Федерер показа част от магията си и спаси 5 мачбола, но все пак преклони глава пред Зверев (видео)

Поставеният под №5 Александър Зверев се класира за полуфиналите на турнира от категорията “Мастърс 1000” в Шанхай. В третия 1/4-финал днес германецът надви двукратния шампион и поставен под №2 Роджър Федерер. Зверев прекърши 38-годишния швейцарец с 6:3, 6:7 (7), 6:3, след като в края на втория сет Федерер спаси 5 мачбола. Зверев ще научи следващия си съперник след края на мача между австриеца Доминик Тийм и италианеца Матео Беретини.

Полуфиналите ще минат без участието на тримата големи - Новак Джокович, Рафаел Надал и Роджър Федерер. Защитвалият титлата си Джокович загуби по-рано днес от Стефанос Циципас, а Надал не участва в тазгодишното издание на турнира.

В началото на първия сет двамата тенисисти печелеха без сериозни затруднения геймовете, в които сервираха, но при 3:2 за Зверев германецът издебна момента и при 30:40 реализира първата точка за пробив в двубоя. Това позволи на германеца да поведе с 5:2, а с гейм на нула малко по-късно Зверев сложи край на първата част - 6:3.

Вторият сет, най-вече краят му, предложи много емоции на зрителите и бе изключително интересен и драматичен. Федерер проби за 2:0, но Зверев направи рибрейк, след което играта вървеше гейм за гейм, като сервиращите нямаха особени трудности. Стигна се до 11-ия гейм, в който Зверев проби и при 6:5 германецът получи възможност да сервира за място на полуфиналите.

И тук започна драмата. Зверев поведе с 40:0 и по всичко изглеждаше, че за Федерер всичко приключи в този турнир. Не така обаче мислеше самият швейцарец, който се разигра и даде най-доброто от себе си в тези минути, показвайки страхотни умения на мрежата. Зверев пък бе нервен, допускаше грешки на мрежата и в крайна сметка позволи на съперника си да заличи 3 поредни мачбола и да вземе общо 5 поредни точки - 6:6.

Добрал се до тайбрек, Федерер бе готов на всичко, за да вкара мача в трети сет и след като в първите 6 точки в тайбрека нямаше мини-пробиви, носителят на рекордните 20 титли от “Големия шлем” пръв спечели точка при начален удар на противника - 4:3. При 5:3 Федерер изглеждаше близо до победата в тайбрека, но сега пък бе ред на Зверев да покаже класа.

Страхотен минаващ удар за връщане на мини-пробива, невероятен бекхенд по правата от много трудна позиция - Зверев сътвори впечатляващи изпълнения и се сдоби с нови два мачбола, като петият беше и на собствен сервис - 7:6. Германецът обаче не издържа, а Федерер бе много прецизен и с 3 поредни точки швейцарецът взе тайбрека - 9:7.

Третият сет бе доста по-спокоен от предишния и в него Зверев успя да сломи противника си. Ранен пробив позволи на Зверев рано да се откъсне напред в резултата при 3:0. Германецът можеше да направи и втори пореден брейк, но Федерер се измъкна от 15:40.
В шестия гейм швейцарецът отново спаси брейкпойнт и в крайна сметка се пребори за 2:4. Германецът обаче бе безкомпромисен в следващите си две подавания и след малко повече от 2 часа игра се класира за следващата фаза.