Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Италия се поизмъчи с десетима от Армения, но продължава убедително в Група J

Италия записа пети пореден успех в евроквалификациите и е едноличен лидер в Група J. Днес възпитаниците на селекционера Роберто Манчини победиха Армения в Ереван с 3:1, но успехът дойде доста трудно. Въпреки че домакините играха с човек по-малко от края на първото полувреме, Италия отбеляза два гола 10 минути преди последния съдийски сигнал. Футболистите на Армения дори поведоха в резултата с гол на Александър Карапетян в 11-ата минута. В 28-ата Андреа Белоти възстанови равенството, а голмайсторът Карапетян остави отбора си с човек по-малко, след като получи червен картон в добавеното време на първата част. В 78-ата минута Лоренцо Пелегрини изведе "Скаудра Адзура" напред в резултата. В 80-ата минута Белоти вкара втория си гол в мача.

Селекционерът на “адзурите” Роберто Манчини заложи на схема 4-3-3 с нападателно трио, оформено от Федерико Киеза, Андреа Белоти и Федерико Бернардески. Домакините бяха подредени в 4-2-3-1, водени от своя капитан Хенрих Мхитарян. На върха на арменската атака застана Александър Карапетян.

Първата добра възможност за гол дойде в 4-ата минута и тя се откри пред Карапетян. Нападателят пробва удар от движение, който попадна в ръцете на Джанлуиджи Донарума. В 11-ата минута Армения поведе в резултата с гол на Карапетян. Халф на домакините отне топката в средата на терена от Николо Барела, след което спечели няколко метра с дрибъл.

Последва подаване зад гърба на защитата към Карапетян, който с добре премерен изстрел прати топката право в долния десен ъгъл на вратата зад Донарума. В 16-ата минута удар с глава на Алесио Романьоли не намери целта. В 22-ата Федерико Киеза не успя да придаде сила на удара си, въпреки че бе останал непокрит на пеналтерията. Веднага след това Айрапетян направи феноменално спасяване с една ръка при удар на Федерико Бернардески от няколко метра.

В 28-ата минута Италия стигна до изравнителен гол, като огромна заслуга за попадението има левия краен защитник Емерсон Палмиери. Бранителят се справи с десния бек на Армения, след което центрира по чудесен начин към втора греда, а там Андреа Белоти от няколко метра не сбърка.

Само 60 секунди по-късно самостоятелен рейд на Федерико Бернардески завърши с удар към горния десен ъгъл. Топката обаче срещна гредата и излезе в аут. В 40-ата минута Белоти отбеляза втори гол, но попадението бе отменено правилно заради засада. Само миг по-късно отново Белоти получи подаване в дълбочина, но не успя да нанесе добър удар по топката и стреля в аут.

В добавеното триминутно продължение на първата част голмайсторът Карапетян получи втори жълт и респективно червен картон. Нападателят се извиси във въздуха в борба за първа топка, но закачи с ръката си Леонардо Бонучи, което бе достатъчно на съдията да му покаже втори жълт картон. Последва добра възможност за гол за Италия, която Белоти отново пропусна. Федерико Киеза отклони центриране към втора греда, но там нападателят на Торино не успя да засече.

В 60-ата минута Мкритахян стреля над напречната греда, останал непокрит в наказателното поле. В 66-ата минута футболистите на Армения изненадаха италианците с добра контраатака, при която топката попадна в Хенрик Мхитарян. Ударът на халфа обаче бе блокиран от защитник в бяло и домаканите спечелеха само ъглов удар.

В 78-ата минута Лоренцо Пелегрини изведе "Скуадра Адзура" напред в резултата. Полузащитникът на Рома засече с глава добро центриране на капитана Леонардо Бонучи, като не остави никакви шансове за намеса на стража Айрапетян.

Две минути по-късно Андреа Белоти подпечата успеха на Италия с втория си гол в мача. Нападателят на Торино получи подаване в наказателното поле от Стефано Сенси. Белоти гърдира добре топката, завъртя се и стреля, като при удара му топката срещна гредата, а след това и гърба на вратаря на Армения, за да се оплете в мрежата. В добавеното време гол на Белоти бе отменен заради засада.

АРМЕНИЯ - ИТАЛИЯ 1:3
1:0 Карапетян (11)
1:1 Белоти (28)
1:2 Пелегрини (78)
1:3 Белоти (80)