Съдийска неправда превърна грешника Рейна в герой за Милан и Джампаоло (видео)

Отборът на Милан надигра с 2:1 Дженоа на "Луиджи Ферарис" в късния двубой от днешната програма на 7-ия кръг на Серия “А”. Попадениeто за домакините отбеляза Ласе Шьоне (41'), но гостите стигнаха до обрат след голове на Тео Ернандес (51') и Франк Кеси (57' д.). Мачът завърши с по два червени картона за всеки тим. Вратарят Хосе Рейна, който започна като титуляр на пожар, имаше основна вина за допуснатото от "росонерите" попадение, но в добавеното време се превърна в герой за отбора, спасявайки много спорна дузпа. Така ветеранът запази трите точки за Милан, както и поста на своя наставник Марко Джампаоло, който почти сигурно щеше да бъде освободен при четвърти пореден мач без успех.
Имаше три промени в състава на Милан в сравнение с поражението с 1:3 от Фиорентина. Лео Дуарте замени наказания Матео Мусакио, а направилият две дузпи във въпросния мач Исмаел Бенасер отстъпи мястото си на ветерана Лукас Билия. Разписалият се в миналия мач Рафаел Леао беше оставен на резервната скамейка, но за първи път от миналия октомври Джакомо Бонавентура беше титуляр в официална среща. В последния момент се наложи Рейна да започне на вратата вместо Джанлуиджи Донарума, който имаше стомашни проблеми. Домакините излязоха в схема 3-5-2, като двамата нападатели бяха Андреа Пинамонти и Кристиан Куаме. В защита пък стартира доскорошният играч на Милан Кристиан Сапата.

В 6-ата минута Лукас Лерагер нанесе първия удар в мача, но Рейна успя да го улови. В 11-ата капитанът на домакините Доменико Кришито беше заменен принудително от Давиде Бираски. В 36-ата Франк Кеси пробва изстрел, излязъл в аут. Последваха шутове на Марко Паяч и Паоло Джилионе, които бяха спасени от Рейна. Така се стигна до 41-ата минута, когато Шьоне изпълни пряк свободен удар, топката мина през ръцете на испанския страж и влетя в неговата мрежа за 1:0. В добавеното време Кристиан Ромеро засече центриране на Паяч, но ударът му с глава прелетя над вратата. Точно преди почивката резервата на "грифоните" Рикардо Сапонара получи червен картон за протест от скамейката.

Джампаоло предприе две промени на почивката, пускайки Леао и Лукас Пакета на местата на Кшищоф Пьонтек и Хакан Чалханоглу. Това даде мигновен резултат, като Милан заигра с по-голямо желание. Така още в 51-ата минута при бързо изпълнен фаул Ернандес направи пробив до аутлинията и от изключително малък ъгъл промуши топката във вратата за 1:1. Едва две минути след това Бираски игра с ръка в собственото си наказателно поле. Главният съдия Маурицио Марияни дълго гледа повторенията на ВАР, като в крайна сметка показа директен червен картон на защитника и отсъди дузпа в полза на "росонерите". Кеси пое отговорността да я изпълни, като успя да я превърне в гол.

В 57-ата минута Леао преодоля Джилионе, но Йонуц Раду изби неговия удар. В 60-ата шут на Пинамонти мина над вратата. В 79-ата минута численото равновесие се възстанови, след като Давиде Калабрия също беше изгонен заради втори жълт и съответно червен картон за фаул срещу Куаме. Секунди по-късно опит на Ромеро за задна ножица не сполучи и така Рейна този път нямаше проблеми да прегърне топката.

В 89-ата минута главният рефер отсъди дузпа и в полза на Дженоа за съприкосновение на Рейна с Куаме. Нападателят падна прекалено артистично, но въпреки това Мариани дори не изгледа видеоповторенията на ВАР и послуша колегите си, отговорни за системата, потвърждавайки решението си. Опитният страж, който дори се отдръпна при падането на Куаме, все пак спаси изпълнението от бялата точка на Шьоне, с което запази победата за своя тим. Подобно на Сапонара от по-рано в срещата, резервата на Милан Саму Кастийехо също получи червен картон без да е влизал в игра заради бурната си реакция при ситуацията с наказателния удар.
С днешния успех Милан прекрати серията си от три поредни загуби и се изкачи на 11-ото място в класирането с актив от 9 точки. Дженоа обаче остава на предпослената 19-а позиция с едва 5 пункта. Така, за разлика от колегата си Джампаоло, наставникът на генуезците Аурелио Андреацоли най-вероятно в следващите дни ще се прости с поста си.

ДЖЕНОА - МИЛАН 1:2

1:0 Шьоне (41')
1:1 Ернандес (51')
1:2 Кеси (57' д.)

Дженоа: Раду, Кришито, Сапата, Ромеро, Лерагер, Джилионе, Шьоне, Радованович, Паяч, Куаме, Пинамонти