Англия отнесе България след много подаръци на "лъвовете" (видео+галерия)

Националният отбор на България записа тежка загуба с 0:4 от Англия в европейската квалификация на "Уембли". "Трикольорите" определено могат да съжаляват за голямото поражение, след като сами подариха няколко гола на Хари Кейн. Капитанът на "Трите лъва" се отличи с хеттрик и асистенция. Той беше точен първо в 24-ата минута след подарък на Пламен Илиев, докато през втората част реализира две дузпи, които дойдоха след нарушения на Николай Бодуров и резервата му Кристиян Димитров. Между тях Рахийм Стърлинг също записа името си сред голмайсторите. Така девет години по-късно България отново загуби с 0:4 от Англия на "Уембли", а нападател на Тотнъм вкарва три гола в нашата врата. Тогава това стори Джърмейн Дефоу.

Балъков стана първият селекционер на България от 55 години стартирал с три загуби след двете поражения през юни - 1:2 от Чехия и 2:3 от Косово. Този път срещу "лъвовете" обаче беше един от двата най-добри състава в света, според капитана Попов. "Трикольорите", които вече са в серия от осем поредни мача без успех, не успяха да направят чудо срещу един от фаворитите за титлата на Евро 2020, който беше подкрепян от 80 000 по трибуните.

Родният тим остана с две точки от пет мача в групата, заемайки петото място. Англия е лидер в групата с девет точки и 14 отбелязани гола от три мача, като има с една точка повече от Косово, който гостува след няколко дни в Лондон.

Нагласата сред фенове и специалисти на Албиона беше за разгром на България. Голяма част от привържениците на футбола у нас също имаха притеснение, че резултатът от последната визита на митичния "Уембли" отпреди девет години - 0:4, можеше да се повтори и дори да бъде по-голям. Въпреки това агитка от над 2500 сънародници драха гърла от препълнените трибуни за "трикольорите", които за първи път в историята си излязоха с двама бразилци от първата минута.

Големите звезди на Лудогорец Вандерсон и Марселиньо бяха сред титулярите. Крилото дебютира и стана петият бразилец с мач за България, докато плеймейкърът на "орлите" вече имаше мачове и две попадения за състава, въпреки че не е играл от три години с националната фланелка. Техничарят тогава вкара гол при успеха с 4:3 над Люксембург, но след мачовете с Франция (1:4) и Швеция (0:3) не попадаше в плановете на Петър Хубчев. Навършилият 35 години преди две седмици бразилец водеше атаката, след като се пребори тази седмица с Божидар Краев за място в стартовите 11.

Бала разчиташе на бразилците и Ивелин Попов да успеят да задържат топката с качествата, самочувствието и опита, които имат, за да може да бъде спрян устрема на англичаните, които гонеха трета поредна голяма победа в тази квалификационна кампания след разгромите с 5:0 над Чехия и 5:1 над Черна гора в Подгорица.

На вратата застана Пламен Илиев, който се пребори с конкуренцията на 37-годишния Христо Иванов. Именно изборът на страж под рамката беше една от дилемите пред Балъков, който заложи на система 5-4-1.

Полевите играчи бяха Страхил Попов, Николай Бодуров, Васил Божиков и Антон Недялков, а Георги Сърмов играеше малко пред централните защитници и във фаза защита се очакваше да им помага. Капитанът Ивелин Попов, Кристиян Малинов бяха останалите вътрешни халфовеве, докато Вандерсон и Галин Иванов бяха на двата фланга, докато Марселиньо беше изнесен най-отпред. Основната задача на родната селекция, която има едва две точки от първите си четири мача в кампанията, беше да не позволи на Англия да развие страхотната си скорост на фланговете.

Само голмайсторът на Мондиал 2018 година Хари Кейн с неговите 22 гола от 39 мача с националната фланелка, се е разписвал с екипа на Англия почти колкото всички футболисти викнати от Бала, които имат общо 28 гола, но 15 от тях за Ивелин Попов в 83 мача.

Именно капитанът на Тотнъм беше най-голямата заплаха пред нашата врата заедно с бързите звезди на Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед - Рахийм Стърлинг (8 гола) и Маркъс Рашфорд (7 гола), които му помагаха в атака. Най-скъпият защитник в света Хари Магуайър водеше защитата пред Джордан Пикфорд, а Кийрън Трипиър е десен защитник. Майкъл Кийн и Дани Роуз бяха другите бранители. Джордан Хендерсън, Рос Баркли и Деклан Райс бяха тримата халфове зад ударното трио Стърлинг, Кейн и Рашфорд.
Двубоят започна на бавни обороти, като "лъвовете" бяха с петима в отбрана, където стоеше и Георги Сърмов. В 4-ата минута Ивелин Попов обра овациите, показвайки майсторство с топката, а в 5-ата минута дойде и първият удар в очертанията на вратата, пазена от Пикфорд. Той беше на Вандерсон, който получи подаване от Марселиньо, но стреля право в ръцете на английския вратар.

В 11-ата минута Стърлинг проби опасно и центрира остро към Кейн, но Бодуров изби в корнер. Капитанът на Ливърпул Хендерсън стреля опасно от воле в 15-ата минута след центриране отляво. Гол на Кейн беше отменен в 19-ата минута поради положение на засада. Домакините се възползваха отлично от грешка на Божиков, но за радост голаджията на Тотнъм беше зад отбраната на "трикольорите".

Постепенно англичаните взеха изцяло инициативата на терена. Българският тим  се затваряше добре и не оставяше пространства на противника. Рашфорд стреля далеч от целта в 24-ата минута, но след изпълнение на аут от Пламен Илев топката попадна в българската врата. Стражът първо подаде на Сърмов в наказателното поле, който му върна, за да избяга от пресата на англичаните. Вратарят опита да подаде на Божиков, но прати топката към Стърлинг, който на скорост размина Божиков и намери непокрития Кейн, а той от пет метра вкара своя 23-ти гол за Англия от 40 мача.

В 31-ата минута Галин Иванов пропусна да изравни с глава след центриране на Страхил Попов отдясно. Играчът на Славия не успя да нанесе силен изстрел и Пикфорд без проблем спаси. В 37-ата минута Марселиньо намери Вандерсон с пета, но дебютантът за България си поведе дълго топката и пропусна отлична възможност да нанесе удар. Бодуров си изкара жълт картон, спирайки с ръце Рашфорд, който подхвана опасна контраатака. Последните минути на първата част Англия тотално доминираше, като веднъж Кейн пропусна с глава. Домакините имаха претенции за дузпа за игра с ръка на Сърмов, каквато нямаше. Няколко пъти защитата се размина с опасни центрирания, но удари в очертанията на вратата пазена от Илиев нямаше.

Втората част започна с голям пропуск за България и последвала дузпа за Англия. Хубаво подаване на Марселиньо изведе Вандерсон отляво на Пикфорд. Бразилското крило стреля силно, а вратарят на Евертън отговори с добър рефлекс и изби. Именно това се оказа и преломният момент в мача, тъй като при последвалата контраатака Рашфорд бе фаулиран в наказателното поли и реферът Гуида посочи бялата точка. Бързакът на Манчестър Юнайтед проби, но когато вече се затвори беше повален от шпагат на Бодуров, който вече имаше жълт картон и рискуваше да остави тима с 10 човека.
Кейн застана зад топката и хладнокръвно удвои в 48-ата минута. Този гол реши всичко в мача, като свали гарда на родните национали и вдигна още повече настроението в играта на Англия. Ударното трио Рашфорд-Кейн-Стърлинг вдигна скоростта и в 54-ата минута падна и трети гол във вратата на "лъвовете". Рашфорд намери Кейн, който центрира към връхлитащия Стърлинг, който от три метра на празна врата вкара с бедро, изпреварвайки Божиков.

Последваха тежки минути за "трикольорите", а Бала замени Бодуров с Кристиян Димитров. Марселиньо и Хендерсон също напуснаха за сметка на Кирил Десподов и младия Мейсън Маунт, който дебютира за "Трите лъва". В 71-ата минута резервата Димитров подари нова дузпа на англичаните. Той първо се подхлъзна, докато се опитваше да спре Кейн, след което го фаулира отзад. Италианският рефер показа отново бялата точка, а таранът на Англия беше безкомпромисен и вкара своя хеттрик. Капитанът беше заменен под аплодисментите на своята публика, след като вече има 25 гола с националната фланелка. Освен него и Стърлинг излезе, а Джейдън Санчо и Алекс Окслейд-Чембърлейн се появиха на терена.
Ивелин Попов от фаул можеше да стане вторият българин с гол срещу Англия на "Уембли", но Пикфорд изби удара му под гредата. Накрая и Даниел Младенов дебютира за "лъвовете". Голмайсторът на efbet Лига замени Иванов. Буквално в последните минути Илиев спря Рашфорд от пети гол с добър рефлекс.
Така България остана в 11-и пореден мач без успех срещу Англия - четири равенства и седем загуби, като се превръща в един от любимите съперници на островитяните.

След няколко дни "лъвовете" имат контрола в Дъблин срещу Ейре, закъдето заминават утре от Лондон.

АНГЛИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:0