Ривър пак подчини Бока в Либертадорес и подлуди 70 000 на "Монументал"

Шампионът на Южна Америка Ривър Плейт подлуди 70 000 фенове на "Монументал" и направи сериозна крачка към нов финал в Копа Либертадорес. "Милионерите" надиграха вечния съперник Бока Хуниорс с 2:0 в първи полуфинал от турнира. Головете бяха дело на Рафаел Боре (6) от дузпа, отсъдена с ВАР, и Игнасио Фернандес (70). Буквално в последните секунди на мача Никола Каталдо от гостите беше изгонен отново след съдействието на видео асистентите.
Така играчите на Марсело Гаярдо натрупаха сериозно самочувствие и комфортна преднина преди визитата на "Бомбонера" след три седмици. Лидерът в аржентинската Суперлига пък ще има нужда от победа с три гола разлика на реванша в редовното време, за да стигне до втори пореден финал в най-престижния клубен турнир на Южното полукълбо. Какво нещо е футболът! Само преди 11 месеца двата колоса на Аржентина играха първи финал помежду си на Копа Либертадорес, който влезе в историята поради ред причини, а едната от тях бе, че реваншът на "Монументал" не се игра заради ексцесии и беше преместен на "Сантиаго Бернабеу". От тази година финалът е в един мач на неутрален терен, а "милионерите" и "генуезците" се срещнаха в най-важния двоен сблъсък от надпреварата - полуфинала. Капацитетът на най-големия стадион в Аржентина беше увеличен преди месец с близо 5000 места, като 70 074 фенове на Ривър препълниха трибуните повече от час преди първия съдийски сигнал на бразилеца Рафаел Клаус.
За първи път от пет години Суперкласико се игра на осветление, а атмосферата беше невероятна, като дори смъртта на фен на "червено-белите", който получи удар на път за стадиона, не я помрачи.
Напълно нормално Ривър Плейт беше определян за фаворит преди мача, въпреки че противникът води след 8-ия кръг на местната Суперлига. Гаярдо има отбор, който играе на по-висока скорост и по-бързо с топката, докато гостите подобно на миналия месец, дойдоха на "Монументал", за 0:0 и да търсят гол на контраатака. Вратарят им Естебан Андрада, който преди дни прекъсна серията си от 1049 минути без гол, беше козът на Бока, отсрещната страна обаче беше рекордьорът за най-дълга суха мрежа на Ривър Франко Армани. Двамата треньори заложиха на общо 20 аржентиници, като Бока Хуниорс нямаше нито един чужденец сред титулярите - Карлос Тевес, Мауро Сарате и Савио бяха на пейката, а Даниеле Де Роси извън групата.
Докато за домакините единствено уругваецът Де Ла Крус и колумбиецът Боре попаднаха сред 11-те. Тактиката на "синьо-жълтите" издържа само три минути. Тогава Мас изрита в наказателното поле Боре, който беше изпреварен от капитана Искердос. Последва светкавична контраатака на Бока, която Армани спаси. Тогава изведнъж Клаус спря играта и отиде да гледа ВАР, след което правилно посочи бялата точка и отсъди дузпа за Ривър Плейт. Интересно е, ако гостите се бяха разписали, какво ли щеше да отсъди съдията.
Зад топката застана Боре, който стреля мощно в центъра на вратата и даде аванс на шампионите в турнира за радост на пълните трибуни. Ривър започна да играе по-добре, Боре удари гредата, но дори и да се беше разписал нямаше да има гол, тъй като беше в положение на засада. А гостите отвърнаха с опасен удар на Мак Алистър, който беше избит от Армани. Боре пропусна да удвои в 39-ата минута на 8 метра от Андрада. Острите влизания не спираха, а в 42-ата минута Каталдо пропусна уникална възможност, която можеше да промени изхода не само на този двубой, но може би и на целия сблъсък. Абила финтира бранител и го изведе сам срещу Армани, а играчът с №14 от линията на малкото наказателно поле стреля над вратата без никой да му пречи. Малко след това Гаярдо и играчите в "бяло-червено" искаха червен картон за Лопес, който получи жълт картон, а 40 секунди по-късно спря атака на домакините с ръка, но му се размина.
Втората част започна отново по-добре за Ривър, чийто играчи усетиха, че противникът е разклатен и се опитаха да го довършат. След центриране отдясно на Монтиел гредата спаси Андрада, който показа на няколко пъти добрата си форма. Стражът беше на мястото си при нова опасна атака, както и след още два удара. В 70-ата минута обаче нямаше какво да направи след страхотна акция на домакините, които матираха отбраната в "жълто-синьо". Скоростна атака завърши с гол на Игнасио Фернандес, който засече остро центриране на Суарес пред вратата. Бока нямаше гол в 11 мача - 7 за първенство и всичките четири от елиминациите на турнира до този момент, преди да допусне през уикенда, а сега се пропукаха цели два пъти.
В този миг Густаво Алфаро пусна и Сарате и Савио, тъй като имаше нужда от гол, за да увеличи шансовете си на "Бомбонера".
Бока започна да играе по-открито, което остави пространства за бързите нападатели на Ривър, които направиха няколко пропуска и пропуснаха да матират своя противник и да го откажат още в първия мач. Резервата Скоко пропусна два пъти, а в 5-ата минута на даденото продължение гостите останаха с човек по-малко. Каталдо влезе лошо в краката на Енцо Перес и получи жълт картон. Реферът обаче беше пратен да гледа ВАР, след което анулира жълтия картон и показа директен червен на играча на Бока, който дори и само с жълт пропускаше втората среща поради наказание.
Гостите протестираха срещу съдията, а домакините празнуваха с феновете си. Гаярдо пък продължи забележителната си серия срещу Бока в международните мачове, като няма загуба в нито един от 7-те мача начело на "милионерите" срещу вечния съперник в мач за Копа Либертадорес или Копа Судамерикана, а победите му вече са 5. Ривър вече има девет победи за Либертадорес срещу 10 на Бока, а равенствата са 8. На 22 октомври Суперкласико ще има фаворит преди първия съдийски сигнал, но Тевес и компания, ще направят всичко възможно, за да зарадват "Бомбонера" с една магическа нощ и финал, а дали ще имат сили да го сторят, ще разберем след три седмици.

РИВЪР ПЛЕЙТ - БОКА ХУНИОРС 2:0
1:0 Боре (6 дузпа)
2:0 Фернандес (70)