100 години ски спорт в България

Барса започна вдъхновено, Меси се контузи и каталунците пак се разклатиха (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона се отърси от тежките си гостувания с победа у дома с 2:1 над Виляреал в схватка от междинния шести кръг в Ла Лига, играна пред малко над 70 хиляди зрители на "Камп Ноу". Каталунците стартираха вихрено и до 15-ата минута вече водеха с 2:0 след голове на Антоан Гризман (6) и Артур (15). В 44-ата Санти Касорла намали, а през второто полувреме резултатът остана непроменен.
На почивката капитанът на Барса Лионел Меси беше заменен заради проблеми с бедрото. Така Ла Пулга продължава да е преследван от контузии и от началото на сезона няма цял мач. Усман Дембеле изигра едно полувреме след едномесечно възстановяване. За отбелязване е и поредното силно включване на 16-годишния Ансу Фати, който очарова с действията си.

Меси започна като титуляр за първи път този сезон редом до Луис Суарес и Антоан Гризман. Наставникът Ернесто Валверде реши да остави на пейката Френки де Йонг, а в халфовата линия на каталунците се завърна Артур. Хави Кайеха подреди 4-2-3-1 с Жерард Морено на върха на атаката, подпомаган от Самуел Чуквуезе, Сантиаго Касорла и Хави Онтиверос.
Срещата на "Камп Ноу" тръгна с динамична игра от страна на домакините. След няколко по-остри нападения каталунците стигнаха до попадение от корнер. Меси центрира към първа греда, където Гризман много елегантно насочи с глава с гръб към вратата и от малък - топката се отби от напречната греда и премина голлинията за 1:0.
"Блаугранас" продължиха да играят с ритъм и настроение. В 12-ата минута Жуниор Фирпо центрира ниска топка в наказателното поле, Луис Суарес понечи да отиграе атрактивно с пета, но не се получи. В 15-ата Артур овладя на 25 метра от голлинията, не беше посрещнат от съперников футболисти и шутира, пращайки топката в горния ляв ъгъл на Серхио Асенхо. Получи се красиво попадение, при което вратарят само изгледа топката.
След втория гол "лос кулес" намалиха темпото и "жълтите" владееха по-често, опитвайки атаки по фланговете. В 22-ата мъничко не стигна на Гризман да изпревари Асенхо. В 29-ата Лео Меси получи удар в бедрото и напусна игрището, за да получи медицинска помощ. След краткотраен масаж аржентинецът се завърна на терена. В 37-ата Меси подаде към включилия се в наказателното поле Артур, който опита да му върне, ала ходът му беше предугаден.
В 40-ата Висенте Ибора преодоля високата преса на каталунците с хубав пас към Касорла, който напредна през центъра, подаде вляво, ала центрирането не намери "жълт" футболист. В 44-ата Санти отбеляза впечатляващ гол с далечен удар. Испанският национал шутира от 25 метра, Марк-Андре тер Стеген не прецени добре траекторията и не успя да играе с топката - 2:1. Германският страж носи вина за попадението заради ранния си плонж.
На почивката очаквано Лео Меси отстъпи място за Усман Дембеле. Аржентинецът получи удар в бедрото и само доигра полувремето. Същевременно френският национал се завърна след повече от месец възстановяване. Първите му изяви в началото на полувремето бяха впечатляващи, но след това се позагуби. По-малко от две минути след влизането си той асистира по чудесен начин на Гризман, който не се ориентира на втора греда. В 52-ата никой не разбра как Дембеле намери непокрития Луис Суарес на дузпата. Уругваецът не очакваше такова подаване и стреля разсеяно.
Между тези две положения Касорла можеше да изравни резултата. Той беше оставен на хубава позиция и стреля в краката на Тер Стеген. Германецът блокира топката и за негов късмет Жерард Пике първи стигна до кълбото, за да изчисти. В 63-ата защитата на домакините отново показа колебания. Чуквуезе навлезе с топка в краката и за момент видя коридор за шут, но кълбото се отби в крака на Пике.
В 69-ата резервата Мой Гомес намери начин да шутира от границата на наказателното поле. Той нанесе нисък удар - Тер Стеген плонжира и улови. В 72-ата Гризман изведе Жуниор Фирпи, който извади топката в наказателното поле, но последователно Суарес и Френки де Йонг не успяха да стрелят. В 77-ата Касорла беше заменен и получи аплодисменти от публиката на "Камп Ноу". Секунди по-късно с овации беше посрещнат 16-годишният Ансу Фати.
В 80-ата Фати възхити с чудесна комбинация от финтове на място и хубав диагонален удар, при който топката "облиза" гредата. Две минути по-късно тийнейджърът на Барса падна в наказателното поле, търсейки дузпа. Повторенията показаха, че няма нарушение. В 90-ата Жерард Пике изпълни пряк свободен удар, завъртя топката над стената, но Асенхо внимаваше и, макар и трудно, успя да избие.

Барселона успя да вземе трите точки, но отново показа колебания в защита. С успеха "синьо-червените" временно се доближиха до лидерите в класирането.