Серина пак не успя! 19-годишна дебютантка спечели US Open! (видео+галерия)

Серина Уилямс отново не успя да изравни рекорда за всички времена на австралийката Маргарет Корт от 24 титли на сингъл от "Големия шлем". 37-годишната Уилямс загуби с 3:6, 5:7 от дебютантката в основната схема на US Open Бианка Андрееску на финала на турнира от "Големия шлем" в Ню Йорк. Така Серина остава с рекордните в "Оупън ерата" 23 мейджър трофея, а 19-годишната канадка Андрееску спечели първата си титла от "Големия шлем". Миналата година Серина отстъпи в драматичен финал пред друга млада тенисистка - японката Наоми Осака. Уилямс губи четвърти пореден финал в турнирите от "Шлема".

За Андрееску това е трета титла в кариерата й, като предишните две също са от тази година и все на големи турнири - в Индиън Уелс и Торонто. В канадския град Андрееску отново се изправи на финала срещу Серина Уилямс, но още при 3:1 за съперничката си американката се отказа поради травма. Това бе и единственият мач между двете преди днешния им сблъсък.

Андрееску стана днес първата дебютантка в "Оупън ерата", триумфирала на US Open, както и първата канадка, която успява да спечели титла от “Големия шлем”. Канадката е и първата тенисистка, родена през 2000 година, която печели трофей от "Шлема".

Победителката прибавя към банковата си сметка 3 850 000 долара, а финалистката ще забогатее с 1 900 000.

Канадката ще се изкачи с 10 места нагоре в световната ранглиста и ще бъде №5 в понеделник, а Серина, която бе поставена под №8 на тазгодишното Открито първенство на САЩ, се смъква с една позиция и ще бъде №9.

ПЪРВИ СЕТ

Двубоят започна с начален удар за Серина, която поведе с 40:15, но въпреки това загуби първото си подаване, като изглеждаше несигурна и допускаше двойни грешки. Андрееску затвърди брейка с гейм на 30, а Серина не позволи да изостане още по-сериозно в резултата и двете тенисистки се оттеглиха на първата почивка при резултат 2:1 за 19-годишната канадка.
Последваха няколко бързи гейма без пробиви, но при 4:2 за Андрееску американката бе в много тежка ситуация. Серина трябваше да спасява брейкпойнт след брейкпойнт, но в крайна сметка издържа и след като заличи 5 точки за пробив успя да се доближи на гейм до съперничката си.
Веднага след това Серина имаше брейкпойнт за 4:4, но Андрееску вкара страхотен сервис и се измъкна, правейки резултата 5:3. В деветия гейм тийнейджърката притисна два пъти по-възрастната американка и се сдоби с брейкпойнт, който бе с цената на сетбол. Последва двойна грешка на ветеранката от САЩ и първата част приключи, а Серина трябваше да прави обрат, ако искаше да грабне трофея.

ВТОРИ СЕТ

Втората част отново започна лошо за Серина, която допусна ранен пробив и изостана с 0:2 в резултата. Последва дълъг трети гейм, в който Уилямс успя да върне брейка, но веднага след това тя загуби бързо своето подаване. С гейм на 15 канадката затвърди пробива и се доближи до трофея, като натрупа сериозен аванс от 4:1.
Андрееску проби за 5:1 и изглеждаше, че вече няма сила, която да я спре, още повече, че Уилямс сякаш бе безпомощна. Картината обаче, неочаквано или не, рязко се промени. При 40:30 канадката се пребори за първия си мачбол, но в този момент Серина се събра и успя да реализира пробив. След това американката много бързо направи резултата 3:5, а в деветия гейм реализира брейк на нула и резултатът вече бе 5:4. В следващия гейм Серина редуваше асове с двойни грешки, а при последните две точки Андрееску допусна грешки от ретур и ето, че резултатът бе изравнен - 5:5.
В този момент психологическото предимство изглеждаше на страната на 37-годишната Серина Уилямс, но Андрееску съумя да спре серията на съперничката си от поредни геймове, а при 5:6 и 15:40 американката трябваше да спасява нови два мачбола.
С убийствен сервис по-малката от сестрите Уилямс отрази първия, но след това канадката отговори с не по-малко смразяващ ретур и двубоят приключи със спечелването на първата в кариерата на тийнейджърката титла от “Големия шлем” в нейния първи мейджър финал.