Италия

Победно начало за Наполи след магически мач на "Артемио Франки" (видео)

24 август 2019 | 23:40 - Обновена
Наполи се наложи с 4:3 над Фиорентина в най-интригуващия двубой от първия кръг на Серия "А". Двата отбора сътвориха невероятно зрелище, но накрая радостта бе за гостите. Реферът Давиде Маса отсъди две спорни дузпи в началото, а в края подмина нарушение срещу дебютиралия за Фиорентина Франк Рибери на границата на наказателното поле и си навлече гнева на домакините.

Ерик Пулгар откри в полза на Ла Виола" от дузпа в 9-ата минута, в 38-ата Дрис Мертенс изравни, а малко по-късно Лоренцо Инсиние реализира дузпа за Наполи. След почивката Ненад Миленкович с глава направи 2:2, но не след дълго Хосе Кайехон върна аванса на гостите.

Шоуто продължи с изравнително попадение на Кевин-Принс Боатенг (65') в дебютния му мач за Фиорентина, но и този път радостта на домакините бе кратка, защото Инсиние заби втория си гол в двубоя и четвърти за Наполи.

И двата тима са с огромни амбиции за новата кампания и се надяваха да стартират с победа. Мнозина виждат Наполи като най-сериозен претендент за трона на Ювентус. Фиорентина пък направи качествена селекция и със сигурност няма да повтори разочароващото си представяне от сезон 2018/19, когато едва не изпадна.
Преди две години надеждите на Наполи за титлата угаснаха именно на "Артемио Франки". Сега Карло Анчелоти бе амбициран за ударно начало, но не може да разчита на най-новото попълнение Ървинг Лосано, който се присъедини към отбора в средата на седмицата и още не е готов за игра. Аркадиуш Милик не е напълно възстановен и атаката се водеше от Дрис Мертенс, зад когото по традиция действаха Хосе Кайехон, Фабиан Руис и Лоренцо Инсиние.

Привлеченият от Рома Костас Манолас направи дебют за Наполи. Сред титулярните бранители  бе и друга от летните придобивки - Джовани Ди Лоренцо. Марио Руи пък бе предпочетен пред Фаузи Гулам.
Наставникът на Фиорентина Винченцо Монтела остави на пейката Франк Рибери, който предизвика фурор след пристигането си във Флоренция. На върха на атаката започна 19-годишният Душан Влахович, който имаше подкрепата на Федеерико Киеза и Рикардо Сутил. В средата на терена действаха Пулгар, Милан Бадел и Гаетано Кастровили.

Сред резервите освен Рибери бяха Джовани Симеоне и Кевин-Принс Боатенг.
Новият бос на Фиорентина Роко Комисо пристигна от Ню Йорк специално за двубоя и обра овациите на тифозите преди първия съдийски сигнал. Той имаше повод да ликува още в началото, защото "виолетовите" поведоха в 9-ата минута с попадение от дузпа на Пулгар. Положението беше доста спорно. Жиелински докосна топката с ръка, но в действието му нямаше умисъл. Реферът Давиде Маса се консултира с ВАР, след което посочи бялата точка, а Пулгар отбеляза първия си гол за тима от Флоренция.

В следващите минути Наполи се наставни в половината на домакините, а Пулгар можеше да се превърне от герой в антигерой след сбъркан пас назад, но Драговски внимаваше и изпревари Фабиан Руис. Фиорентина отговори с опасен удар с глава на Ненад Миленкович.
Развитието на мача изнерви гостите и в средата на полувремето те вече имаха три жълти картона. Калиду Кулибали пък не се възползва максимално от една ситуация, при която след центриране от корнер топката стигна до него. Сенегалецът стреля силно, но рикошет му попречи да изравни.

Ситуацията на терена се обърна само за няколко минути преди почивката. Дрис Мертенс вкара за 1:1 с красив фалцов удар, който се оказа неспасяем за Драгович. Белгиецът се измъкна от Бадел, а последвалият изстрел бе от най-висока класа. В 42-ата минута отново Мертенс надхитри домакините. Той падна доста артистично след интервенция на Миленкович, но контакт между двамата имаше и Давиде Маса даде дузпа. Реферът отказа да се консултира с ВАР, въпреки протестите на футболистите на Фиорентина. Инсиние пък не трепна срещу Драговски и Наполи поведе.
Феновете на домакините се надяваха още на старта на второто полувреме да видят в игра Рибери. Монтела обаче не бързаше. Фиорентина натисна веднага след почивката и изравни в 52-ата минута. Точен беше Миленкович с глава след центриране от корнер.

Скоро след гола звездата на "виолетовите" Киеза отправи диагонален удар, който обаче не затрудни Алекс Мерет. Пред другата врата Сотил сбърка и това доведе до бърза атака на неаполитанци, завършила с гол. Пасът беше на Инсиние, а Кайехон стреля много прецизно и прати топката точно до гредата - 3:2 за Наполи.
В 61-ата минута Монтела пусна в игра Кевин-Принс Боатенг, а Рибери започна да загрява. Ганаецът отправи хубав удар с първото си докосване до топката, но Мерет спаси. В 65-ата минута обаче стражът на Наполи беше безпомощен. Боатенг получи топката пред наказателното поле, шутира силно и с помощта на гредата я прати в мрежата.

"Артемио Франки" празнуваше, но защитата на Фиорентина отново загуби концентрация и наказанието не закъсня. В 68-ата минута перфектна триходова комбинация на Наполи завърши с центриране на Кайехон към Инсиние и той вкара с глава на празна врата.
Четвърт час преди края дойде моментът за дебюта на Рибери. Легендата на Байерн (Мюнхен) смени Сотил, който беше сред най-добрите в състава на "Ла Виола".

Фиорентина отчаяно търсеше изравняването, но действията на домакините бяха припрени и това улесняваше тези на Наполи. Въпреки това, в 87-ата минута капитанът на домакините Херман Песейя получи шанс да донесе точката на своите. Защитникът обаче не уцели добре топката.
В добавеното време Фиорентина имаше претенции за дузпа срещу Рибери. Французинът наистина беше задържан от Елсейд Хисай за ръката, но по-скоро извън наказателното поле. Давиде Маса обаче изобщо не отсъди нарушение и трите точки заминаха за Неапол.

Франк Рибери Франк Рибери7 Фаузи Гулам31 Фаузи Гулам
Кевин-Принс Боатенгжълт картон Кевин-Принс Боатенг  90' Пьотър Жиелински  Пьотър Жиелинскижълт картон
Херман Песеяжълт картон Херман Песея
84' Дрис Мертенс  Дрис Мертенсизлиза
Елсеид Хисай  Елсеид Хисайвлиза
Рикардо Сотилизлиза Рикардо Сотил  78'
Франк Риберивлиза Франк Рибери
Милан Баделизлиза Милан Бадел  73'
Марко Бенасивлиза Марко Бенаси
72' Алан  Аланизлиза
Elif Elmas  Elif Elmasвлиза
71' Марио Руи  Марио Руиизлиза
Фаузи Гулам  Фаузи Гуламвлиза
67' Лоренцо Инсиние  Лоренцо Инсиниегол
Кевин-Принс Боатенггол Кевин-Принс Боатенг  65'
Душан Влаховичизлиза Душан Влахович  61'
Кевин-Принс Боатенгвлиза Кевин-Принс Боатенг
56' Хосе Мария Кайехон  Хосе Мария Кайехонгол
Никола Миленковичгол Никола Миленкович  52'
43' Лоренцо Инсиние  Лоренцо Инсиниедузпа
38' Дрис Мертенс  Дрис Мертенсгол
24' Марио Руи  Марио Руижълт картон
20' Хосе Мария Кайехон  Хосе Мария Кайехонжълт картон
19' Алан  Аланжълт картон