Холандия остана без треньор

Женският национален отбор на Холандия, който ще бъде съперник на родните националки на континенталната олимпийска квалификация през януари, остана без треньор. 38-годишният специалист Джейми Морисън бе отстранен от поста, след като тимът не можа да постигне целите си този сезон.

От местната федерация скоро ще назначат заместник, който ще води състава в европейската олимпийска квалификация в Апелдоорн. Домакините ще се борят със седем други държави за едно място на игрите в Токио догодина - Турция, Германия, България, Полша, Белгия, Хърватия и Азербайджан.

Морисън пое отбора през февруари 2017 г., като наследи на поста Джовани Гуидети. В първите две години отборът достигна до финалната шестица на Гран При/Лига на нациите по волейбол два пъти, спечели сребро на европейското първенство през 2017 г. и завърши на четвърто място на световното първенство през 2018 г. Това е и най-добрият резултат, постигнат от Холандия на Мондиала.

През 2019 г. резултатите не са толкова добри - на интерконтиненталния квалификационен турнир в Катания (Италия) Холандия загуби с 0:3 гейма от домакините в последния двубой, а на европейското първенство претърпя тежка загуба с 0:3 гейма на четвъртфиналите от сребърните медалистки от Турция. На световната купа в Япония "лалетата" победиха Бразилия, но отстъпиха на САЩ, Сърбия, Русия, Китай, Доминиканската република и Япония, като завършиха на осмо място.

Техническият директор на холандската федерация по волейбол Жооп Алберда заяви, че са взели трудно решението. "Джейми постигна страхотни резултати през 2017 и 2018 г. и сме благодарни за това. След задълбочена оценка на изминалия сезон обаче няма достатъчно увереност да продължи маршрута до предстоящия олимпийски квалификационен турнир и световното първенство през 2022 г.", споделя Алберда.

Морисън също представи гледната си точка: "През последните три години се посветих изцяло на отбора. През това време работих неуморно, рамо до рамо с невероятен екип и състезателки за постигане на страхотни резултати през 2017 и 2018 г. Въпреки това, не постигнахме целите си през 2019 г. и тази отговорност пада върху мен. Не исках нищо повече от това да си свърша работата, но ето, че няма да се случи. Пожелавам на отбора много успех в бъдеще."