Чой триумфира в Плевен, Караньотов с падане

Благодарение на изключителното представяне във всички класове и дисциплини на родните ни пилоти, България спечели отборната купа на Европейския пистов шампионат и СуперМото, които завършиха на летищен комплекс "Долна Митрополия", град Плевен. 109 пилоти от България, Турция, Гърция, Сърбия, Северна Македония, Румъния, Естония, Русия, Финландия и Чехия караха през състезателния уикенд. Над 12 000 души публика дойде да наблюдава на живо Гран При България - 4-и кръг от календара на FIM Europe European SuperMoto Championship и 8-и кръг на BMU Euro Road Racing Championship.

Голямата битка в "кралския" клас между Ангел Караньотов (България,Overdrive Racing Team, Дукати) и Мартин Чой (България, EKO BMW Racint Team, BMW) завърши с победа за Чой. Караньотов потегли от първата позиция на стартовата решетка, но в 3-ата обиколка падна и получи повреда на мотора. Въпреки това продължи състезанието до края и финишира на 5-ата позиция. След Чой на подиума за награждаване като втори и трети в SBK се качиха Иван Грозев (България, SB Мото рейсинг тим, BMW) и Димитър Митов (България, МК Боляри, BMW). В класирането за SSP поредна победа записа Милен Георгиев (България, КИДА Моторспорт, Ямаха). Пламен Петров (България, Зедмото,Ямаха) завърши втори, а трети - Йонел Паскота (Румъния, Ямаха).

В клас SP 125 победа в 8-те състезателни обиколки спечели Жулиета Ленкова Апостолова (България, МСК Плевен, Априля), която финишира с аванс от близо 10 секунди пред Пламен Христов (България, МСК Плевен, Априля) и на 28 секунди от третия Боян Петров (България, МСК Плевен, Априля).

При Formula 600 с успеха заслужено се поздрави Християн Бузалковски (Северна Македония, Ямаха), който поведе от старта и не допусна да бъде изпреварен. Втори на 6.1 сек е Михаил Иванов (България, ЕКО BMW рейсинг тим, Хонда). Трети завърши Павел Драганов (България, Троян Мото клуб, Ямаха) на 21.6 секунди след Бузалковски.

Клас Formula 1000 Валентин Георгиев (България, Зедмото, Хонда) стана победител след 10-те състезателни обиколки, след като водеше колоната през цялото време и с преднина от 17.6 секунди пресече финалната линия пред Алекс Исмаил (България, Зедмото, Ямаха). На третата позиция се класира Петър Бакалов (България, SB мото рейсинг тим, Кавазаки).

На Европейския шампионат по СуперМото в клас Junior и в двата манша първи стана Ян Улман (50 точки, ТМ). Чехът караше по изключителен начин и заслужено се поздрави с крайната победа. Втори с 44 точки от Плевен си тръгва Иван Мосин (Русия,ТМ), трети е българинът Радостин Михайлов (40 точки, КТМ). В SM 65 кубика за пореден път своя талант и потенциал показа Никола Николаев (България, КТМ), който триумфира и в двата манша. Енис Байрямов (България, КТМ) и Никола Досев (България, КТМ) завършиха съответно втори и трети при най-малките състезатели и машини до 65сс.

В клас S3 отново на Европейския шампионат по СуперМото на върха след двойната победа за награждаването се качи Виктор Нейчев (България, КТМ). След него останаха Кристиян Иванов (България, КТМ) и Димитър Петров (България, КТМ).

Многократният ни шампион по мотокрос Майкъл Иванов (Хускварна) се представи на познатото си високо ниво и в дисциплината СуперМото в клас OPEN, където не даде шанс на конкурентите си и закономерно ги победи. Ееро Мадисон (Финландия) завърши и в двата манша след Майкъл, а трети - Алекс Веткин (Естония, Хускварна).

Пламен Христов (България, МСК Плевен, Априля) завърши състезанието в клас – СКУТЕРИ като победител. Стефан Вълков (България, МСК Плевен, Априля) и Адриян Бояджиев (България, МСК Плевен, Пиаджо) станаха втори и трети.

По време на състезателния уикенд стана ясно, че на 6 октомври, когато е последният кръг от Европейския пистов шампионат и СуперМото на пистата в Плевен, ще бъде направено уникално мото шествие от София до летищния комплекс "Долна Митрополия". Организаторите очакват да се включат десетки любители, които да участват в организираното събитие.