Левски разби Спартак (Варна), 17-годишен с два гола, пак ексцесии на трибуните (видео+галерия)

Отборът на Левски се класира на осминафинал за Купата на България, след като отнесе с 5:1 Спартак (Варна) насред Балчик. "Сините", които бяха с голяма част от резервите си в 1/16-финала от турнира, решиха всичко в мача още до 57-ата минута, когато водеха с пет гола, а всичките попадения бяха дебютни. Франко Мазурек (28), Дени Алар (42), Насиру Мохамед (50) и 17-годишният Мартин Петков (55, 57) бяха точни за гранда, докато за гостите Ивайло Русев вкара почетното попадение в 62-ата минута.
Интересното е, че всичките голмайстори за столичани вкараха първите си попадения в турнира в дебютните си мачове от надпреварата, а за Петков и Мохамед това бяха първи голове за клуба.

115 Спартак (Варна) - Левски

Отново имаше неприятни сцени по трибуните с участието на "сините" ултраси, които счупиха близо 900 седалки на стадион "Славия" преди дни. Днес те счупиха само оградата на гостуващия сектор, след като агитката на "соколите" излезе от своя сектор и тръгна към тях, провокирайки привържениците на гостите с палки и боксове. Наложи се срещата да бъде прекратена за няколко минути и полицията да се намесва, за да няма сериозни ексцесии.

Наставникът на гостите Петър Хубчев

направи седем промени от мача

със Славия (

2:0

). Националният вратар Николай Михайлов дебютира през този сезон, като беше капитан на "сините".

Ивайло Найденов, Филипе Нашименто, Илия Юруков, Здравко Димитров, Насиру Мохамед и Дени Алар бяха останалите промени. Те замениха Живко Миланов, Холмар Ейолфсон, Кали Тиам, Станислав Иванов, Найджъл Робърта и Паулиньо. Единствено Мартин Райнов, който игра централен защитник, Янис Каргас, Иван Горанов и Франко Мазурек отново стартираха от първата минута.

Неделчо Матушев направи

четири промени сред титулярите от успеха с 1:0

над Монтана. Християн Славов, Румен Николов, Васко Боев и Александър Йовчев бяха заменени от Иван Иванов, Янаки Смирнов, Стефан Иванов, Иван Пенев.

Варненският отбор, който се завърна сред професионалистите през това лято, излезе срещу гранда от София за първи път от 2014 година. Интересното е, че тогава двата тима отново се срещнаха на тази фаза от турнира,

а столичани разпиляха аматьорите със 7:1 насред Варна

. Младият Божидар Краев пък дебютира в надпреварата с хеттрик на едва 17 години. Мирослав Иванов-Деко, Владислав Мисяк, Радослав Цонев и Валери Домовчийски също

се разписаха за "сините" на 23 септември 2014 година

, докато почетното попадение за "соколите" тогава отбеляза Диян Малчев в последната минута.

Мазурек и Смирнов пробваха удари извън вратата, а в 12-ата минута гол на Мохамед беше отменен заради засада. Мартин Райнов стреля с глава след центриране от корнер, след което Мохамед прати топката в мрежата с глава, но беше зад защитата.  В 19-ата минута Михайлов излезе извън наказателното поле, за да пресече дълго подаване към Ивайло Русев, но също така удари и Каргас, който имаше нужда от лекарска помощ.

Стражът на домакините Иван Иванов изби удар от воле на Мохамед в 26-ата минута, а след това парира и добавката на Алар. При следващата атака Михайлов трябваше да спасява изстрел на Русев, който беше изпуснат от Найденов.

Именно десният защитник на столичани в този мач проби отлично в 28-ата минута и намери Мазурек. Аржентинецът стреля с левия крак от 19 метра в долния ляв ъгъл на Иванов и ознаменува дебюта си за Купата на България с попадение. Голът е негов втори за клуба.

Алар пропусна една възможност след грешка в защитата на "соколите", а Мазурек удари лошо Иво Иванов, след като се подхлъзна, докато се опитваше да го финтира.

Три минути преди края на първата част Левски поведе с 2:0. Този път Иван Горанов проби добре отляво и центрира отлично, а Алар с глава също се разписа в своя дебют във втория по сила турнир в България. Австриецът беше оставен сам в центъра на защитата. Бранителят Иванов пък удари лошо Мазурек при опита да играе с глава, като се наложи лекарският екип да оказва първа помощ на плеймейкъра.

Николай Томов влезе на почивката за варненци, а в 50-ата минута Насиру Мохамед вкара своя първи гол за клуба. Крилото беше изведен зад отбраната с дълго подаване на Райнов и сам срещу Иванов без проблеми търколи топката в мрежата. Хубчев извади Горанов в 52-ата минута и пусна младия Мартин Петков, който заигра като ляво крило, докато Здравко Димитров беше върнат ляв защитник.

Буквално 120 секунди след влизането си Петков отбеляза своя дебютен гол за първия тим на Левски. Младокът беше точен от два метра. Той се оказа най-съобразителен, след като Алар удари гредата с глава след центриране от корнер. Три минути след това Петков демонстрира самочувствие и класа. Бързакът спря дълго подаване на скорост с левия крак, а с десния прати топката за пети път в мрежата на Иванов. Така младокът вкара два гола за по-малко от пет минути, като през този сезон имаше досега само осем минути в игра.

Асен Чандъров и Живко Миланов влязоха на местата на Каргас и Мазурек, а в 62-ата минута сериозна грешка на Райнов доведе до гол във вратата на Михайлов. Играчът на Левски тръгна да се прави на техничен в наказателното поле, но загуби топката от Смирнов, който центрира остро и Ивайло Русев от няколко метра се разписа, след като изпревари Найденов.

Попадението вдъхна увереност на домакините, които започнаха да играят по-смело, докато играта в защитата на Левски - Найденов, Миланов, Райнов и Димитров не беше сигурна. Халфовете пък не задържаха топката.

Грозни сцени прекратиха срещата за няколко минути. Феновете на "соколите" прескочиха своя сектор и тръгнаха към този с феновете на гостите, които пък не им останаха длъжни и започнаха да чупят и счупиха оградата, за да се срещнат с ултрасите от Варна. Това накара полицията на стадиона да застане пред сектора на гостите, докато към феновете на Левски летяха предмети, които им отвърнаха с бомбичка.

Реферът Станислав Тодоров прекрати срещата, за да може органи на реда да минат и през терена. Постепенно полицията изгони феновете на Спартак към техния сектор и срещата беше подновена.

Мартин Петков пък пропусна уникална възможност, за да вкара исторически хеттрик, но от 11 метра стреля право в тялото на вратаря.

Пет минути преди края срещата отново беше прекъсната за минута, тъй като утрас на гостите нахлу на терена, за да вземе някакъв предмет, след което се върна в сектора с помощта на останалите фенове.

Последните минути Левски пропусна да вкара и шести гол, тъй като Иванов спаси.

Тимът от Варна общо четири пъти е бил домакин на Левски в турнира за Купата на България, като никога не е отстранявал 26-кратните шампиони в тези сблъсъци. През този век "соколите" направиха 0:0 в първия осминафинал от надпреварата на стадион "Спартак", но отстъпиха на реванша с 0:2. Това се случи през 2002 година. Седем години по-рано през 1995 година Спартак и Левски завършват 2:2 в морската столица, а в София "сините" печелят с 4:1 и се класират на 1/4-финал. Преди пет години Левски победи със 7:1, а този сезон с 5:1, катои двете срещи бяха 1/16-финалите.

Интересното е, че в историята двата клуба имат 13 мача в надпреварата. Грандът от стадион "Георги Аспарухов" има осем победи, равенствата са три, а победите на Спартак са две.

Левски вече чака своя следващ противник в турнира, докато Спартак ще мисли за мачовете във Втора лига. През уикенда "сините" приемат Ботев (Враца) от efbet Лига, а "соколите" гостуват на Поморие във втория ешелон.

СПАРТАК (ВАРНА) - ЛЕВСКИ 1:5
0:1 Мазурек (28)