САЩ преодоляха съпротивата на Гърция и продължават към 1/4-финалите

Националният отбор на САЩ се справи успешно с лимитирането на Янис Адетокумбо и постигна четвъртата си победа на Световното първенство в Китай с резултат 69:53 (19:17, 19:8, 16:12, 15:16) над Гърция. По този начин американците се класират за четвъртфиналите на надпреварата. Кемба Уокър бе най-добър за САЩ с 15 точки, а Янис Адетокумбо завърши с 15 точки и 13 борби за “елините”.

Сблъсъкът започна по очакван начин - първите 5 точки за Гърция бяха отбелязани от Янис Адетокумбо, но добра игра на Донован Мичъл и Джейлън Браун дръпна САЩ напред. Американците успяха да се отскубнат на 6 точки към края на частта, но кошове на Принтезис и Папапетру приближиха гърците на две точки разлика - 19:17 в полза на САЩ.

Тройка на Костас Слукас изравни резултата в началото на втората четвърт (20:20), но след това САЩ лимитира гърците и те реализираха едва 5 точки за над 9 минути игра. Тройка на Джо Харис увеличи разликата до 9 точки, а Майлс Търнър записа 4 безответни точки за американците, за да затвърди предимството на американците - 38:25 след 20 минути игра.

Третата четвърт не предложи много качествен баскетбол. Тройка на Дерик Уайт направи разликата 15 точки 2:51 минути преди края на частта, а след това същият наниза още 4 безответни точки и покачи разликата на 17 - 54:37 след три части.

Гърците се опитаха да се върнат в двубоя, сваляйки разликата до 11 точки в средата на четвъртата част, но силите им не достигнаха и кошове на Кемба Уокър и Донован Мичъл довършиха южните ни съседи.

Кемба Уокър се справи най-добре за американците, завършвайки с 15 точки и 6 асистенции, а Донован Мичъл добави 10 точки и 5 борби.

Янис Адетокумбо оформи “дабъл-дабъл” от 15 точки и 13 борби, а Костас Слукас реализира 13 точки.

Последните мачове от група “K” ще се проведат в понеделник. Гърция и Чехия ще започнат двубоя си от 11:30 часа, а САЩ и Бразилия излизат на полето от 15:30 часа.

САЩ - ГЪРЦИЯ 69:53 (19:17, 19:8, 16:12, 15:16)
САЩ: Кемба Уокър 15, Донован Мичъл 10, Джо Харис 3, Харисън Барнс 9, Майлс Търнър 8 (Дерик Уайт 9, Маркъс Смарт 3, Джейлън Браун 8, Крис Мидълтън 4, Мейсън Плъмлий)
Селекционер: ГРЕГ ПОПОВИЧ
ГЪРЦИЯ: Ник Калатес 5, Костас Папаникалу, Йоанис Папапетру 7, Янис Адетокумбо 15, Йонаис Бурусис 3 (Костас Слукас 13, Йоргос Принтезис 6, Евангелос Манцарис 3, Танасис Адетокумбо 1, Янулис Ларенцакис, Йоргос Папаянис, Панайотис Василупулус)
Селекционер: ТАНАСИС СКУРТУПОЛОС