Седма поредна победа прати Италия на Евро 2020 (видео)

Италия стана вторият сигурен участник на Евро 2020. Тази вечер "Скуадра адзура" се присъедини към Белгия, след като записа седмата си поредна победа в група "J". Възпитаниците на Роберто Манчини надвиха с 2:0 Гърция на "Олимпико" в Рим и така си гарантираха, че ще завършат на първото място в групата. Точни за успеха на домакините бяха Жоржиньо от дузпа в 63-ата и Федерико Бернардески в 78-ата минута. Любопитното е, че е италианците днес играха в доста нетрадиционния си трети екип в тъмно зелен цвят, който обаче им донесе късмет.

Селекционерът на Италия Роберто Манчини бе избрал в атака да започне триото Фередиро Киеза, Чиро Имобиле и Лоренцо Инсиние. В средата на терена действаха Марко Верати, Жоржиньо и Николо Барела. В защита карето бе съставено от Данило Д'Амброзио, Леонардо Бонучи, Франческо Ачерби и Леонардо Спинацола. На вратата бе Джанлуиджи Донарума.

В състава на Гърция липсваха доста основни футболисти. За гостите в атака бе дуото Кулурис и Лиминос, а зад гърба им ги подкрепяше Бакасетас. В средата на терена действаха Зека, Курмпелис и Бухалакис, а в защита започнаха Стафидис, Сиовас, Хаджидякос и Бакакис. На вратата бе Пасхалакис.

Срещата започна с натиск на Италия, но първата реална голова опасност беше пред вратата на Джанлуиджи Донарума. В 12-ата минута Димитриос Лимниос се отскубна от защитата отдясно и отправи удар отблизо и стражът на домакините трябваше да се намесва решително.

В 29-ата минута се стигна до нещо по-интересно и пред вратата на гостите. Николо Барела получи на границата на пеналта, но ударът му бе неточен.

"Скуадра адзура" продължаваше да е по-активният отбор, но без реален резултат от това. В 39-ата минута Чиро Имобиле се озова на добра позиция, но ударът му бе блокиран. След това в 43-ата минута Леонардо Спинацола стреля, но покрай вратата.

Второто полувреме започна с изстрел на Федерико Бернардески, който не намери целта. След това в 55-ата минута Лоренцо Инсиние изскочи на добра позиция на ъгъла на наказателното поле, опита удар от воле, но не успя да намери добре топката и не застраши вратата.

Най-чистото положение в мача до момента обаче бе за Гърция. В 60-ата минута гостите организираха контраатака, Зека напредна отляво, финтира защитник и подаде успоредно на голлинията за Ефимис Кулурис на задната греда, но той не успя да вкара в опразнената врата.

Веднага след това обаче събитията се пренесоха в другото наказателно поле, където защитник спря с ръка удар по посока на вратата и съдията посочи бялата точка. Жоржиньо изпълни наказателния удар и бе точен за 1:0.

В 72-ата минута Инсиние пробва далечен удар, който профуча опасно близо до гредата, но в аут. В 78-ата минута обаче Италия удвои преднината си. Бернардески получи на границата на наказателното поле и отправи диагонален удар по земя, топката премина през няколко играчи и се озова в мрежата за 2:0.

В 86-ата минута Инсиние можеше да направи резултата класически, но изстрелът му мина встрани от вратата.

Все пак Италия си заслужи победата и с пълен актив от 21 точки остава начело в класирането и няма как да бъде изместена от тази позиция в оставащите три мача. Гърция пък записа седми пореден мач без успех и на практика се прости с шансовете си да играе на еврофиналите. Южните ни съседи трябва да спечелят оставащите си три срещи, но дори и тогава може да не успеят да се класират.