Очаквайте в 17:00: Левски с последна тренировка преди срещата с Берое, "сините" са амбицирани да се върнат към победите

Кошмарни грешки пратиха Левски на върха (видео+галерия)

Отборът на Левски е новият лидер в efbet Лига. "Сините" победиха 2:0 Царско село с голове в последните секунди на Найджъл Робърта (89) и Станислав Иванов (90). 26-кратните шампиони на България измъкнаха трите точки срещу аутсайдера в първенството, благодарение на детинските грешки на новаците. Минута преди края Иван Чворович направи сериозна грешка, след която Робърта вкара първото си попадение за клуба, а веднага след това Сергей Георгиев изведе Стаси Иванов сам срещу вратаря на домакините, този път младокът не сгреши и прати играчите на Петър Хубчев на върха.

Левски изравни шампиона Лудогорец, който също има десет точки, но "сините" имат голова разлика 9:2, докато "орлите", които също са отбелязали девет попадения, са допуснали с един повече. Новакът в елита остана с една точка на предпоследното място.

Левски този пък определено разочарова с изявите си на терена, въпреки че търсеше по-активно победата и пропусна няколко добри възможности. "Сините" трябва да благодарят на Фортуна в тази среща, тъй като без грешките на домакините, щяха да пропуснат уникален шанс да се качат на първото място.

99 Царско село - Левски

В един момент феновете виждаха доста познат сценарий на терена, който се повтаря от години. Издънка насред София срещу един от аутсайдерите, което дава впоследствие негативна посока на сезона. През последните четири години Левски направи 0:0 в столицата с Пирин (Благоевград), Монтана и Витоша (Бистрица), 2:2 със Септември и още много други грешки, което отказваше тима от амбициозни цели рано-рано. Този път обаче късметът бе на страната на Хубчев и футболистите му, а дали това ще даде друга посока на сезона, ще стане ясно скоро. Отборът вече няма европейски мачове и може да тренира и работи пълноценно през цялата седмица.

Треньорът на "сините" Петър Хубчев бе

направил пет промени в състава от загубата с 0:4

от АЕК (Ларнака) преди четири дни. Капитанът Живко Миланов, Янис Каргас, Илия Юруков, Франко Мазурек и Дени Алар смениха Ивайло Найденов, Деян Иванов, Кали Тиам, Найджъл Робърта и Станислав Костов. Аржентинският плеймейкър на "сините" пък дебютира от първата минута за столичани.

Изненадващо Милан Миятович отново бе на вратата,

след като допусна седем гола срещу кипърците

, а Николай Михайлов вече тренира на пълни обороти.

Пред черногорецът в защита действаха Миланов, Каргас, Рейш и Горанов. Опорните полузащитници бяха Райнов и Юруков, докато тримата пред тях бяха Станислав Иванов, Франко Мазурек и Паулиньо, докато Алар водеше атаката във втори пореден мач от първенството.

От победата с 3:1

над Ботев (Пловдив) през миналия кръг в шампионата единствено Давиде Мариани и Кали Тиам бяха заменени, тъй като първият беше продаден, а вторият се контузи срещу АЕК.

Треньорът на символичните домакини Никола Спасов направи

две промени от поражението с 1:3

от Дунав в Русе. Ивайло Марков и Уесли Ната смениха Георги Хашев и Емануил Манев. Специалистът бе заложил на схема 4-1-4-1, като капитанът Веселин Минев игра ляво крило.

Иван Чворович бе на вратата, а Реян Даскалов, Евертон Диас, Мартин Кавдански и Марков бяха в защита. Антонио Георгиев бе опорен халф. Божидар Кацаров, Родни Антуи, Ната и Минев играеха зад Георги Минчев.

На стадион "Васил Левски" двата тима излязоха за първи път в историята за мач от елита.

Досега двата клуба се бяха срещали само веднъж в турнира за Купата на Българи
я през септември 2016 година

.

Двубоят започна с по-добра игра на Царско село, но положения липсваха. В 19-ата минута Каргас допусна грешка и извърши нарушение срещу откъсващия се Минчев, която му коства жълт картон, а играчите на Спасов искаха по-тежко наказание. При последвалата контраатака Алар пропусна сам срещу Чворович, стреляйки извън вратата.

По-късно Алар беше спънат на границата на наказателно поле, но след центрирането от фаул Чворович нямаше проблеми.

Страхотен пропуск направи Станислав Иванов в 31-ата минута. Горанов проби и намери младока, който майсторски финтира Кавдански, но от няколко метра стреля в аут. Буквално в последните секунди на първата част Чворович изби центриране на Паулиньо и топката отиде към Мазурек, който стреля скандално с левия крак, докато Каргас беше фронтално срещу вратата и чакаше да нанесе голов изстрел.

Втората част започна с отлично спасяване на Чворович, който изби удар на Паулиньо в 48-ата минута. Именно това бе и първият удар във вратата на "червените" от началото на мача.

Юруков спря опасна атака на Царско село с груб фаул срещу Антуи, което му костваше жълт картон. След центрирането от фаул Антонио Георгиев пропусна да вкара във вратата на Миятович.

Найджъл Робърта дебютира в българското първенство в 56-ата минута, когато смени безличния в този мач Алар. Холандецът беше близо до първи гол с първото си докосване, но подаването към него и празната врата на Иванов беше избито от Кавдански.

Густаво Карбониери смени Диас. Здравко Димитров влезе вместо Мазурек, а Иванов пропусна нов отличен шанс в 76-ата минута, когато стреля в аут от въздуха. Емануил Манев смени Кацаров, а в 79-ата минута Антуи размина Горанов и Юруков, след което стреля в ръцете на Миятович. Това бе най-добрата възможност за новаците. Сергей Георгиев замени Минев в 85-ата минута.

В последните минути Царско село стоеше добре на терена и дори създаваше впечатление, че играчите на Никола Спасов може всеки един момент да вкарат гол. "Сините" обаче имаха късмет в края на мача, като се възползваха от грешка на Чворович.

Паулиньо центрира отляво, а вратарят извика на Кавдански да му остави топката. Бранителят се наведе, но коженото кълбо рикошира в стража и попадна в Робърта. Холандецът стреля лошо, но въпреки това отбеляза своето дебютно попадение със синята фланелка. Голът матира играчите на Спасов, който се раздадоха и бяха близо до точката срещу един от грандовете.

Буквално в следващата минута Здравко Димитров потърси с дълго подаване Паулиньо, който беше изпреварен от Сергей Георгиев. Играчът на Царско село се опита да свали топката с глава към Чворович, но изведе Стаси Иванов сам срещу него, а младият талант прехвърли бившия национален вратар и оформи крайното 2:0. Вторият гол за сезона на Иванов и общо четвърти за него в елита на България, прати Левски на върха, въпреки че тима доста разочарова феновете си в тази среща.

Последните секунди дебют направи и Асен Чандъров.

Сега на Левски предстои трудно домакинство на Берое. Царско село пък има тежко гостуване на Ботев (Пловдив).

ЦАРСКО СЕЛО - ЛЕВСКИ 0:2

0:1 Робърта (89)

0:2 Иванов (90)