Левски Лукойл се разправи с Берое на старта в НБЛ

Отборът на Левски Лукойл изигра по перфектен начин първия си двубой от сезон 2019/20 в Националната Баскетболна Лига и се наложи при визитата си на Берое (Стара Загора) с 84:65 (19:15; 17:16; 24:17; 24:17) в двубой от програмата на I кръг на родното първенство.

Чавдар Костов беше най-резултатен за победителите – 23 точки, а Венцислав Петков се отличи с 16 точки.

Иван Лилов се разписа с 15 точки за старозагорци, а Трей Моузес завърши с „дабъл-дабъл“ – 12 точки и 10 борби.

Баскетболистите на двата отбора за започнаха доста сковано, като грешките се редяха една след друга. Първите точки в мача дойдоха след близо две минути игра, когато Иван Лилов се възползва от грешка на съперника и вкара за Берое, но веднага след това Чавдар Костов наниза тройка - 3:2 за Левски. Последваха силни минути за столичани, които се откъснаха напред със седем точки, но е заключителните секунди старозагорци се активизираха и разликата след първите десет минути бе само четири точки - 15:19.

Началото на втората четвърт бе изцяло за „сините“, които направиха няколко отлични отигравания, а Костов бе под пара и донесе на тима си преднина от десет точки – 32:22 малко преди средата на периода. Любомир Минчев взе прекъсване, като наставленията му дадоха резултат, след като в останалото време до края на първото полувреме възпитаниците му заиграха доста по-добре и заслужено успяха да стопят изоставането си наполовина – 31:36 на почивката.

Играчите на Левски Лукойл бяха по-концентрирани в първите минути на второто полувреме и успяха да възстановят двуцифрения си аванс след две тройки на Венци Петков и кош на Райт – 44:31. Старозагорци се отпушиха след близо четири минути игра, след като Лилов беше точен от далечно разстояние, но и това не вдигна домакините, които не приличаха на себе си и логично след 30 минути Берое изоставаше с 12 точки – 48:60.

Въпреки всичко, домакините от Стара Загора успяха да се вдигнат в началото на заключителната четвърт, като с основна заслуга бяха Янев и Моузес, които отбелязаха общо три пъти кош с фал, с което доближиха тима си на само на седем точки - 58:65 при цели седем минути до края на мача. Случаващото се принуди Константин Папазов да вземе прекъсване, след което Чийтъм наниза две поредни тройки и Левски Лукойл пак се откъсна напред – 71:58, а оттук до края „сините“ успяха да задържат аванса си и се поздравиха с победата – 84:65.

Берое – Левски Лукойл (15:19; 16:17; 17:24; 17:24)

Берое: Ваклинов, Лилов 15, Дауъл 11, Прайс 4, Мойзес 12 (Янев 6, Карамфилов, Василев, Тонев, Комбаков, Джордж 8, Уолкър 9)

Левски – Лукойл: Костов 23, Великов 2, Минчев 12, Чийтъм 9, Райт 8 (Петков 16, Захариев, Леков, Йънг 7, Смит 7)