И втората крачка към Токио 2020 е направена! България очаква битката с Бразилия (видео + галерия)

Волейболистите от националния отбор на България направиха и втората си успешна крачка към класира за Олимпиадата в Токио 2020. Момчетата на селекционера Силвано Пранди се наложиха над Пуерто Рико с 3:0 (25:20, 25:22, 25:12) във втория си мач от Група А на олимпийската квалификация, играна тази вечер пред близо 4000 зрители в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

50 България - Пуерто Рико 3:0

Така българските "лъвове" имат 2 победи от 2 мача и 6 точки, с което направиха още една стъпка към изпълнение на мисията си за класиране на Олимпиадата в Япония догодина. Утре (11 август) България ще излезе срещу олимпийския шампион от Рио 2016 Бразилия, който днес би без проблеми Египет също с 3:0 гейма, в директен и решителен сблъсък за първото място в групата и съответно спечелване на виза за Игрите в японската столица. Битката между България и "Селесао" ще бъде отново от 20,30 часа в зала "Конгресна" на ДКС в Морската ни столица.

Преди това от 17,00 часа ще бъде мачът без значение за класирането между Пуерто Рико и Египет.

Началото на първия гейм беше равностойно до 3:3, след което България поведе с 5:3 след атака на Мартин Атанасов и силна контра на Цветан Соколов. Разликата леко нарасна до 8:5 след атака на Розалин Пенчев. Резултатът стана 10:6 след мощен ас на Цецо Соколов, което накара треньорът на Пуерто Рико Освалд Антонели да вземе таймаут. Постепенно Пуерто Рико успя да изравни при 11:11 след две поредни атаки в аут на Цецо Соколов. Играта продължи точка за точка до 13:13, след което "лъвовете" отново дръпнаха с 16:13 след нова атака на Розалин Пенчев и два бомбени аса на Атанасов. Преднината на България стана 19:14 след страхотен блок на Алекс Грозданов, а след това 21:15 след нов бомбен ас на Цецо Соколов. В крайна сметка България спокойно взе гейма с 25:20 след грешка от сервис на пуерториканците.

В началото на втората част България бързо дръпна с 4:1 след грешка на Пуерто Рико последвана от ас на Розалин Пенчев и невероятен блок на капитана Виктор Йосифов. Въпреки усилията на пуерториканците да стигнат до равенство, "лъвовете" запазиха преднината си до 8:5 след атака-пайп и ас на Мартин Атанасов. България съумя да запази предимството си до 14:11 след блокаут от втора линия на Розалин Пенчев и контраатака в аут на звездата на Пуерто Рико Морис Торес. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 за "трикольорите" след бърза атака през центъра на Алекс Грозданов. Разликата стана 19:14 след два отлични български блока. Пуерто Рико успя да стигне до равенство при 19:19 при сервис на влезлия като резерва Педро Ниевес, включително и ас. Независимо от таймаута за Силвано Пранди и предприетите смени, равенството се запази до 22:22. Все пак, България стигна до геймбол при 24:22 след страхотна изява при мрежата на Атанасов и фантастичен блок на Грозданов. "Лъвовете" затвориха гейма в своя полза при 25:22 след атака в аут на Джеси Колон и поведоха с 2:0.

Третия гейм стартира с две отлични атаки на Розалин Пенчев и ас на Цецо Соколов за 3:0 за България. Разликата стана 6:2 след отлична атака през центъра на Алекс Грозданов, което принуди треньорът на Пуерто Рико Освалд Антонети да поиска таймаут. Въпреки това, преднината на "лъвовете" стана 8:3 след ас на разпределителя Георги Сеганов. Блокада на Грозданов и грешка на Пелегрин Варнас и 10:3. Контра на Мартин Атанасов и нова директна точка от сервис на Сеганов и 12:3. Резултатът стана 16:4 след поредна атака на Розалин Пенчев. Това предреши крайния изход от мача и България без проблеми спечели гейма с 25:12 и 3:0 след сервис в аут на Джонатан Родригес.

Най-полезен за българския тим беше Розалин Пенчев с 15 точки (1 ас и 64% ефективност в атака) за победата. Цветан Соколов (3 аса и 60% ефективност в атака) и Мартин Атанасов (4 аса, 1 блок и 64% ефективност в атака) за победата.

За пуерториканците Джеси Колон и влезлият като резерва Пелегрин Варгас завършиха едва с по 6 точки.
БЪЛГАРИЯ - ПУЕРТО РИКО 3:0 (25:20, 25:22, 25:12)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 3, Цветан Соколов 12, Мартин Атанасов 12, Розалин Пенчев 15, Алекс Грозданов 9, Виктор Йосифов 5 - Теодор Салпаров-либеро (Добромир Димитров, Венелин Кадънков, Николай Пенчев)
Старши треньор: СИЛВАНО ПРАНДИ
ПУЕРТО РИКО: Артуро Иглесиас 1, Морис Торес 4, Пабло Гусман 4, Секиел Санчес 1, Джонатан Родригес 4, Джеси Колон 6 - Денис Дел Вале-либеро (Пелегрин Варгас 6, Габриел Гарсия 2, Педро Ниевес 1, Арнел Ривера-либеро)
Старши треньор: ОСВАЛД АНТОНЕТИ.