Приказно завръщане за Локомотив в Европа пред пълен стадион (снимки+видео)

Локомотив (Пловдив) се завърна с гръм и трясък в Европа! "Смърфовете" изиграха много добър мач срещу словашкия Спартак (Търнава) и логично победиха с 2:0. Двата гола за Локо отбеляза Димитър Илиев (38, 61), като капитанът бе точен на два пъти от дузпа. Футболистите на наставника Бруно Акрапович изиграха много добър мач и дори можеха да постигнат по-изразителен успех.
Мачът се игра пред почти препълнен стадион "Локомотив" в парк "Лаута". Близо 7200 зрители, от които 7000 локомотивци, заеха местата си и изгледаха успеха на своите любимци. Срещата бе и историческа, защото стадион "Локомотив" посрещна за първи път домакински мач на тима в евротурнирите. Успехът е прекрасен подарък за феновете на отбора, които днес отбелязаха 93-ата годишнина от създаването на Локомотив. "Смърфовете" се включват последни от българските участници в тазгодишното издание на Лига Европа, а първият им съперник е Спартак (Търнава). Реваншът между двата тима е в Словакия на 1-ви август.

"Черно-белите" никога не бяха домакинствали на своя стадион в турнирите на УЕФА, а за последно играха в Пловдив през 1993 година, когато загубиха с 0:2 от Лацио. При следващите си международни изяви тимът посрещаше съперниците си в Бургас и Ловеч.

96 Локомотив (Пловдив) - Спартак (Търнава) 2:0

Локо участва за последно в евротурнирите през сезон 2012/13, когато отпадна от холандския Витес. Първият мач беше изключително зрелищен и завърши 4:4, а в реванша в Арнем българите отстъпиха с 1:3. Днешната среща е специална и с това, че ще се играе на рождената дата на пловдивчани.

Бруно Акрапович не направи нито една промяна в състава спрямо срещата със Славия, която "смърфовете" спечелиха с 3:2 на "Лаута" преди няколко дни. Ален Ожболт бе избран пред ветерана Георги Илиев, който остана на пейката. Атаката на Локо бе водена от героя във финала за Купата на България и Анте Аралица.

Спартак (Търнава) е познат у нас от мачовете си срещу Левски в Лига Европа през 2011 година. Двата тима се срещнаха в третия предварителен кръг и си размениха домакински победи с по 2:1, а при дузпите в Търнава по-точни бяха словаците. Дузпи бяха необходими на Спартак и за да стигне до двубоите с Локо (Пд). Отборът елиминира много трудно босненския Радник, а сега е амбициран да преодолее и следващото стъпало в турнира.

Треньорът на словаците Рикардо Чеу се довери на схема 4-3-3 с Таварес, Халилович и Ван Кесел в атака. Тримата в средата на терена бяха Дангубич, Тешия и Ловат.

Срещата започна с два опита на гостите да затруднят Мартин Луков. В 3-ата минута стражът улови опасно центрирана топка в наказателното поле от Таварес, а минута по-късно не трябваше да се намесва при далечен удар, излязъл в аут.
В 8-ата минута Локомотив (Пд) можеше и да изостава в резултата, но за щастие на "смърфовете" ударът с глава на Таварес от няколко метра премина над напречната греда. В 11-ата минута страхотна намеса на стража на Спартак Добривой Русов предотврати сигурен гол във вратата на гостите. Ален Ожболт насочи добре топката в долния десен ъгъл, но вратарят показа рефлекс и с една ръка изби в корнер.
Две минути по-късно Анте Аралица стреля силно извън наказателното поле, но Русов улови без проблеми. В 17-ата минута Стивън Езе също се размина с гола, след като отскочи прекалено рано и остана под топката при центриране отдясно. Сякаш атаките нямаха край и след 60 секунди гостите от Словакия имаха възможността да смълчат публиката на "Лаута".
Джино ван Кесел бе изведен зад гърба на защитата на Локомотив, напредна, след което стреля, но твърде слабо и в аут. В 23-ата минута Захуменски стреля много силно към вратата на Луков, но ударът му прелетя покрай страничната греда. В 34-ата минута Димитър Илиев бе намерен непокрит на около десет метра от наказателното поле. Капитанът на Локомотив пое, завъртя се чудесно и опита техничен удар към далечния ляв ъгъл на вратата зад Русов, но вратарят плонжира добре и изби.
Така се стигна до 38-ата минута, в която Локо получи правото да изпълни 11-метров наказателен удар за нарушение на Мених срещу Момчил Цветанов. Защитникът препъна Чико след добро подаване на Томашевич, а главният съдия не се поколеба да посочи бялата точка. Зад топката застана капитанът Димитър Илиев, който хладнокръвно прати вратаря в обратния ъгъл за 1:0. В 42-ата минута Ален Ожболт стреля високо над вратата от добра позиция. Второто полувреме започна с удар на Димитър Илиев в 48-ата минута, който вратарят на Спартак улови с известни трудности.
Няколко секунди по-късно Русов изби с върха на пръстите си удар на Стивън Езе с глава. В 52-ата минута Анте Аралица бе изведен по чудесен начин зад гърба на защитата на Спартак. Хърватинът овладя на гърди и стреля от легнало положение, но покрай вратата. В 55-ата минута Димитър Илиев опита технично изпълнение от пряк свободен удар, като топката премина покрай гредата.
В 61-ата минута Локомотив (Пловдив) получи втора дузпа и тя отново бе отсъдена за нарушение срещу Момчил Цветанов в наказателното поле. И този път с изпълнението на наказателния удар бе натоварен капитанът Димитър Илиев, който стреля право обратния ъгъл на вратата за 2:0.

И Ален Ожболт можеше да се разпише, ако не бе добрата намеса на защитник, който се хвърли в краката му преди изстрела на нападателя.