ЦСКА-София ликува, а сълзите са за Осиек след огромна драма в Хърватия (видео)

ЦСКА-София елиминира Осиек и се класира за третия предварителен кръг на Лига Европа! Това стана след голяма драма в Хърватия, която приключи с изпълнение на дузпи.

Редовното време приключи при 1:0 в полза на домакините след гол на Майсторович в 27-ата минута, с който те заличиха червената преднина със същия резултат от двубоя в София преди седмица.

Така се стигна до две продължения от по 15 минути, в които не падна нов гол и се прибегна до изпълнение на дузпи. При тях в герой за българския тим се превърна вратарят Черниаускас, който спаси удара на Бочкай от бялата точка, а пък Шкорич стреля над вратата. Единствен пропуск за ЦСКА-София направи Жеферсон и така червените се класираха за третия предварителен кръг на ЛЕ, където ще срещнат украинския Зоря (Луганск).

Българският тим можеше и по-рано да осигури своето класиране, но в 105-ата минута Али Соу пропусна сам срещу вратаря. Таранът обаче се реваншира, реализирайки по безапелационен начин решаващата пета дузпа, изпратила червените в следващия етап на надпреварата.

Иначе най-голямата липса в 11-те на червените за този сблъсък бе отсъствието на голмайстора от първия двубой Евандро. В защита пък дебютира последното ново попълнение, испанският централен защитник Албентоса.

Първата опасност в мача бе пред българската врата. Бочкай стреля силно от фаул в 3-ата минута, но Черниаускас изби в корнер. В 24-ата минута домакините осъществиха първата си по-добра атака. Тогава Шорша стреля след плонж с глава, но покрай вратата.

Само 180 секунди по-късно се случи най-лошото и Осиек откри резултата. Запер центрира отдясно към Майсторович, който изпревари Томаш и след удар с глава вкара за 1:0. Минута по-късно опасна атака отляво на хърватите завърши с лошо центриране и Черниаускас улови.

В 29-ата минута и ЦСКА-София погледна към противниковата врата. Соу получи пас отляво и намери Тиаго, който се подготви да стреля от границата на наказателното поле, но атаката бе спряна заради несъществуваща засада на тарана на червените.

След попадението футболистите на Люпко Петрович пробваха чрез удари на Соу и Фабрини да затруднят Ивашич, но не уцелиха вратата. Така се стигна до триминутното продължение на първата част, когато Тиаго центрира от фаул към Томаш, който вкара след изстрел с глава, но голът бе отменен поради засада.

След почивката българският тим поизравни играта и успя да неутрализира атаката на Осиек. В 51-ата минута Соу шутира от 20 метра, но покрай дясната греда. Десет минути по-късно Пилж преодоля Фабрини и Албентоса пред наказателното поле на ЦСКА-София и стреля по земя от 18 метра, но на сантиметри покрай дясната греда.

В 67-ата минута червените комбинираха добре пред наказателното поле на хърватите, Соу отклони с пета към Фабрини, италианецът шутира фронтално от 19 метра, но над вратата.

До края на 90-те минути не се случи нищо интересно и на двата отбора се наложи да играят продължения, в които по-опасните положения отидоха в актива на гостите.

Те започнаха с опасен пробив на Мансе в 93-ата минута, който завърши с неточен шут от границата на наказателното поле.

Така се стигна до 105-ата минута, когато Албентоса изведе с дълъг пас Соу фронтално сам срещу Ивашич, но таранът стреля в тялото на вратаря. В 110-ата минута пък червените можеха съвсем спокойно да получат дузпа за нарушение на Шутало срещу резервата Тони Уот, но реферът остана безмълвен.

В заключителните секунди на второто продължение и хърватите поискаха дузпа, претендирайки, че Албентоса е играл с ръка, но съдията не отсъди нищо и 120-те минути приключиха при 1:0 в полза на Осиек, а на двата тима се наложи да решат спора с изпълнение на дузпи.

При тях по-добра успеваемост показаха футболистите на Люпко Петрович и след 4:3 в полза на червените, те елиминираха хърватския си съперник.

Любопитен факт е, че на ЦСКА-София се наложи да бие дузпи в Европа и през миналата година срещу ФК Рига, когато българският тим отново излезе краен победител.

Първият двубой между ЦСКА-София и Зоря от третия предварителен кръг на Лига Европа ще се играе на 8 август в София, а реваншът е след седмица в Украйна.

ОСИЕК - ЦСКА-СОФИЯ 1:0 след 120 минути игра