Марица удари Спартак на "Тодор Диев" пред около 2000 души

Марица (Пловдив) победи с 0:2 като гост Спартак (Пловдив) в завърналото се на футболната сцена, след три годишна пауза, пловдивско дерби. Двубоят бе от 1-вия кръг в областния етап от турнира за Купата на България и се игра пред около 2000 зрители на стадион “Тодор Диев”. Двата тима са единствените в града, които налагат свои юноши в мъжките си състави и изиграха интересен мач. Головете паднаха през втората част, а техни автори бяха Мартин Анастасов в 70-ата минута и Джунейт Узунов в 81-ата.

Марица игра припряно и допусна доста грешки при пасовете, но въпреки това контролираше мача, който се игра почти изцяло в половината на съперника. Домакините разчитаха на контраатаки, при които да изненадат защитата на маричани.

Срещата започна с добра атака на домакините, но не се стигна до опасен удар. В 3-ата минута Олджай Алиев, който бе особено деен през първата част, стреля от разстояние, но над вратата. В 14-ата минута Тодор Тимонов изпълни добре пряк свободен удар, който затрудни вратаря Велков, но опитният страж успя да избие в корнер. В 25-ата минута Кирил Георгиев от домакините стреля неточно от около 25 метра. В 32-ата минута Тодор Тимонов изпълни пряк свободен удар за нарушение срещу Димитър Мичков. Тимонов пусна към Даниел Спасов, който стреля, но защитник на Спартак изби в корнер. Малко след това Йордан Пейчинов отправи хубав удар от дистанция, но той премина покрай вратата. В следващата атака и Олджай Алиев бе неточен. В 39-ата минута Кирил Георгиев шутира от свободен удар, но топката прелетя над вратата. В края на полувремето Тимонов имаше шанс да открие, но ударът му бе неточен. През първата част “жълто-сините” изпълниха общо 10 корнера, но не успяха да ги материализират.

Втората част се разви идентично. В 52-та минута Здравко Жилов пропусна най-чистото положение за домакините, след като бе изведен сам срещу вратаря на Марица Илия Николов. Стражът отново показа висока класа, излезе напред и изби с една ръка удара на Жилов. В 64-та минута удар на Милен Танчев премина над вратата. В 70-та минута Даниел Спасов беше изведен зад защитата на домакините, но ударът му бе отразен от Велков. Най-съобразителен в наказателното поле бе Мартин Анастасов, който бе оставен непокрит. Той посрещна топката и от малък ъгъл я насочи във вратата на “Спартак”, откривайки резултата. Пет минути по-късно Георги Георгиев засече центриране на Даниел Спасов, но Велков спаси. Едва в тези минути домакините се задържаха по-трайно в полето на Марица, но това доведе само до корнер, едно разбъркване и слаб удар на Кирил Георгиев, който бе уловен от Илия Николов. В 81-та минута Марица стигна до втори гол, който имаше прилика с първия. Тодор Тимонов стреля от разстояние, топката излъга Велков тупвайки на земята и стражът не успя да я улови, а само изби. В близост непокрит дебнеше Джунейт Узунов, който реализира за 0:2. До края мачът се доиграваше, като наставникът Борислав Караматев извърши няколко смени. В 90-та минута дойде и най-хубавия удар по посока на вратата пазена от Илия Николов. Кирил Георгиев стреля от дистанция, но Николов акробатично изби в корнер.

Така Марица заслужено се поздрави с успех в срещата, макар да не разгърна потенциала си. Маричани нанесоха първата загуба на Спартак след възобновяването на участието му в българското първенство.

В следващия кръг “жълто-сините” ще срещнат Борислав (Първомай), като отново ще гостуват. Първомайци надвиха с 3:2 Атлетик (Куклен). Двубоят от 2-ри кръг в областния етап от турнира за “Купата на България” ще се играе на 14 август, сряда, от 18 часа.

СПАРТАК: Константин Велков, Ивайло Димитров, Николай Христозов, Христос Доков, Рангел Костурски, Стефан Учиков (Веселин Тонев 50’), Кирил Георгиев, Мариан Гиров (Денис Хасан 65’), Здравко Жилов (Петко Фанев 56’), Мартин Симеонов (Костадин Калинов 62’), Любомир Цеков (Михаел Пърчев 75’)

МАРИЦА: Илия Николов, Йордан Пейчинов, Димитър Аврамов (Георги Иванов 88’), Димитър Мичков (Цецо Главчев 72’), Даниел Спасов, Джунейт Узунов, Олджай Алиев (Денис Палков 90’), Милен Танчев, Мартин Анастасов, Георги Георгиев (Мирослав Георгиев 86’), Тодор Тимонов (Иван Мицев 83’)