Звезда за втора поредна година в групите на ШЛ

Цървена звезда се класира за груповата фаза на Шампионската лига за втора поредна година. Сръбският гранд елиминира Йънг Бойс след две равенства - 2:2 и 1:1, но с повече голове на чужд терен. Реваншът в Белград беше драматичен. Швейцарците отново доминираха и имаха повече полложения, но ги пропиляха. "Звездашите" поведоха в 59-ата минута с гол на Алекса Вуканович, а автогол на Ел Фарду Бен Набуан върна надеждите на гостите в 82-ата. До края Звезда оцеля.

След края на мача започна големият празник. Много от футболистите на Цървена звезда плачеха от радост. Те направиха почетна обиколка на стадион "Райко Митич", изпълнен от над 50 000 "навиячи".

И двата отбора дебютираха в групите през миналия сезон, като постигнаха по една впечатляваща победа - Звезда над бъдещия шампион Ливърпул, а Йънг Бойс над Ювентус. В исторически план съперниците се бяха срещали общо три пъти, а балансът беше 1 победа за сърбите и две равенства.

На вчерашната пресконференция наставникът на Звезда Владан Милойевич заяви, че феновете трябва да са спокойни и да подкрепят тима така, както умеят. "Останалото зависи от футболистите - от тяхната воля, отдаденост и желание за победа", каза сръбският специалист.
Той призна, че философията му за играта до голяма степен е повлияна от неговия добър приятел и треньор на Айнтрахт (Франкфурт) Ади Хютер, който между 2015 и 2018 година беше начело именно на Йънг Бойс.

Милойевич заложи на Ричмънд Боаки на върха на атаката, Марко Марин като плеймейкър и Матео Гарсия и Алекса Вуканович по двата фланга. След изтърпени наказания в титулярния състав се завърнаха Неманя Милунович и Душан Йованчич.

От лагера на Йънг Бойс декларираха, че са наясно каква атмосфера ги чака на "Мала Маракана", но това не е нещо, което ще ги притесни. Швейцарците обаче се тревожеха за състоянието на голямата си звезда Гийом Оаро, който до последно беше под въпрос за мача. Французинът остана на пейката, както и в Берн, когато се появи като резерва и вкара изравнителния гол от дузпа.

От първата минута за Йънг Бойс започна новото попълнение Фредерик Сьоренсен. Той действаше в центъра на защитата заедно с Фабиан Лустенбергер и Седрик Зесигер. В стартовите 11 се появи и Сайди Янко, предпочетен пред Улисес Гарсия. В нападение наставникът Херардо Сеоане се довери на Роже Асале, Жан-Пиер Нсаме и Нгумо Нгамало.

Началото беше предпазливо от страна на сърбите. Йънг Бойс овладя средата на терена и търсеше пространства за бързите си нападатели. Двата отбора имаха по една добра възможност от статично положение, но и в двете ситуации не се наложи вратарите да се намесват. Милунович и Дегенек от Звезда обаче получиха жълти картони още до 20-ата минута и това ги направи много предпазливи.

До почивката реално нямаше нито едно чисто положение. Йънг Бойс атакуваше, но прекалено еднообразно, а Цървена звезда се бранеше дисциплинирано и не позволи да се стигне до сериозно напрежение пред Милан Борян.

В началото на второто полувреме Звезда изнесе играта по-далеч от вратата си. Публиката даваше кураж на футболистите в червено-бяло, а тези на Йънг Бойс продължаваха да нямат идея как да стигнат до гол.

В 49-ата минута Асале се отскубна отдясно и влезе в наказателното поле, но стреля изключително неточно. В 56-ата късметът помогна на Цървена звезда, след като Борян изпусна една висока топка, тя се отби от гредата и се разходи по голлинията преди да бъде изчистена. Секунди по-късно Борян отново трябваше да се намесва и го направи убедително.

След тези трудни мигове за Звезда отборът на Милойевич направи една от малкото си атаки и тя завърши с гол. Марко Марин подаде на Родич, който догони топката и центрира към Вуканович. Последва удар с глава и "Мала Маракана" ликуваше.

При този резултат в игра в за Йънг Бойс влязоха Оаро и Миралем Сюлеймани. Швейцарците преодоляваха с лекота средата на терена, но пред наказателното поле не знаеха какво да правят. Играчите на Звезда умело накъсаха играта и чакаха последния съдийски сигнал. В 81-ата минута обаче след безобиден удар на Янко топката рикошира в резервата Бен Набуан и заблуди Борян - 1:1.

Последните минути бяха драматични. Йънг Бойс изсипваше топката в наказателното поле към Оаро и така дойде най-добрата възможност за гостите да нанесат решителен удар. Оаро гардира и подаде към свой съотборник, който шутира силно, но Борян изби в корнер.

Реферът Антъни Тейлър даде 5 минути продължение, което беше увеличено с още две, но Цървена звезда издържа и отново ще мери сили с най-добрите в Европа.