Тотнъм поведе с 2:0, но ВАР отне победата на Арсенал в дербито на северен Лондон

Арсенал и Тотнъм завършиха 2:2 в последен мач от четвъртия кръг на Висшата лига. Головете за гостите отбелязаха от Кристиан Ериксен в 10-ата минута и Хари Кейн в 38-ата. Домакините успяха да се изравнят след голове на Лаказет в самия край на полувремето (46-ата минута) и Обемаянг (70-ата). Играчите на Унай Емери можеха и да спечелят, но Коласинак се оказа в засада след отлично подаване към него, което доведе до перфектно успоредно на голлинията центриране чиято цел бе резервата Хенрик Мхитарян.

Двамата мениджъри имаха доста проблеми при окомплектоването на титулярните си състави поради контузии. За “артилеристите” аут продължават да бъдат Ектор Белерин и новото попълнение Киърън Тиърни. За пръв път обаче феновете на домакините можеха да се насладят от първата минута на новото трио в атака от Обемаянг, Лаказет и новото попълнение Пепе.

За “шпорите” аут бяха Кайл Уокър-Пийтърс, Джъстин Фойт, Ерик Дайър, както и новите попълнения Тангай Ндомбеле, Райън Сесеньон. Сред титулярите за гостите обаче се завърна Кристиан Ериксен, който не попадаше сред тях от началото на сезона.

Резултата бе открит още в 10-ата минута от “шпорите”. Изритване от вратаря Уго Лорис бе посрещнато перфектно в центъра на терена, след което последва пас към Ерик Ламела, Берндт Лено направи несигурно спасяване и топката се оказа току пред крака на нахлуващия Кристиан Ериксен, който нямаше как да сгреши.

В 18-ата минута Тотнъм бе близо до второ попадение, но добра намеса на Лено предотврати гола. Бързо преминаване в атака от страна на гостите не бе пресечено навреме, топката достигна до Сон Хюн-Мин на лявото крило, а той си освободи място за удар в далечния ъгъл със залъгващо движение.

В следващите минути Арсенал изнесе играта в по-предни позиции и опита да упражни натиск, който доведе до няколко статични положения около наказателното поле на Уго Лорис.

В 27-ата минута Арсенал получи нарушение на около 30 метра от голлинията на Лорис, но новото попълнение стреля опасно близо до вратата на Тотнъм.

В 36-ата минута Тотнъм отговори със силен удар на Хари Кейн в долния ъгъл, но Лено се намеси добре и спаси.

Само две минути по-късно Хари Уинкс се измъкна отлично отляво и пусна пас в наказателното поле, където Сон бе фаулиран грубо от Гранти Джака и не остави шансове на главния съдия Мартин Аткинсън, който посочи бялата точка. Хари Кейн бе безапелационен от бялата точка и не остави шансове на германския страж срещу себе си - 0:2.

В 46-ата минута нов отличен удар от нарушение вдясно на наказателното поле на Тотнъм бе отразен отлично от Лорис, но защитата на Тотнъм не успя да изчисти добре и при последвалото доиграване на ситуацията, топката попадна в краката на новото попълнение Никола Пепе, той я прати отлично към своя сънародник Александър Лаказет, който преодоля Ян Вертонген и не сгреши от границата на малкото наказателното поле. Това даде нова надежда на домакините за второто полувреме.

“Артилеристите” подновиха вдъхновено играта и още в 46-ата минута Лаказет отправи удар с глава, но Лорис спаси. Десет минути след това удар на Гендузи в левия ъгъл бе отразен по прекрасен начин от стража на гостите, а минута по-късно Лаказет се размина с топката от непосредствена близост на голлинията.

Тотнъм отговори с греда след силен шут на Хари Кейн в 59-ата минута, който получи в наказателното поле от Сон Хюн-Мин. 65-ата минута Лукас Торейра отстъпи мястото си на друго ново попълнение Дани Себайос, който отправи отличен удар само три минути след това, но Лорис отново се справи.

В 70-ата минута Обемаянг отбеляза заветния за домакините гол - 2:2. Отлично подаване на Гендузи към точката на дузпата бе намерено по отличен начин от нахлуващия Обемаянг, който бе изпреварил защитника, и прати топката неспасяемо в мрежата. Пет минути по-късно Джака отправи топовен изстрел, но стража на “шпорите” отрази удара.

В 79-ата минута топката отново се оказа в мрежата на Тотнъм, но попадението бе отменено след консултация с ВАР, който показа, че Коласинац е бил в засада при получаването на фланга и преди да центрира към Хенрик Мхитарян.

В 86-ата минута нервите достигнаха своя връх и преминаха в лека физическа саморазправа след сблъсък между Хари Уйнкс и Сократис. Двамата все пак се разминаха само с жълти картони.
В следващите минути двата отбора си размениха няколко остри атаки, но така и не успяха да затруднят реално двамата вратари. Така големите противници от северен Лондон разделиха по една точка. След паузата за националните отбори Тотнъм посреща Кристъл Палас, а Арсенал гостува на поселдния Уотфорд.