България показа характер, но не успя да сътвори обрат срещу Чехия

България записа загуба във втория си мач от Европейското първенство по баскетбол в колички Дивизия С, отстъпвайки на отбора на Чехия с 37:46. Баскетболистите на Владимир Искров показаха характер през второто полувреме, когато почти заличиха пасив от 20 точки, но слабата втора четвърт се оказа решаваща за крайния изход на двубоя.

Утре националите играят със силния отбор на Португалия в третата си среща от дебютното участие на континентален шампионат.

Двата отбора изиграха динамична и оспорвана първа четвърт, която не бе белязана от висока резултатност и завърши при точка аванс в полза на гостите - 9:10. През вторите 10 минути Чехия наложи надмощие, най-вече благодарение на силната игра на своя капитан Адам Ербен, който така и не успя да бъде спрян от българската защита. Паралелно с това нашите баскетболисти пропуснаха доста в атака и така след 4:24 в този период, дистанцията между двата тима се увеличи до цели 21 точки - 13:34.

Българите показаха характер и доста по-добро лице след подновяването на двубоя и постепенно заличиха немалка част от изоставането си. Две минути и половина преди края на третата част разликата бе само 12 точки (24:36), а националите ни пропуснаха няколко добри шанса да свалят пасива си под 10 точки, а сирената прозвуча при 26:36.

Рано в четвъртата част разликата падна до само шест точки при 30:36, но три бързи точки на чехите прекъснаха силната българска серия - 30:39 при осем минути до края. Подемът в редиците на “лъвовете” отново бе налице и те се доближиха на само четири точки при 35:39, но упражнението се повтори и гостите отново се откъснаха, този път за 35:43 при малко повееч от четири минути до финалната сирена. В крайна сметка победата бе за чехите, които триумфираха след 37:46.

Мартин Иванов бе над всички за България с 22 точки, докато за Чехия Адам Ербен завърши с 23 точки, 15 борби и 5 асистенции.

БЪЛГАРИЯ - ЧЕХИЯ 37:46 (9:10, 4:24, 13:2, 11:10)

БЪЛГАРИЯ: Мартин Иванов, Георги Иванов, Александър Попов, Стюарт Олсън, Алберто Иванов (Димитър Костов, Николай Ваклинов (К), Владимир Гюров, Цветомир Цветков)

ЧЕХИЯ: Мартин Жак, Филип Поспишил, Павел Гърмела, Жири Цибелиус, Якуб Тиеме (Адам Ербен (К), Мирослав Шперк, Мартин Вотапек, Михал Кретек)