Зенит не остави шанс на Бенфика (видео)

Зенит победи Бенфика с 3:1 и излезе начело в група “G” на Шампионската лига. Руският тим беше по-добър през целия мач и зарадва препълнения стадион в Санкт Петербург. Артьом Дзюба откри резултата в 20-ата минута, а след почивката Рубен Диаш си вкара автогол. Сардар Азмун реши всичко в полза на домакините, преди Раул де Томас да върне едно попадение в края.

Двата отбора не се срещнаха за първи път. Те имаха доста мачове помежду си в турнира, като Бенфика отстрани Зенит през 2012 и 2016 година, а през 2014-а питерци постигнаха две победи на португалския гранд в груповата фаза. Общият баланс от мачовете помежду им до днес беше по три победи и нито едно равенство.
Бенфика се надяваше да постигне едва трети успех в Русия от 10 опита и в същото време да запише победа №200 в евротурнирите. Зенит се стремеше към пета поредна победа у дома в груповата фаза на ШЛ.

Старши треньорът на Зенит Сергей Семак пусна в атака дуото Артьом Дзюба - Сардар Азмун, което фунционира все по-добре. Себастиан Дриуси и Олег Шатов бяха двамата външни халфове, а в средата на терена се разчиташе на Вилмар Бариос и Магомед Оздоев. Защитата пред вратаря Андрей Луньов беше съставена от Игор Смолников, Ярослав Ракицкий, Бранислав Иванович и Дъглас Сантос.

Наставникът на Бенфика Бруно Лаже изтърпя наказанието си, заради което пропусна мача срещу РБ Лайпциг, и днес можеше да води отбора си от пейката. Той заложи в предни позиции на Харис Сеферович, подкрепян от Пици, Адел Таарабт и Рафа Силва. Като двойка вътрешни полузащитници действаха Габриел и Любомир Фейса.

Покривът на “Санкт Петербург Арена” беше спуснат, а двата отбора излязоха под съпровода на симфоничен оркестър. Домакините можеха да поведат още в 5-ата минута, но Влаходимос спаси удара на Азмун, а Дзюба закъсня за добавка. Таранът на Зенит беше изключително активен и дори се връщаше до центъра, за да помага в организирането на атаките.

Въпреки че мачът се развиваше равностойно, Зенит атакуваше по-опасно и заслужено поведе. Това стана в 22-ата минута, когато руснаците пресираха в наказателното поле на противника, Оздоев отклони топката към Дзюба и той технично я прати в мрежата.

Бенфика се опита да отвърне веднага, но далечен изстрел на Таарабт излезе в аут, а Луньов беше близо до това сам да си създаде проблеми, но в последния момент успя да изрита топката надалеч. В края на полувремето Дриуси имаше възможност да вкара втори гол за Зенит, но ударът му мина встрани от вратата.

Азмун направи хубав пробив в самото начало на втората част, но Влаходимос показа отличен рефлекс. Дзюба също се размина с втори гол за Зенит. Бенфика се изнесе в по-предни позиции, но не създаде никакви опасности за Луньов. Домакините пък чакаха своя шанс и той дойде в 70-ата минута. Десният бек Вячеслав Караваев напредна отдясно и центрира, а Рубен Диаш не се ориентира добре в ситуацията и си заби автогол.

Това беше преломният момент в мача, след който португалците рухнаха. В 78-ата минута Азмун покачи на 3:0. Иранецът наказа грешка в защитата на Бенфика и преодоля Влаходимос. В 85-ата минута резервата Де Томас върна едно попадение, но това беше всичко.

Така Зенит вече има 4 точки и е лидер в групата заради по-добрата си голова разлика от Лион. В третия кръг руският шампион ще гостува на РБ Лайпциг, а на Бенфика предстои домакинство на Лион.