Левски удари Ботев (Пд), Мариани изригна и може да се сбогува със "сините" (видео+галерия)

Отборът на Левски победи с 3:1 Ботев (Пловдив) в първото си домакинство за този сезон в мача от третия кръг на efbet Лига. Двубоят бе дебют на Петър Хубчев пред синята публика, която беше наказана да гледа успеха с 2:0 над Ружомберок на "Герена". Героят за тима за пореден път през този сезон се казва Давиде Мариани, който отбеляза първите две попадения. Той се разписа в 10-ата и 51-ата минути, а между тях Еберт Кардосо в 45-ата изравни. Иван Горанов пък оформи крайния успех за 26-кратните шампиони в 80-ата минута. Интересното е, че превръщащият се в звезда в селекцията на Хубси Мариани, който беше изпратен с аплодисменти от публиката в 85-ата минута, може да е изиграл и последния си мач за клуба, научи Sportal.bg. Агентът му е в България, като преговаря с ръководството за евентуален трансфер, който се очаква да бъде финализиран съвсем скоро. Все пак има малка вероятност голаджията на столичани през тази кампания да играе в реванша с АЕК (Ларнака) през този четвъртък, след което да напусне. След мача обаче стана ясно, че халфът си е взел довиждане с отбора и е прибрал личния си багаж.
Левски има вече седем точки в първенството, докато "канарчетата" останаха с четири, както и без успех срещу "сините" в София от 1997 година. Равенството през пролетта на "Герена" пък беше прекъснало серията им от 21 поредни загуби.
Любопитно е, че Петър Хубчев излезе със същия състав, с който загуби преди няколко дни гостуването на АЕК Ларнака в Лига Европа с 0:3. Интересен факт е, че Здравко Димитров, който игра титуляр в гостуването на Етър миналата седмица, остана извън групата заедно с най-новото попълнение Робърта.
На вратата като титуляр отново започна Милан Миятович. Капитанът Живко Миланов, Янис Каргас, Нуно Рейши и Иван Горанов бяха в защита. Кали Тиам и Мартин Райнов бяха опорни халфвове, докато Станислав Иванов, Давиде Мариани и Паулиньо помагаха на Дени Алар, който дебютира от първата минута в шампионата. Треньорът на Ботев Желко Петрович направи две промени в стартовия състав от успеха с 3:1 над Дунав в миналия кръг. Кристиян Добрев и Александър Тонев замениха Антонио Вутов и Марко Перван. Георги Аргилашки беше на вратата, а в защита действаха Филип Филипов, Димитър Пиргов, Кристиян Димитров и Еберт Кардосо. Лъчезар Балтанов и Филип ван Арнхем бяха опорните халфове, докато Тодор Неделев, Добрев и Тонев действаха зад Тайлон.
Легендата на Левски и България Наско Сираков пристигна в Сектор "А", за да гледа срещата от трибуните, където беше и бившият изпълнителен директор Костадин Баждеков. Бившият нападател на "сините" Валери Божинов пък гледа от Сектор "В" доскорошните си съотборници. Двубоят започна с едноминутно мълчание в памет на легендарния треньор Васил Методиев-Шпайдела, който днес напусна този свят на 84 години. Първият домакински мач за сезона в шампионата за столичани беше посетен от около 5000 фенове.
Още в самото начало след центриране от корнер Райнов повали Кристиан Димитров в наказателното поле, но Никола Попов не посочи бялата точка, въпреки че имаше основание да го стори.
Гостите имаха първата възможност за гол, но на контраатака Тейлон стреля в Миятович, който спаси. При следващата атака Стаси Иванов пропусна да вкара с глава. В 10-ата минута Мариани вкара своя пети гол за сезона с хубав удар от 22 метра. Швейцарецът стреля силно, топката рикошира леко в Балтанов и прехвърли Аргилашки. Това беше третото му попадение в елита от три мача в тази кампания.
Още в следващата атака Тейлон излезе сам срещу Миятович. Деветката на гостите обаче прати топката над вратата.
Паулиньо два пъти пробва своя късмет, но без успех. В 36-ата минута Кардосо проби добре отляво и центрира остро, като вратарят на домакините не реагира подобаващо, но за негов късмет Тейлон пропусна да изравни.
Отличен изстрел на Мариани мина на сантиметри от левия горен ъгъл на Аргилашки в 38-ата минута.
Продължителна атака на Ботев доведе до изравнителен гол в 45-ата минута на срещата. Левият защитник Кардосо стреля със силен шут от 19 метра и матира Миятович за радост на 150 бултраси по трибуните.
Второто полувреме започна с натиск на Левски, който доведе до нов аванс на "сините". Авторът на гола пък за шести път под ръководството на Петър Хубчев беше Мариани. Плеймейкърът вкара след отлично изпълнение на фаул от границата на наказателното поле. Гостите обаче протестираха заради нарушението срещу Паулиньо, което според тях беше пресилено.

Последваха няколко страхотни пропуска на 26-кратните шампиони и отлични изяви на Аргилашки. Той първо два пъти подред хипнотизира Станислав Иванов, а след това и Паулиньо. Вутов и Перван смениха Тонев и Балтанов, като новото попълнение на "жълто-черните" направи сериозен пропуск, за да изравни резултата в 67-ата минута.

Станислав Костов влезе под скандиранията на публиката вместо разочаровалия Алар. Голмайсторът на първенството със силен шут беше близо до първото си попадение за сезона, но този път гредата спаси Ботев. Това стана в 73-ата минута, а Слави Шопов влезе вместо Добрев.

Малко по-късно Горанов реши всичко в този мач след двойно подаване с Костов. Левият защитник се разписва за втори път с екипа на Левски от 75 мача.

Насиру Мохамед смени Иванов, Мазурес Мариани, който беше бурно аплодиран, а той продължително благодари на синята публика, което демонстрира, че шансовете му да напусне още сега са повече от големи.
Накрая публиката на Левски изпрати с аплодисменти левскарите, които демонстрира добър футбол, като се опитваха през всичките 90 минути да спечелят срещата срещу един добър състав на Ботев (Пд). "Канарчетата" пък записаха първо поражение в надпреварата през този сезон.Другият кръг "сините" гостуват на Царско село на стадион "Васил Левски", докато "жълто-черните" имат визита на Етър.

ЛЕВСКИ - БОТЕВ (ПЛОВДИВ) 3:1
1:0 Мариани (10)
1:1 Кардосо (45)
2:1 Мариани (51)
3:1 Горанов (80)

ЛЕВСКИ: Милан Миятович, Живко Миланов, Янис Каргас, Нуно Рейш, Иван Горанов, Кали Тиам, Мартин Райнов, Станислав Иванов, Паулиньо, Давиде Мариани, Дени Алар