Ники Иванов: България има своето място сред най-силните отбори в Европа

Време е за поредната доза волейболни емоции и страсти - 31-ят шампионат на стария континент. Три от водещите отбори в Европа - Русия, Италия и Полша се класираха за Олимпийските игри през следващата година. В предолимпийска година приоритет за всички отбори е класиране за Олимпиадата, именно за това състезание се прави планираността в подготовката, всички други състезания остават на заден план. В този ред на мисли е възможно леко отпускане в техните редици, но е малко вероятно. И трите отбора разполагат с огромен кадрови потенциал и едва ли ще си позволят подценяване и отпускане.

Последно състезание за годината за нашият националния отбор. След Лигата на нациите, след Олимпийската квалификация, дойде време за Европейското първенство. Както и при жените, които приключиха преди дни, системата на провеждане е същата: четири държави домакини и 24 отбора, разпределени в четири групи, по шест отбора. Много противоречиви мнения на специалисти относно формата на шампионата, едни споделят мнение, че 24 отбора са твърде много, други че това е добре за волейбола. По този начин може да се видят отбори и състезатели, които при ограничен вариант не могат да се класират, така също се популяризира играта. Различни мнения и гледни точки.

България изтегли късата клечка в група с два топ отбора каквито са Франция и Италия. Регламента - последните два отбора от всяка група прекратяват участието си. Първите четири отбора от всяка група продължават във втората фаза. Първият от едната група, играе с четвъртия от другата, вторият играе с третия. Във втората фаза отборите от Група A се срещат с отборите от Група C. Отборите от Група B играят с отборите от Група D.

Нашите противници:

Гърция - завръща се на европейската сцена след десет годишно прекъсване, за последно Гърция игра на Европейско първенство през 2009 година на шампионата в Турция, където финишира на осмо място. Много български волейболисти са оставили трайна следа в гръцкия клубен волейбол. Гърция беше добра дестинация, добри местни волейболисти, качествени чужденци, добър климат и условия за живот, постоянно участие в европейските клубни турнири, компоненти, които нареждаха "елините" сред добрите отбори на Стария континент. Смяна на поколенията, финансовата криза, отдалечиха Гърция от силните отбори в Европа, както бяха през 90-те. Младата вълна гръцки волейболисти е гладна за изяви и доказване, всеки който ги подцени ще има проблеми. Основна цел пред отбора ще бъде преминаване във втората фаза на турнира.

Румъния - последната среща на Европейско първенство между двата отбора е от далечната 1995 година на шампионата в Гърция, България побеждава с 3:0. Румъния завършва на последното 12 място, без спечелен гейм. Това е и последното Европейско първенство в което участват Северните ни съседи. Цели 24 години, Румъния участва в квалификации и впоследствие наблюдава по телевизията Европейското първенство. Това е в миналото, сега ситуацията е коренно променена, румънските клубове разполагат с прилични бюджети, което позволява наемането на чужденци, които повишават нивото на шампионата. Румъния спечели Сребърната Европейска лига, побеждавайки на два пъти отбора на Гърция с 3:2 и 3:0. В последните няколко години, доста родни волейболисти и волейболистки играеха и играят в румънски клубове при значително по-добро заплащане отколкото в България. Нашите треньори Мартин Стоев и Николай Желязков, извеждаха до шампинска титла клубни отбори, в които работеха. Румъния разполага с потенциал и условия, имат ново поколение състезатели, които искат да се покажат на европейската сцена. Спечелиха категорично и предсрочно квалификационния турнир, спечелиха и Сребърната лига в която участваха през лятото. Ще се борят да останат колкото се може по-дълго време на шампионата.

Португалия - последната среща между двата отбора, бе с горчив привкус. Във Волейболната Лига на нациите тази година загуба с 1:3. На последното Европейско първенство, в което участват през 2011 година в Австрия и Чехия, заемат 14 място от 16 отбора с три спечелени гейма. Отбор, който ни показа, че ако бъде подценен създава много проблеми. Борбата за четвъртото място, ще се води именно между тези три отбора.

Франция - един от домакините на турнира. От 2012 година Лоран Тили води френският отбор, като за този период Франция трайно се намеси в топ отборите в европейския волейбол. Върхова година за отбора бе 2015, първо спечелиха Световната лига, по-късно триумфираха с титлата на Европейското в София. След като спечелиха за втори път Световната лига през лятото на 2017-а, месец по-късно на Европейското първенство се провалят с гръм и трясък, губят от Чехия в елиминационен мач. Преди това трудно излизат като втори отбор в групата с отбори като Белгия, Холандия и Турция. На Световното първенство година по късно в България и Италия, французите отново търпят поражения, отпаднаха във втората фаза на турнира, а се считаха за основни претенденти за титлата. Играят много атрактивен и зрелищен волейбол, но имат силна зависимост от своята най-голяма звезда Нгапет, който не веднъж е показал феноменални неща от волейболната игра. Ще търсят влизане във финалната фаза и медал от първенството, на което са домакини. Една от малкото загуби в Лигата на нациите през лятото е именно от България с 2:3. Финална фаза и битка за медали, основна задача пред "петлите".

Италия - другия топ отбор в нашата група. За Италия каквото и да се каже, ще бъде малко. Заедно със САЩ са законодателите в съвременния волейбол с трайно внедряване на науката в спорта. Най-силното клубно първенство, системи за подготовка, методики за обучение на млади състезатели, програма за тактически анализи. Акценти, които поставят Италия сред фаворитите на всяко състезание в което участва.

Нашият отбор - в началото на сезона колеблива Лига на нациите, като единственото хубаво от нея е, че запазихме мястото си в нея. След това имаше сериозна подготовка за Олимпийската квалификация, на която бяхме домакини. Още в началото бе сложен акцент върху Олимпийската квалификация, че това ще бъде най-важното състезание за нас. За съжаление, не успяхме да се класираме за Олимпиадата, пропускайки златен шанс, водейки на Бразилия с 2:0 гейма. Горчива ваканция и нова подготовка за Европейското първенство, което е последното състезание за годината за националния отбор.

Силвано Пранди направи една прибудителна смяна в нашия състав, на мястото на Розалин Пенчев, дебют на Европейско първенство ще направи младият Георги Петров. Контролите на нашите преди Европейското - колебливи резултати срещу непретенциозни противници. Според играчите, очаквани резултати на етапа от подготовка, в който са се намирали. Важно е когато трябва да се побеждава.

Имайки предвид разпределението на силите, третото място в групата е задължително за нас. Всяко друго класиране в групата ще се счита за провал. България има своето място сред най-силните отбори в Европа. С добро разпределение на силите и необходимата доза късмет, можем да атакуваме медалите на този шампионат. Да пожелаем успех на нашите момчета!