Петте грешки на Зидан в подготвителния период

Петте грешки на Зидан в подготвителния период

Никой не минава между капките в анкетите сред мадридистите тези дни: нито футболистите, нито авторите на планировката за сезона, нито дори самият старши треньор. Макар че Зинедин Зидан така и така си беше наранен от това, че не успя да върне блясъка на Реал Мадрид след загубата на всички поставени цели толкова рано миналия сезон, началото на предсезонната подготовка определено не му помага да се почувства по-добре и изпълнен с надежда.

Да, това са само три мача, и то контролни, ала резултатите в тях – две равенства и една загуба с получени общо 12 гола – са достатъчно значими, за да се покажат наглед най-големите грешки на предводителя на „лос бланкос” към трите поредни Европейски купи.

1.ВСЕ ЕДНИ И СЪЩИ

Ако само замените Кристиано Роналдо с Еден Азар и Кейлор Навас с Тибо Куртоа, обичайната и очаквана титулярна единайсеторка на „лос меренгес” за 2019/20 няма да се различава от онази, която Зидан пускаше и на която разчиташе и преди два сезона. Азар обаче дойде със 7 кг наднормено тегло от Челси и още не може да го свали, а залагането на белгийския вратар изглежда политическо решение на наставника заради натиск от президента Флорентино Перес, за да получи подкрепа на други фронтове.

При все че е ясно, че никое от другите летни нови попълнения няма а приори качеството да застъпи директно в стартовите 11 на отбор с най-високи претенции, доверениците на френския наставник не са се променили като имена, основата му си остава все същата и почти не се вижда различие с траекторията на отбора, който така разочарова през миналия сезон.

Теорията на Зидан е, че ако Мадрид поне изравни интензитета на съперниковия тим, индивидуалното качество неминуемо ще го изведе до победата. Старите кучета обаче не показват, че имат желанието и жаждата да гонят яростно, а това обуславя нуждата от големи промени в състава. Твърде много Галактикос, твърде малко хрътки – ето готова рецепта за провал. А и любопитно какъв интензитет иска французинът, след като така се бори за антонима на това – Пол Погба.

2.ЛИПСА НА ПРОМЯНА НА СИСТЕМАТА

Въпреки че срещу Арсенал се залагаше на 1-4-4-2 с Карим Бензема и Лука Йович на върха на атаката (а това е търсена алтернатива като тактика), системата на Реал Мадрид се придържа към класическото 1-4-3-3. При положение че не дойде някое ново попълнение, което да задължи промяна на идеята, на хоризонта не се вижда вариант за различна тактическа система. А самият Зидан миналия сезон загатна, че това предстои.

3. ЛИПСА НА РЕАКЦИЯ ПРИ ПОЛУЧЕН УДАР

Мадрид започна с допускане на много ранни голове и срещу Байерн (Мюнхен), и срещу Арсенал, и срещу Атлетико Мадрид. Отборът излизаше на терена и в трите контролни мача в САЩ с много нисък интензитет и неслучайно получи цели 8 от допуснатите общо 12 попадения във вратата си през първото полувреме. Смените на Зидан не доведоха до голям ефект, а старши треньорът в никой от случаите не можа да изненада съперника си или да изпробва играчи в други позиции. Изключенията бяха Родриго изнесен повече към центъра и Винисиус Жуниор преместен към десния фланг, където очевидно не се чувства уютно.

4. МАЛКА ТЕЖЕСТ НА МЛАДОЦИТЕ

Може да се предположи, че контузията на Браим Диас преди началото на турнира Интернешънъл Чемпиънс Къп попречи на Зидан да даде повече шансове на напиращите за изява млади играчи от своя състав, а бяха разкарани Дани Себайос, Маркос Йоренте и Серхио Регилон (аут почти за целия сезон пък е Марко Асенсио).

При все това Родриго и Кубо бяха сред най-добрите на терена при поражението от Байерн, а не бяха възнаградени за това от своя треньор в следващия мач, в който не получиха и по минута на терена. Макар че никой от двамата не може да играе в официален мач за първия отбор на „лос меренгес” поради липса на свободни места за играчи без паспорти от Европейския съюз, тяхната младост би могла да динамизира и вдъхне живец на един тим, който показва очевидни симптоми на преситеност.

5. ТВЪРДЕ МАЛКО ПУБЛИЧНА САМОКРИТИКА

Тонът на Зинедин Зидан при публичните му прояви бе равен, без никаква промяна. Нито отправи самокритика заради получаването на цели пет гола за само 45 минути срещу градския съперник начело с Диего Симеоне, нито повиши тон на своя състав при поведението му на терена, нито настоя пред ръководството за още нови попълнения. Променяше изражението си единствено когато биваше запитван за напускането на Гарет Бейл.

Няма как това да не ни навежда на мисълта, че там където приключва достъпът на камерите и микрофоните се вижда един друг Зидан. При все че демонстрираният пред мадридистите на този етап песимистичен образ не е най-адекватният, когато се търси реакция от отбора.

Пабло Диас, „Марка”

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички