България отново не успя! "Лъвовете" вече десет мача без победа

Националният отбор на България отново не успя. "Лъвовете" в десети пореден мач не записаха успех, като стигнаха само до 0:0 с Черна гора в европейската квалификация на градския стадион в Подгорица. "Трикольорите" останаха без победа и при третата си визита в черногорската столица, където вече имаха две равенства - 2:2 през 2008 г. и 1:1 през 2011 година. Представителният футболен тим вече не знае какво е победа от една година, а за първи път в своята история записа шести пореден мач за европейските квалификации, без да запише нито един успех. Хубавата новина е, че черната серия на Красимир Балъков начело на отбора прекъсна след четирите поредни загуби. Точката в Черна гора остави родните национали на последно място в група "А" с актив от три точки, колкото имат и черногорците, които обаче са с предимство в мачовете между двата тима след 1:1 в София. Само след няколко дни на "Васил Левски" пристига Англия, срещу когото "лъвовете" нямат победа в своята история. Звездите на Гарет Саутгейт пък записаха първо поражение в европейски квалификации от 10 години, отстъпвайки 1:2 в Прага на Чехия.

Селекционерът Красимир Балъков заложи на прогнозираните от Sportal.bg титуляри, правейки четири промени от загубата с 0:4 на "Уембли". Пашов, Димитров, Занев и Краев замениха Страхил Попов, Васил Божиков, Николай Бодуров и Георги Сърмов.
Пламен Илиев бе на вратата, а Георги Пашов, който направи официален дебют, Кристиан Димитров, Петър Занев и Антон Недялков бяха защитниците. Капитанът Ивелин Попов и Кристиан Малинов бяха опорните халфове пред Вандерсон, Марселиньо и Галин Иванов. Божидар Краев пък водеше атаката.

Именно тези 11 играчи трябваше да спрат серията от девет поредни мача без победа на България.

Представителният ни състав няма успех от 13 октомври 2018 година, когато надви с 2:1 Кипър в мач от Лига на нациите

, след което последваха четири равенства и пет поражения. Последната подобна серия беше между 2010 г. и 2012 г.,

но след девет поредни мача без успех "лъвовете победиха с 2:1 Холандия насред Амстердам преди Евро 2012

.

Тимът на  "лъвовете" започна активно и още във втората минута имаше меле пред вратата на домакините. Стражът Даниел Петкович спаси черногорците в 7-ата минута, когато парира с крак удар на Галин Иванов, който засече отлично центриране на Недялков. Малко след това и Марселиньо не успя да засече добре удар на Попов в наказателното поле. Краев беше настъпен лошо по ръката от играч на Черна гора, но въпреки болката остана на терена.

В 20-ата минута Пашов си изпроси глупав жълт картон, след като спря атака на "червено-жълтите". Йовович отправи първи удар в 21-ата минута, но Илиев без проблем улови.

Димитров изби изстрел на Йовович в 27-ата минута. Лагатор пък получи картон за нарушение срещу Недялков. В 30-ата минута попадение на Краев с глава беше отменено поради засада. Попов, Димитров и Пашов останаха под топката в 35-ата минута, когато бяха оставени непокрити на задна греда. Минута по-късно Секулич сбърка и Иванов центрира остро към Краев, който моментално стреля, но защитник изби. Коженото кълбо отново попадна в Иванов, който със силен шут не уцели вратата. Капитанът на домакините Стефан Савич се контузи и напусна принудително в 39-ата минута. На негово мястото влезе Небойша Кошович. В 45-ата минута Вандерсон намери Краев, който стреля силно с левия крак, но топката мина покрай гредата на Петкович.

Втората част започна с остро центриране на Марселиньо, което Петкович изби, а Вандерсон стреля далеч от целта.

Продължителна атака на домакините и последвал рикошет за малко не даде аванс на Черна гора. Вратарят на "лъвовоте" Пламен Илиев обаче спаси удар на Йовович от няколко метра. Това се случи в 53-ата минута, а при последвалата контраатака изстрел на Марселиньо беше избит от защитник в ъглов удар.

В 56-ата минута Илиев изби силен шут на Хакшабанович, Занев прати топката в корнер, а публиката на домакините се ентусиазира от по-доброто представяне на своите след почивката. Илиев боксира центриране от фаул, а в тези минути "лъвовете" определено отстъпиха инициативата.

Балъков видя, че тимът изпитва затруднения и смени Попов с Георги Костадинов в 62-ата минута. Капитанската лента отиде на ръката на Занев. Марко Янкович влезе вместо Йовович, а Марселиньо напусна и Исмаил Иса застана на върха на атаката в 70-ата минута. Така Краев зае позицията на звездата на Лудогорец.

Другият бразилец в състава на "трикольорите" Вандерсон напусна в 77-ата минута и дебют за България направи Бирсент Карагарен.

Пламен Илиев спаси вратата си при при меле в 84-ата минута, а при последвалия ъглов удар Вукчевич пропусна да се разпише.

Костадинов пропиля най-добрите възможности за България в рамките на 50 секунди. Халфът първо пропусна с десния крак в 88-ата минута, когато спечели само ъглов удар, а при центрирането от корнер не уцели вратата с глава.Последните секунди на мача отборът на Черна гора се опита да разиграва топката, а не да търси гол, което вбеси около 4000 зрители на трибуните в Подгорица. Феновете на домакините, които през цялата срещата критикуваха Скулич, започнаха да освиркват своите играчи. Именно това трябва да покаже на родните национали, че вече не плашат никого и всеки очаква срещу тях да победи. Срещу Черна гора "трикольорите" останаха само с една победа от шест мача, а равенството беше четвърто, но първо без голове.Селекцията на Бала може да съжалява, че не си тръгна с трите точки, тъй като надигра противника през първата част. След почивката елементарни грешки сред футболистите на България върнаха самочувствието на черногорците, като Пламен Илиев трябваше да се намесва два пъти. Накрая обаче Георги Костадинов пропусна да се превърне в герой и да донесе победата. Сега такава трябва да бъде постигната в последните две домакинства на Англия и Чехия, които се борят за първото място, за да може "лъвовете" да не запишат още един антирекорд - оставяйки без успех в квалификационна кампания за еврофинали.
ЧЕРНА ГОРА - БЪЛГАРИЯ 0:0

ЧЕРНА ГОРА (4-2-3-1): 1. Петкович, 2. Секулич, 4. Н.Вукчевич, 5.Лагатор, 15. Савич (39-18.Кошович), 16. Йовович (67-10. Янкович), 17.Хакшабанович (82-6.Миркович), 21. Болейвич, 22. Шимич, 23. Марушич, 11. Бечирай
Селекционер: Фарук Хаджибегич
БЪЛГАРИЯ (4-2-3-1): 23.Пламен Илиев, 4.Георги Пашов, 5.Кристиан Димитров, 3.Петър Занев, 14. Антон Недялков, 16.Кристиан Малинов, 10.Ивелин Попов (62-7.Георги Костадинов), 18.Галин Иванов, 17. Марселиньо (70-19.Исмаил Иса), 9.Вандерсон (77-22.Бирсент Карагарен), 12.Божидар Краев
Селекционер: Красимир Балъков
Жълти картони: Пашов, Малинов, Лагатор, Янкович
Съдия: Андреас Екберг (Швеция)
Стадион: "Подгорица", 4000 зрители
Начало: 21:45 часа