играчите, зрителите и всички други на стадиона, двубоят предложи доста попадения.

В 12-ата минута Може би най-креативният в халфовата линия на шотландците Райън Кристи изпрати топката ниско с центриране в малкото наказателно поле, а Джон Макгин просто постави крака си на пътя на топката и я прати в очертанията на вратата за 1:0. Първоначално останаха съмнения дали изобщо халфът на Астън Вила е докоснал топката, но попадението в крайна сметка бе записано на негово име. Вече в четвърто от последните пет домакинства на Шотландия първият гол е отбелязан преди да е изтекъл четвърт час игра.

В 26-ата минута полузащитникът на Манчестър Юнайтед Скот Мактоминей направи хубав пробив по левия фланг центрира в пеналтерията по остър начин, който затрудни вратаря Алдо Жуниор Симончини. Стражът на Сан Марино така просто заложи топката за Макгин, който с удоволствие реализира второто си попадение в срещата - 2:0.

В добавеното време на първата част настоятелната игра на домакините се отплати с още един гол, независимо от няколкото спасявания до този момент на Симончини. Правещият дебют с националната фланелка Стюарт Финдли намери топката с глава след центриране от корнер и я насочи на пътя на Макгин, който от около 3-4 метра я прати неспасяемо във вратата, за да оформи хеттрика си - 3:0.

През втората част теренът стана толкова тежък, че отиграванията варираха от комични до откровено опасни за здравето и започнаха да се прокрадват размисли, че мачът може да бъде прекратен. Липсата на вятър допълнително затрудняваше футболистите, но головете не спряха.

Само за 120 секунди шотландците нанесоха още два удара на окаяния си съперник - първо Лорънс Шанкланд покачи на 4:0 с удар отблизо, а след това Финдли ознаменува първия си мач за националния тим с гол за 5:0 чрез нова асистенция на Кристи - 5:0.

Авторът на хеттрика Макгин очаквано получи бурни овации при смяната си в 70-ата минута, а заменилият го Стюърт Армстронг (Саутхамптън) реализира шестото попадение в двубоя.