Левски показа зъби, излезе първи и вече мисли за Лудогорец (видео+галерия)

Отборът на Левски надви трудно Ботев (Враца) с 3:1 в домакинството си от 11-ия кръг на efbet Лига. Холмар Ейолфсон (11), Найджъл Робърта (27) и Паулиньо (87) се разписаха за домакините, докато Даниел Генов вкара в 61-ата минута за гостите. Успехът изведе "сините" на върха в първенството с актив от 26 точки преди гостуването на Лудогорец в Разград. Именно шампионите са втори с 24 точки, но и с мач по-малко, като със сигурност ни очаква страхотен сблъсък на "Лудогорец Арена" на 6 октомври.

Съставът на 26-кратните шампиони показа зъби срещу врачани, след като поведе бързо с 2:0, но през втората част сериозно се изпоти до 87-ата минута, когато си гарантира осмата победа за сезона.

Младият Доминик Янков пък преобрази гостите след почивката с появата си на терена. Реферът Волен Чинков изнерви и двата тима, като спести червен картон на Ивайло Михайлов в края на първата част и такъв на Георги Вълчев в последните секунди. "Зелените" пък имаха претенции за недаден ъглов удар, след което дойде атаката за третия гол на столичани.

93 Левски - Ботев (Враца)
С този успех Левски си върна на противника за загубата със същия резултат отпреди 11 месеца, който тогава отказа "сините" от борбата за титлат

а.

Наставникът на "сините" Петър Хубчев направи само една промяна от успеха с 2:0 над Славия в предния кръг, като вместо Франко Мазурек започна Филипе Нашименто.

През седмицата столичани надвиха с 5:1 Спартак (Варна) за Купата на България в Балчик, а треньорът беше оставил доста от титулярите да почиват. Само Мартин Райнов, Янис Каргас, Иван Горанов и Нашименто започнаха от първата минута за Купата и срещу врачани. Николай Михайлов, Ивайло Найденов, Мазурек, Илия Юруков, Дени Алар, Здравко Димитров и Насиру Мохамед се върнаха на пейката, а вместо тях в игра влязоха Милан Миятович, Живко Миланов, Холмар Ейолфсон, Кали Тиам, Паулиньо, Станислав Иванов и Найджъл Робърта.

Валери Божинов пък започна срещата от пейката за гостите.

Треньорът на гостите Сашо Ангелов бе направил три промени в състава от равенството 0:0 с Дунав преди седмица. Апостол Попов, Христо Златински и Давид Рибейро бяха отстъпили местата на Венцислав Керчев, Ивайло Михайлов и Петър Атанасов.

Пред Красимир Костов в защита действаха Андреас Васев,Илия Миланов, Керчев и Ангел Лясков. Михайлов и Даниел Гаджев бяха опорните полузащитници, а Даниел Генов, Атанасов и Георги Вълчев действаха зад Валери Домовчийски.

Двубоят започна с открита игра на гостите, но първото чисто положение беше пред тяхната врата. В седмата минута Каргас беше близо до попадение, след като топката се отби в гърдите му.

Пет минути след това неговият партньор в центъра на защитата Ейолфсон даде аванс на "сините". Попадението дойде след удар с глава на исландеца, който засече центриране от корнер на Нашименто.

Голът бе негов четвърти за клуба и първи от 11 месеца, като за последно се бе разписвал на 26 октомври 2018 година

на "Герена" срещу Верея (

7:0

).

В 18-ата минута Генов центрира към Кънев, който обаче не успя да върне топката към съотборник. Илия Миланов и Ангел Лясков получиха жълти картони, а в 27-ата минута Левски удвои. Този път точен беше Робърта, който беше изведен от Паулиньо и технично прехвърли Костов с левия крак. Това бе шести гол за тарана в дебютния му сезон в България, а също така трети пореден на "Герена".

"Сините" контролираха срещата, а в 43-ата минута Миятович спаси вратата си със сетни усилия след изстрел отдалеч на Михайлов. Секунди по-късно стражът не успя да избие топката при центрирането от корнер, но гостите не се възползваха от грешката и защитата пред него изби.

Буквално в последните секунди на първата част Иванов беше изритан от Михайлов, който имаше вече жълт картон, но Волен Чинков не изгони халфа, въпреки желанието на домакините.

На почивката Доминик Янков замени Лясков. Левски пропусна да вкара трети гол в 47-ата минута. Робърта излезе сам срещу Костов под ъгъл, но този път вратарят изби удара му, а при добавката Паулиньо стреля, но Керчев изби от голлинията. Именно защитникът на гостите беше близо до гол за "зелените", след като Миятович отново не прецени центриране от фаул и остави вратата си празна, но защитникът стреля над гредата с глава.

Мачът през втората част стана изключително открит и двата отбора редуваха атаки към двете врати.

В 61-ата минута Даниел Генов матира Миятович със страхотен диагонален изстрел от 18 метра. Той получи подаване от младия Янков, който се разходи между защитата на столичани.

Пет минути по-късно Станислав Иванов направи сериозен пропуск. Младокът беше изведен сам срещу Костов, стреля силно, но на сантиметри над горната греда. Хубчев пусна Мазурек на мястото на Райнов, а Мирослав Будинов влезе за гостите.

Така Нуно Рейш замени Нашименто и започна да играе опорен полузащитник.

Тиам удари горната греда в 75-ата минута, когато беше изпуснат от Будинов и стреля с левия крак. Нападателят имаше късмет, че реферът не посочи бялата точка, тъй като връхлетя върху халфа.
Валери Божинов влезе на терена в 78-ата минута и врачани започнаха да играят с трима чисти нападатели.

Реферът Чинков изнерви гостите, като според тях не е дал корнер след подаване към Божинов, което било избито от Миланов в 86-ата минута. Истината е, че на повторенията това нещо не се видя добре.При следващата атака Станислав Иванов напредна отдясно и отлично подаде към връхлитащия Паулиньо, който се хвърли на шпагат и стреля, топката се удари в Костов, но рикошира в бразилеца и влезе в мрежата за 3:1. Петото попадение в първенството на седмицата даде спокойствие на трибуните, но не и на терена.

Още в следващата минута Вълчев влезе много остро в краката на Мазурек, като рискуваше да го контузи, а Чинков даде само жълт картон. Ситуацията изнерви играчите на двата тима, но до ексцесии и до нови голове не се стигна. Така Левски продължи положителната си серия и ще замине за Разград с настроение.

Тази победа беше под №38 за столичани срещу врачани в елита на България от 59 мача. Победите за Ботев останаха осем, а равенствата са 13

.

Момчетата на Ангелов останаха с девет точки, колкото имаха и преди година след 11 мача, и заемат 12-та позиция.

Другият кръг във Враца гостува Ботев (Пловдив), а Божинов и компания ще търсят първи успех от 4 мача.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ВРАЦА) 3:1

1:0 Ейолфсон (11)

2:0 Робърта (27)

2:1 Генов (61)

3:1 Паулиньо (87)

ЛЕВСКИ (4-2-3-1): Милан Миятович, Живко Миланов, Холмар Ейолфсон, Янис Каргас, Иван Горанов, Кали Тиам, Мартин Райнов, Станислав Иванов, Филипе Нашименто, Паулиньо, Найджъл Робърта
Старши треньор: П. Хубчев
БОТЕВ ВР (4-2-3-1): Красимир Костов, Андреас Васев, Илия Миланов, Венцислав Керчев, Ангел Лясков, Даниел Гаджев, Георги Вълчев, Даниел Генов, Ивайло Михайлов, Валери Домовчийски