Какво се случва с националните вратари на България?

По-малко от 15 дни преди мачовете на България с Черна гора и Англия селекционерът Красимир Балъков със сигурност има много въпросителни за вратарския пост. Проблемите пред него не спират от назначаването му, а и той сам си създаде други с някои свои решения.
"В този момент най-малък проблем са ми вратарите", заяви Бала преди мачовете с Англия (0:4) и Ейре (1:3). Сега обаче едва ли мисли така, след като влезе в историята с антирекорд от 4 загуби в първите си четири мача начело на националния отбор, дошли най-вече заради вратарските грешки срещу англичани и ирландци. Тогава тримата избрани от него бяха Пламен Илиев, Христо Иванов и Мартин Луков, а представителите на Лудогорец и Етър записаха пълни 90 минути. Стражът на шампионите пази на "Уембли", а 37-годишният играч на "виолетовите" стана най-възрастният дебютант с националната фланелка на "Авива Стейдиъм" в Дъблин.
Двамата обаче разочароваха селекционера и феновете. Илиев буквално подари първото попадение на англичаните в момент, когато избраната от Балъков тактика работеше перфектно и не се виждаше как "трикольорите" ще получат гол. След това последваха други индивидуални грешки на защитата пред него, които пък доведоха до тежката загуба с 0:4 срещу "трите лъва".
Няколко дни по-късно Иванов влезе със самочувствие на терена и през първите 45 минути играеше често с крака, помагайки значително на защитата пред него, нещо което се хареса на селекционера. Тогава също не се виждаше как ирландците ще се разпишат. В най-добрите минути от мача на родните национали веднага след почивката обаче Иванов допусна сериозна грешка, благодарение на която падна първото попадение в българската врата и това го срина. Тимът ни се вдигна и изравни, но при 1:1 в края на мача, стражът на "виолетовите" направи още една голяма грешка, която доведе до втори гол във вратата на "лъвовете" и съответно до нова загуба на националите. Тя беше оформена с нова нерешителна намеса на вратаря и защитата пред него в последните минути, когато се оформи крайното 1:3.
Критиките към Балъков за това негово решение заваляха с пълна сила, но проблемът е, че след мачовете на националния отбор през септември, въпросителните му станаха още повече. Христо Иванов е трениран ежедневно от треньора на вратарите в националния отбор Калоян Чакъров, но не е впечатлил специално с изявите си в последните мачове от efbet Лига. Специалисти и фенове пък не виждат в негово лице бъдещия титулярен вратар на България и затова се питат защо отново е сред избраниците.

Пламен Илиев загуби титулярното си място в Лудогорец при завръщането от националния тим и не пази в три поредни срещи, но записа пълни мачове срещу Нефтохимик за Купата на България и срещу Дунав в последния двубой на “орлите”, където допусна една грешка в края, която можеше да коства скъпо на разградчани, ако реферът беше решил да отсъди дузпа за русенци. При положение, че Ренан пази в Унгария през седмицата срещу Ференцварош в Лига Европа, то това означава, че Илиев се превръща в алтернатива на бразилеца. Това ще бъде лоша новина за Бала и националния отбор. Все пак именно роденият в Ботевград играч има най-много мачове за "лъвовете" последните няколко години - 14, като изглежда фаворит да пази в предстоящите квалификации.

Положението при основния му конкурент за вратата на България Николай Михайлов, който има близо 40 мача с националната фланелка, въобще не е цветущо. Той едва миналата седмица изигра първия си мач под ръководството на Петър Хубчев, при това за Купата на България. Опитният страж дебютира през сезона с пълни 90 минути срещу аутсайдера на Втора лига Спартак (Варна). Михайлов, който през пролетта изигра пълни 90 минути в 16 от всичките 17 срещи на клуба, през този сезон няма нито една минута в шампионата. Изненадващо стражът не влиза в сметките на Хубчев, който досега залага изцяло на Миятович, въпреки че българинът пази под негово ръководство в последните му мачове начело на България срещу Черна гора (

1:1

) и Косово (

1:1

), спасявайки тима от загуби в 90-ата минута.

Балъков обаче го викна в състава за предстоящите два мача. Бившата десетка на Щутгарт заявил пред близките си, че 31-годишният страж има лидерски качества, международен опит, самочувствие и влияние в съблекалнята на "лъвовоте", като се надява с Ивелин Попов да играят главна роля за атмосферата сред играчите. Такава, каквато не е успял да изиграе Николай Бодуров на предния лагер.

30 Пресконференция на Красимир Балъков

Като цяло моментната ситуация с българските вратари не е никак добра. Самият факт, че Балъков до последно се колебаеше с кой вратар да започне на "Уембли", доказва колко много е несигурен в избора си на играч за този пост. Със сигурност Бала ще си задава още повече въпроси до предстоящите сблъсъци в Подгорица и София. Селекционерът има и тежестта, че стартира с четири поражения, а под негово ръководство отборът допусна цели 12 гола в тези мачове. Нещо, на което трябва бързо да се намери решение, тъй като статистиката показва, че преди това България имаше 11 допуснати гола в предните си 13 мача, в които записа 5 победи, 5 равенства и 3 загуби.

Ето ситуацията при другите вратари, които са в полезрението на щаба на националния тим на България:

26 Пресконференция и тренировка на националния отбор по футбол

Мартин Луков пази редовно за Локомотив (Пловдив) без да показва страхотната форма от Дунав. Той не получи шанс срещу

Ейре

, за което Балъков беше критикуван, но от щаба на "лъвовете" не останали никак доволни от физическото му състояние, към което имали сериозни забележки. Интересното е, че Луков беше викан и от предния треньор на вратарите Армен Амбарцумян, но после също не получи повиквателна.

Иван Караджов е друг от малкото български вратари, които са титуляри с състава си и също са в полезрението на щаба на Бала.
Доскорошният национал Благой Макенджиев няма изпусната минута за Дунав, докато в Славия трима вратари са пазили през този сезон, а най-много мачове има Георги Георгиев. Ветеранът Георги Петков, който пред година записа името си в историята на България, като най-възрастният футболист играл с националната фланелка - 42 години, има само един мач през тази кампания.

Във Варна младежкият национал Иван Дюлгеров игра в първите осем кръга, но след това Илиан Илиев започна да налага Миодраг Митрович, въпреки че швейцарецът нямаше мач от една година, а също така дебютира кошмарно срещу Левски.

Зад граница редовно пази Димитър Евтимов. Той няма изпусната минута за Акрингтън през този сезон. 26-годишният вратар, който дълги години живее на Острова, получи повиквателни от Хубчев за старта на квалификациите, а сега е твърд титуляр за тима от Първа лига на Англия, като е играл във всичките 10 кръга.

Последните девет поредни мача в Румъния пази бившият младежки национал Георги Китанов, който от лятото е част от състава на седмия в Лига 1 Астра (Гюргево). Юношата на Черно море беше на пейката при победите с Холандия и Швеция преди две години. Седем двубоя в румънския елит записа и бившият вратар на България Божидар Митрев, който има 10 мача с екипа на "лъвовете" между 2015 г., и 2016 година. 32-годишният столичанин беше титуляр в първите шест кръга на тази кампания, след което не игра четири мача, но последния кръг отново се върна на вратата от първата минута за последния Волунтари.

б.а.Напомнямаме, че вчера от Изпълкома беше прието предложение на Треньорската школа от следващия сезон да не се картотекират вратари с паспорти от държави извън Европейския съюз. Това идва след направен от специалистите в ТШ анализ, че в елита на България има 10 чуждестранни вратари, което пречи за развитието на българските футболисти на този пост и заради това страдал най-вече националният тим на България.