РБ (Лайпциг) не си даде първото място в спектактъл с Байерн (видео)

РБ (Лайпциг) и Байерн (Мюнхен) завършиха 1:1 в най-атрактивния двубой от началото на сезона в Бундеслигата. След този мач от 4-ия кръг домакините запазиха лидерската си позиция с точка преднина пред Борусия (Дортмунд) и с две повече от шампионите.
Роберт Левандовски изведе гостите напред още в 3-ата минута, но в края на полувремето Емил Форшберг изравни от дузпа. Евентуален успех щеше да изведе мюнхенци начело, но тази вечер те имаха сериозен съперник срещу себе си. Баварците удариха две греди, но пък и домакините пропуснаха куп положения. Дербито изобилстваше от голови ситуации, но отлично се представиха и двамата вратари Петер Гулачи и Мануел Нойер. При 1:0 в полза на Байерн пък ВАР отмени дузпа за тима.
За шампионите сред титулярите на бяха Филипе Коутиньо и Иван Перишич. Бразилецът се появи в края за 2-3 минути, а хърватинът остана на пейката. Вместо тях шанс получиха Серж Габри и Томас Мюлер. Бившият футболист на домакините Йошуа Кимих отново действаше халфовата линия на Байерн, а Бенжамен Павар беше на десния фланг на защитата. На загрявката Дейвид Алаба се контузи и се наложи влизането на Жером Боатенг. Наставникът на Разенбалшпорт Юлиан Нагелсман заложи в началото на любимото си 3-5-2, но през втората част смени схемата. Титуляри на халф-бековете бяха Лукас Клостерман и Марсел Халстенберг, които през седмицата се представиха много силно за Германия в евроквалификацията срещу Северна Ирландия. Очаквано Тимо Вернер и Юсуф Поулсен бяха в нападение.
Срещата стартира отлично за гостите, които още в 3-ата минута излязоха напред. Тогава Мюлер изведе Левандовски сам срещу вратарят и последва логичното - гол.
"Червените бикове" отговориха с опасна атака веднага след подновяването на играта, но Клостерман не уцели вратата.
В 12-ата вратарят на РБ Петер Гулачи спаси сигурен втори гол след удар на Левандовски от няколко метра.
Три минути по-късно полският голаджия пропусна 100-процентов шанс с глава.
В 26-ата Халстенберг задържа Левандовски, при което нападателят посегна и го удари с ръка в лицето. Съдията се задоволи с жълти картони и за двамата.
В 37-ата минута се стигна до дискусионна ситуация. Люка Ернандес опита центриране, при което беше посрещнат от Марсел Забитцер. Първоначално арбитърът Саша Щегеман отсъди дузпа за Байерн. От ВАР обаче му сигнализираха да види положението на запис. След това реферът промени решението си и гостите не изпълниха наказателен удар.
Съдбата беше решила Ернандес да бъде главно действащо лице при положенията за дузпи. Така в добавеното време той фаулира Поулсен и този път Щегеман не се нуждаеше от ВАР - 11-метров удар за Лайпциг. Шведът Форшберг не сгреши и двата тима се прибраха на почивка при 1:1.
За втората част Нагелсман смени постройката на своя отбор на такава с четирима в отбрана. В рамките на първите 5 минути на тази част Лайпциг имаше две възможности чрез Халстенберг и Норди Мукиеле, но баварците се измъкнаха.
В 52-ата Коман насочи изстрел опасно по земя, но Ибрахима Конате беше пред голлинията и спаси.
РБ направи добра атака в 58-ата и Вернер беше на крачка от гол, с който да претендира за №1 за сезона. Германският национал засече с пета в движение, но не намери целта. Минута след това Забитцер шутира много силно и Нойер едва спаси с една ръка.
Корентен Толисо замени Мюлер и в 64-ата беше на крачка от гола, но рефлексът на Гулачи беше перфектен.
Последва нов пропуск на Вернер пред другата врата.
В 78-ата Коман шутира, топката рикошира и прелетя над Гулачи, но за радост на вратаря се отби в гредата.
В 90-ата Нойер пак се отличи след удар на Вернер. В добавените минути пред Зюле се откри шанс да донесеха успеха на Байерн, но ударът му с глава беше отклонен от вратаря, а след това топката докосна леко и гредата, след като излезе навън.

През идната седмица двата отбора стартират участието си в Шампионската лига. В сряда Байерн приема Цървена звезда, а във вторник Лайпциг гостува на Бенфика.
СТАТИСТИКА ОТ МАЧА ВСИЧКИ МАЧОВЕ НА РБ (ЛАЙПЦИГ)