Украйна на крачка от класиране след пета поредна победа (видео)

Украйна се утвърди на върха в група "В" от квалификациите за Евро 2020. Отборът на Андрий Шевченко не срещна проблеми срещу Литва - 2:0, и записа пети пореден успех в групата. С 16 точки украинците оглавяват класирането, а на второ място е Португалия с 11. Литовците са на дъното с едва 1 точка.

И двата гола за домакините отбеляза Руслан Малиновский. Халфът откри резултата в 30-ата минута, а в 58-ата удвои аванса на Украйна. Жуниор Мораеш беше титуляр и асистира за първия гол, а на пейката остана бившият защитник на Лудогорец Игор Пластун. На вратата на Литва беше Витаутас Черниаускас от ЦСКА-София.

Мачът на стадион "Металист" в Харков започна с мощен натиск на домакините и още в 3-ата минута Мораеш пропусна с глава след центриране на Собол. В 8-ата Тарас Степаненко скочи най-високо в наказателното поле и уцели гредата. Малко след това шанс се откри и пред Олександър Зинченко, но халфът на Манчестър Сити не се възползва.

Украинците продължиха да атакуват и голът беше въпрос на време. В 26-ата минута Андрий Ярмоленко пропусна от добра позиция, но в 30-ата нямаше какво да спаси литовците. Малинковский направи двойно подаване с Мораеш, който го изведе с пета и халфът прати топката под плонжа на Черниаускас. Не след дълго Ярмоленко също шутира в гредата.

Второто полувреме не беше много по-различно. Украинците бързаха да вкарат втори гол, който да ги успокои. Той падна в 58-ата минута, а негов автор отново бе Малиновский. Футболистът на Аталанта опъна мрежата от пряк свободен удар.

До края домакините действаха със самочувствие и не дадоха на съперника никакъв шанс да върне интригата. На 14 октомври Украйна приема Португалия и дори при равенство ще си гарантира първото място и участие на еврофиналите.

УКРАЙНА - ЛИТВА 2:0 (1:0)