Много тежка загуба за Левски в Кипър, "сините" почти аут от Лига Европа (видео)

Отборът на Левски загуби тежко с 0:3 от АЕК (Ларнака) в Кипър в първия мач от втория предварителен кръг на Лига Европа между двата тима. Под ръководството на Петър Хубчев поражението е първо за "сините", които направиха доста добри неща и в този сблъсък, като се има предвид, че играха срещу по-класен и по-опитен състав, при топло време от 34 градуса. Българите могат само да съжаляват, че капитанът на тима Живко Миланов постъпи детински и се подведе от провокация, която му костваше червен картон преди почивката.

През втората част в рамките на девет минути домакините, които бяха без нито един кипърец в стартовия състав, вкараха три гола. Джиану (66), Раул (70) и Хевел (75) се разписаха и почти класираха тима си напред в турнира. Освен това Дели Алар пропусна отлична възможност в 5-ата минута, а вратарят на АЕК спаси кипърците в 23-ата минута, като и двете положения бяха при 0:0.

Така втория мач Левски ще има нужда от победа с 4:0, за да продължи напред, но няма да има помощ от своята публика.

Наставникът на "сините" Петър Хубчев заложи от първата минута на Дени Алар, който дебютира в титулярния състав на столичани. Деветката на 26-кратните шампиони на България вече вкара своя първи гол в турнира срещу Ружомберок, но за първи път започна като титуляр.

105 АЕК Ларнака - Левски 3:0

На вратата отново бе Милан Миятович, въпреки завръщането в тима на Николай Михайлов, който пропусна първите мачове поради травма. Пред него в отбрана започнаха Живко Миланов, Янис Каргас, Нуно Рейш и Иван Горанов. Кали Тиам, Мартин Райнов и Давиде Мариани действаха със Станислав Иванов, Паулиньо и Алар.

Българският състав стигна да тези мачове след две победи срещу Ружомберок. Първо играчите на Хубчев надвиха с 2:0 словаците като гост, което беше първи успех от девет година на клуба извън границите на София в европейските турнири, след което постигна успех с 2:0 и на "Герена". АЕК пък изигра

два двубоя с молдовския Петрокуб от първия предварителен кръг

,

в които записа два успеха с по 1:0

.

Испанският треньор Иманол Идиакес заложи на седем свои сънародници - Тоньо Рамирес, Гонсалес, Раул, Начо Касес, Труюлс, Састре и Акоран, на холандец с испански паспорт - Хевел, двама македонци Тричковски и Мойсов, както и на гръка с австралийски паспорт Джиану.

Двубоят стартира при топло време от 34 градуса, усещащо се заради влажността на въздуха като 36-37 градуса. Близо 300 фенове подкрепяха столичани, но бяха разделени в два различни сектора. Тези, които се намираха в отсрещната на официалната трибуна (не ултрасите, а пътуващите с екскурзията в самолета на отбора), бяха в близост до феновете на домакините, като със стартирането на мача стана меле. Полицията и стюардите трябваше да се намесват, а след няколко минути българите бяха преместени в друг блок, като 15 служители на реда застанаха в буферна зона.

Още в 5-ата минута невероятна възможност пропусна Алар, който беше изведен отлично зад защитата от Мариани. Деветката напредна фронтално срещу вратаря Рамирес, но стреля високо в него, а не в далечния ъгъл, което позволи испанския страж да избие в корнер. След центрирането от корнер Каргас също пропусна да открие, пращайки топката във външната страна на мрежата. В 12-ата минута Акоран разби в единоборство главата на Горанов, който имаше нужда от лекарска помощ около две минути. Националът обаче остана на терена с превързана глава.

Отлично спасяване на Рамирес спаси АЕК в 23-ата минута. Стаси Иванов проби добре отляво, след което върна топката към Тиам, който с удар с левия крак от границата на наказателното поле насочи топката към горния ляв ъгъл на домакините, но стражът се разпъна и изби.

Последните 15 минути на първата част играчите на Левски обаче направиха поредица от грешки, като развалиха добрата си игра до този момент, с което върнаха самочувствието на противника. Янис Каргас, Миланов и Иванов направиха фаулове, за които получиха жълти картони. Акоран от АЕК също получи жълт картон, спирайки опасна контраатака на Паулиньо. Таранът Джиану получи две подавания, но защитата на "сините" се справи. Алар пък изби опасно центриране от корнер в малкото наказателното поле. Бранителят Каргас рискуваше да бъде изгонен с изявите си в този период от мача.

В последната минута на първата част Миланов запази една топка, която излезе в аут, а в гръб беше ударен от Касес, с който размениха остри реплики. Буквално секунди преди края на първата част опитният играч на Левски се засили силно към противника, но в последния момент се предпази да не го удари. Касес обаче извика силно, симулира и се хвърли на терена. Реферът Тиаго Мартинш отиде да види легналия футболист, след което се засили към Миланов и му показа втори жълт и съответно червен картон. Капитанът на Левски искаше обяснение, тъй като не беше ударил противника, а също имаше претенции и за първия си картон.

Последва меле между Горанов и играч на АЕК, веднага след него и последния съдийски сигнал за първата част.

Втората част започна с две промени. Илия Юруков влезе на мястото на Алар и застана на поста десен защитник, докато Насиру Мохамед дебютира, влизайки вместо Каргас.

Миятович направи страхотно спасяване в 65-ата минута, когато спря Джиану, който стреля от 11 метра. Страната формация в защита, топлото време и факта, че играеха с човек по-малко, започна да тежи много на българите, които се пропукаха в 66-ата минута. Касес центрира, а Джиану беше покрит от Райнов и оставен непокрит от няколко метра вкара за 1:0. Буквално три минути след това феновете на домакините празнуваха второто си попадение. Този път Джиану изведе с пета Раул, които матираха с комбинация Райнов и Юруков, а от 7-8 метра левият защитник прати топката за втори път зад Миятович.

Въпреки това Левски се опита да върне гол, но вместо това получи трети в своята врата. Това се случи в 73-ата минута, когато Хевел с бомбен шут от около 25 метра нокаутира Левски с трето попадение.

Здравко Димитров влезе вместо изтощения Иванов, а Миятович спаси гостите от четвърти гол в 86-ата минута, когато

Тричковски с глава стреля много силно. Капитанът на "жълто-зелените" беше оставен непокрит пред вратата. При добавката Асубре също пропусна на празна врата от малък ъгъл. Сполярич влезе за домакините.

"Сините" видимо много изморени продължиха да опитват да играят, когато могат, но топката беше предимно в по-техничния състав, който пък търсеше да реши всичко в първия мач.

Нов гол не падна, но АЕК записа осми успех от девет домакинства на "АЕК Арена" в Лига Европа, като все още няма поражение, а и допуснат гол. Головата разлика на кипърците у дома е 24:0, което само показва, че тимът не е никак случаен и това, което прави през последните пет години, дава сериозни резултати.

Левски може да съжалява, че беше подготвил мача добре, но епизодите в даден момент, липсата на опит и трезви решения доведоха до тежка загуба, която почти привърши участието на тима в Европа през тази кампания. Футболът обаче е прекрасна игра, в която стават чудеса, именно такова ще се надяват да направят столичани след седем дни.

АЕК:

25. Тоньо Рамирес, 13. Хевел (76.12-Асобре), 18. Гонсалес, 5. Мойсов, 27. Раул, 41. Начо Касес, 4. Труюлс, 22. Састре, 99. Джиану (78-23. Тюлемесе), 10. Тричковски (87-7. Сполярич), 8.Акоран