Мъри се пребори за първа победа в ATP тура след завръщането (видео)

Бившият №1 в света Анди Мъри надви американеца Тенис Сандгрен с 6:3, 6:7 (6), 6:1 в мач от първия кръг на турнира в Жухай (Китай) от категория ATP 250. По този начин носителят на 3 титли от “Големия шлем” и двукратен олимпийски шампион спечели мач на ниво ATP за първи път от 1 януари (6:3, 6:4 срещу австралиеца Джеймс Дукуърт в първия кръг в Бризбън). Както е известно, през януари, след загубата си от испанеца Роберто Баутиста Агут в първия кръг на Australian Open, Мъри претърпя операция на бедрото, което дълго време му създаваше сериозни проблеми. Мъри опита постепенно завръщане в професионалния тенис и ето, че днес записа първа победа в тура след преодоляването на тежката контузия. В края на август Мъри записа и две победи на сингъл на “Чалънджър”-а Rafa Nadal Open в Майорка.

Въпреки убедителния резултат в полза на шотландеца в третия сет, мачът продължи 2 часа и 40 минути. В първата част Мъри реализира един пробив (в шестия гейм), което се оказа достатъчно на британеца, за да вземе сета. Във втория сет нямаше дори точка за пробив, а в тайбрека Сандгрен спаси мачбол при 5:6 и в крайна сметка надделя с 8:6. В решаващата трета част Мъри направи ранен брейк и поведе с 3:0, след което двамата изиграха гладиаторски четвърти гейм. В него американецът отрази 5 брейкпойнта, но при шестия се предаде. Мъри с лекота затвърди втория пробив за аванс от 5:0 и победителят бе ясен, а Сандгрен отрази нови два мачбола в шестия гейм, като се пребори за 1:5. С предимството на началния си удар обаче 32-годишният шотландец сложи точка на спора и във втория кръг ще спори с поставения под №7 австралиец Алекс де Минор, който срази с 6:1, 6:3 сънародника си Джон Милман.