Барса измъкна тежък мач, като отново не показа блясък (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона прекъсна "черната" си серия при гостувания след 2:0 над Хетафе в двубой от седмия кръг на Ла Лига, игран на "Колисеум Алфонсо Перес". "Блаугранас" извоюваха трите точки след две попадения в подходящи периоди от срещата.
В 42-ата минута Луис Суарес се възползва от подаване на вратаря Марк-Андре тер Стеген, измъквайки се с милиметри от засадата. В 49-ата новото попълнение Жуниор Фирпо реализира за 2:0. В последните минути каталунците играха с човек по-малко след втори жълт картон на Клеман Лангле. Успехът временно качи Барса на второто място в класирането, на точка зад лидера Реал Мадрид, който довечера гостува на Атлетико Мадрид.

Минути преди да излязат стартовите състави стана ясно, че Усман Дембеле отпада от смеките поради мускулна травма. В отсъствието на Лионел Меси и Ансу Фати Ернесто Валверде изгради офанзивна тройка от Карлес Перес, Луис Суарес и Антоан Гризман. Жерард Пике и Клеман Лангле отново оформиха тандем в центъра на защитата. Пепе Бордалас разположи 4-4-2 с откроени в атака Анхел Родригес и Хайме Мата.
Двубоят на "Колисеум Алфонсо Перес" започна с висока преса на домакините. В началото играта често беше накъсвана от нарушения. Заместникът на Жорди Алба - Жуниор Фирпо, изпитваше затруднения в своята зона. В десетата минута именно оттам дойде опасно центриране. Анхел Родригес шутира от движение, пращайки топката малко над гредата.
В 11-ата настойчивостта на Карлес Перес му отвори чудесна възможност за гол. Той притесни Ален Ниом, Перес отне топката в наказателното поле, извоюва си позиция за стрелба, но след опасния му шут вратарят Давид Сория успя да избие. В 16-ата Луис Суарес се измъкна при съмнително положение за засада, напредна и чукна топката покрай вратаря и покрай далечната греда в аут.
В 21-ата Хета изкова великолепен голов шанс, матирайки защитниците на каталунците, но не и вратаря. Преотстъпеният от Барса Марк Кукурея изведе Анхел Родригес, който стреля от осем метра - Марк-Андре тер Стеген беше избрал добра позиция и “затвори” вратата си. Минута по-късно Гризман се отскубна от отбраната на ръба на засадата и подаде към Луис Суарес на дъгата. Лучо отправи коварен удар, при който кълбото премина много близо до дясната греда на Сория.
В 27-ата отбраната на “лос кулес” действаше разсеяно при статично положение. Хайме Мата се сдоби с топка в наказателното поле, но не успя да я промуши към мрежата. Две минути по-късно защитниците на гостите рискуваха подавания в наказателното си поле и сами си навлякоха опасност. Хетафе отне топката, ала не съумя да стреля в точния момент и след това ударът не беше точен.
В 41-ата каталунците стигнаха до голова преднина съвсем неочаквано. Тер Стеген излезе извън наказателното си поле, за да пресече извеждащо подаване. Германският страж не само го направи, но и пусна високо подаване зад гърба на противниковата защита. Луис Суарес се "изстреля" напред и прехвърли вратаря на "сините" за 0:1.
В края на полувремето уругваецът получи нов шанс за попадение след ново дълго подаване. Карлес Перес настигна топката и я центрира в наказателното поле. "Деветката" на Барса шутира от 15 метра близо до гредата - в аут. Така момчетата на Валверде измъкнаха това силово полувреме, в което домакините сериозно затрудниха шампионите.
Гостите "Камп Ноу" започнаха втората част по-нападателно и успяха да отбележат още в началото. В 49-ата Карлес Перес шутира силно и затрудни вратаря Сория, който поднесе кълбото на включилия се Жуниор Фирпо. Младият защитник добави в мрежата, реабилитирайки се за слабите изяви преди почивката.
След този гол мачът тръгна в ритъм, подходящ за Барселона. "Сините" атакуваха по-рядко, а "лос кулес" по-често си подаваха топката без преса. В 62-ата Луис Суарес изскочи зад защитата, но не намери пролука покрай вратаря, а след отбитата топка уругваецът си помогна с ръка при овладяването.
Четвърт час преди края Валверде извади Гризман, пускайки в игра по-дефанзивния Нелсон Семедо. Португалецът застана като десен бек, а Сержи Роберто се включи в средата на терена.
В 82-ата Клеман Лангле получи втори жълт картони за нарушение на тъчлинията. За кратко Френки де Йонг се върна като централен защитник преди в игра да се появи Жан-Клер Тодибо. След последвалото изпълнение Тер Стеген направи страхотно спасяване. В крайна сметка се оказа, че има засада при центрирането. В 85-ата Анхел Родригес беше изпуснат, ала ударът му с глава от седем метра беше малко по-висок от необходимото.
Барселона измъкна победата, макар че това не успява да прикрие множеството пролуки в играта на "лос кулес". В сряда вечер на "Камп Ноу" пристига Интер за двубой от груповата фаза на Шампионската лига.