Гол в стил "Трифон Иванов" доближи Славия (Прага) до групите на ШЛ (видео)

Славия (Прага) победи с 1:0 като гост ЧФР Клуж и е по-близо от румънския си съперник до влизане в групите на Шампионската лига. Единствения гол в двубоя отбеляза Лукаш Масопуст в 28-ата минута. Попадението много напомня на знаменития изстрел на Трифон Иванов при победата на България над Уелс с 3:0 в квалификациите за Евро'96. През второто полувреме ЧФР Клуж направи доста пропуски, а вратарят на Славия Ондрей Коларж спаси дузпа, изпълнена от Билел Омрани.

ЧФР Клуж игра за последно в групите на турнира през 2012 година, а единственото участие на Славия беше през 2007-а. Чехите никога не са губили в седем мача срещу румънски отбори.

По пътя към плейофите ЧФР Клуж елиминира последователно Астана, Какаби (Тел Авив) и Селтик. особено впечатляваща беше победа на тима на Дан Петреску с 4:3 над "детелините" в Глазгоу. 16 000 по трибуните се надяваха техните любимци да преодолеят и последния съперник преди същинската фаза на надпреварата. На пресконференцията преди двубоя обаче бившият румънски национал беше категоричен, че Славия е фаворит в двойката и би било голяма изненада, ако неговият отбор продължи към групите.

Петреску заложи на системата 4-3-3, с Чиприан Деак, Мариус Тукудеан и Билел Омрани като офанзивно трио. Получилият травма на последната тренировка Пауло Винисиус отпадна от състава за сметка на Майк Кестор.

За Славия това е трети опит да влезе в групите след идването на новите собственици на клуба, които направиха солидни инвестиции. "Червено-белите" наложиха доминация в местното първенство, но в предишните два сезона отпаднаха в квалификациите на ШЛ, съответно от АПОЕЛ Никозия и Динамо (Киев).

В титулярния състав на гостите личеше името на румънския национал Николае Станчу. Той е роден близо до Клуж и определи града като свой втори дом. Неговото семейство беше на стадиона, за да го подкрепя, а самият Станчу призна, че се е надявал Славия да се размине с ЧФР.

През лятото чешкият шампион се раздели с двама основни защитници, но техните заместници Ондрей Кудела и Давид Ховорка се справят отлично и отборът е допуснал само един гол след първите шест кръга в шампионата. Срещу ЧФР Клуж предни позиции стартира Мик ван Бюрен, а зад него действаха Петер Олаинка, Станчу и Лукаш Масопуст.

Ван Бурен можеше да даде преднина на чехите още в 3-ата минута, но стреля в аут от удобна позиция. В 13-ата Оялинка проби на скорост по десния фланг и също беше близо до гола. Домакините бяха по-сковани и не успяваха да организират опасна атака, а публиката на "Константин Радулеску"  не пропускаше да освирка Станчу при всяко негово докосване до топката.

Именно Станчу центрира за гола, с който Славия поведе. Това стана в 31-ата минута след центриране на румънеца от корнер и красиво воле на Масопуст. Домакините претендираха, че играч на Славия е бил в засада и е пречел на вратаря Арлаускис да види топката, но повторенията показаха, че засада няма.

Чехите доминираха и след гола, а около 500 техни привърженици се наслаждаваха на развитието на мача. ЧФР Клуж чакаше почивката с надеждата, че след нея ще направи още един обрат. Петреску пусна в игра Марио Рондон и след негов шут в 51-ата минута топката срещна гредата.

Румънците пресираха съперника и имаха няколко възможности за гол, но все нещо не им достигаше. Сериозен пропуск направи Камора. Смените в състава на Славия не промениха почти нищо и тимът предимно се бранеше.

В 78-ата минута Джунейт Чакър даде дузпа за домакините, като използва и помощта на ВАР, но вратарят на Славия Ондрей Коларж спаси удара на Омрани. До края румънците не успяха да избегнат поражението и ги чака тежък реванш в Прага.

Снимки: gsp.ro