Лудогорец се развихри и помете исландците (видео+снимки)

Отборът на Лудогорец се класира за третия квалификационен кръг на Лига Европа, след като победи с 4:0 исландския Валур във втория мач от битката между двата тима. Първата среща на острова в Атлантическия океан завърши наравно 1:1 и така с общ резултат 5:1 българите продължават към следващия съперник.

115 Лудогорец - Валур

“Орлите” показаха, че равенството в първия двубой е било по-скоро плод на случайност и днес не оставиха съмнение, че са по-класният тим. Играчите на Стойчо Стоев можеха да стигнат и до по-изразителен успех, но така или иначе с попадения на Дан Битон, Жордан Икоко и на два пъти Якуб Шверчок взеха достатъчно  впечатляваща победа. Все пак на моменти защитата на българите отново показа, че не е в най-добра кондиция и позволи на съперника да стигне до чисти ситуации, които обаче не доведоха до попадение или поради липса на класа у играчите на исландците, или заради добра намеса на Пламен Илиев.

На вратата на тима от Разград застана Илиев, четиримата в защита бяха Икоко, Георги Терзиев, Рафаел Форстър и Антон Недялков, а Абел Анисе и Яцек Горалски ще са двамата халфове с по-дефанзивни функции. Атаката бе водена от Клаудиу Кешерю, а по крилата  действаха на Жоржиньо и Мавис Чибота. Израелецът Дан Битон пък бе плеймейкър.

Срещата започна доста вихрено и още в първите пет минути имаше по две положения пред двете врати. Първо Кешерю не успя да нацели вратата от чиста позиция, а след това гостите можеха на два пъти да поведат. Халдорсон се озова очи в очи с Пламен Илиев, но ударът му мина покрай вратата. След това пък удар с глава на Сигурбьорнсон бе в обсега на българския страж. Малко по-късно пък Кешерю за малко не засече на празна врата успоредно на голлинията подаване.

Така логично скоро резултатът бе открит. В седмата минута Жоржиньо центрира прострелно към Битон. Израелецът засече топката, а Старке Хедлундсон довкара кълбото в собствената си врата.

В 23-ата минута резултатът вече беше 2:0 в полза на тима от Разград. Битон изведе Мавис Чибота по лявото крило, който центрира към наказателното поле, където Жордан Икоко изпревари защитник и прати топката в мрежата за втори път в мрежата. До края на полувремето българите имаха териториално предимство, но до ново попадение не се стигна.

През втората част Лудогорец продължи да е по-активният тим и да действа по-настъпателно. В 58-ата минута Кешерю се озова сам срещу вратаря, но ударът му мина покрай вратата. Четири минути по-късно исландците бяха близо до изравняване Педерсен бе оставен сам срещу Илиев, но вратарят излезе предвидливо и блокира нападателя.

Постепенно Лудогорец намали темпото, но все пак продължи да налага натиск върху съперника и да е близо до още попадения. Така в последните минути на мача резервата Шверчок успя да добави два бързи гола към резултата. Първо в 82-ата минута полякът получи топката от Жоржиньо и с мощен шут от границата на наказателното поле направи 3:0. Две минути по-късно нападателят елегантно си поем топката след дълъг пас на Недялков и хладнокръвно покачи на четири гола преднина.

Така Лудогорец, макар и с някои проблеми в първия мача, преминава заслужено към следващата фаза на надпреварата. Следващият съперник на "орлите" по пътя към груповата фаза на турнира е уелският ТНС. Първият мач е в Разград на 8 август, а реваншът е седмица по-късно на Острова.

ЛУДОГОРЕЦ - ВАЛУР 4:0 (в първия мач 1:1)