Може ли надеждите на Ливърпул за титла да приключат още август

Ливърпул и Манчестър Сити записаха миналия сезон два от трите най-големи сбора от точки в историята на английския елит, като и за двата отбора успехът се дължеше в огромна част на техните нападатели. Шампионите вкараха 169 гола във всички състезания, като седем от играчите им записаха по двуцифрен брой. „Червените” също бяха могъщи в атака, ала едва трима от техния състав се отчетоха с по повече от 7 гола.

Сезон 2019/20 е само на няколко седмици – двата отбора се срещат за трофея Къмюнити Шийлд на 4 август на „Уембли” – и се очаква Премиър Лийг отново да е доминирана от двата лидера от миналото издание на първенството. Докато Сити разполага с огромен избор от топ нападатели, Ливърпул разчита само на триото MSF, но и Садио Мане, и Мохамед Салах, и Роберто Фирмино пропускат предсезонната подготовка заради ангажиментите си към своите национални отбори през това лято.

Липсата на достатъчно почивка и тренировки ще се окаже ли негативен фактор за шансовете на мърсисайдци най-сетне да спечелят бленуваната титла? И нужен ли им е План Б?

ПОЧИВНО ЛЯТО ЛИ? ЗАБРАВЕТЕ ТОВА!

Мениджърът на Ливърпул Юрген Клоп вече подсказа, че ще трябва да действа пресметливо при завръщането на тримата тенори в атаката на тима му в началните седмици на сезона. Това със сигурност е повод за тревога предвид факта, че „червените” изгубиха само един мач в 2018/19 и пак не спечелиха титлата.

Сезонът за Садио Мане приключи едва миналия петък, когато Сенегал падна с 0:1 от Алжир във финала за Купата на африканските нации. Това са точно 363 дни, след като той започна предсезонната подготовка за 2018/19, и само 16 дни преди спора за Къмюнити Шийлд. Европейските шампиони имат три мача в рамките на само 9 дни, които Мане се очаква да пропусне – сблъсъка със Сити, дебюта в новото първенство срещу новака Норич и финала за Суперкупата на Европа срещу спечелилия Лига Европа Челси.

Мохамед Салах също участва на турнира за КАН при разочароващото ранно отпадане на домакина Египет, а Роберто Фирмино помогна на Бразилия заедно с вратаря на мърсисайдци Алисон да спечели Копа Америка.

Манчестър Сити, който се цели в трета поредна титла, също имаше отсъстващи за предсезонното турне в Далечния изток. Габриел Жезус игра заедно с Фирмино за А Селесао бразилейра, Серхио Агуеро бе част от състава на Аржентина също на Копа Америка, а Рияд Марез бе на КАН с екипа на Алжир. Вариантите в състава на Джосеп Гуардиола обаче са несравнимо повече, а Рахим Стърлинг, Бернардо Силва и Лерой Сане вече натрупаха игрови минути в контролите.

„Не искам да звуча като да се жалвам, но сезонът на Мане бе дълъг 13 месеца – каза Клоп. – Чували ли сте някога за дълга 13 месеца година? Трябва да видим как ще процедираме с това. Бразилците завършиха сезона пренадъхани със спечелването на два големи трофея. При Мо е малко по-различно, но съм постоянно в контакт с него, като и тримата са добре. Предстоят ни важни мачове и знаем до голяма степен кои играчи са налични. Дано преминем през този период без контузии и да подготвим наличната сега група за първите няколко мача. После Садио трябва да се включи и да е достатъчно освежен за нов старт.”

ЗАВИСИ ЛИ ЛИВЪРПУЛ ПОВЕЧЕ ОТ НАПАДАТЕЛИТЕ СИ В СРАВНЕНИЕ СЪС СИТИ?

С една дума, да.

Неизбежното следствие от това да се радваш на една от най-смъртоносните нападателни тройки в света е да искаш да залагаш на всички нейни съставни части в максимално възможните случаи. Докато Гуардиола има лукса да ротира Стърлинг, Агуеро и Бернардо Силва със Сане, Марез, Жезус и Фил Фоудън, Клоп пипваше своето трио само в крайно наложителни моменти. MSF допринесе с цели 63% от общия брой голове на Ливърпул в ПЛ миналия сезон, докато титулярното трио на „гражданите” има далеч по-нисък показател – 47%.

Няма как да не битуват тревоги около тежкото натоварване на лидерите на атаката на „червените” миналия сезон с добавка и летните им мачове. Това създава голям риск от прегаряне в новата състезателна година.

Мане например натрупа 4306 минути на клубно ниво в 2018/19, като само 18 полеви футболисти в Топ 5 лигите на Европа са имали повече във всички състезания и един от тях е Салах (4337). Сенегалецът изигра и още 944 минути на международната сцена в 10 мача от август 2018 г. насам. Двамата със Салах имат повече минути от когото и да било от нападателите на Сити миналия сезон, въпреки че тимът на Гуардиола игра на четири фронта чак до 18 април, когато бе изхвърлен от Шампионската лига от Тотнъм.

Най-натовареният от офанзивното звено на „гражданите” бе Стърлинг с 4096 минути, ала той изигра най-много 10 поредни мача, което е в ярък контраст с 50-те поредни на Салах. Сити също така имаше шестима нападатели с по над 2000 минути, а Ливърпул – само трима, като и тримата далеч надхвърлиха кота 3000. Фирмино може и да има почти 1000 минути по-малко от съотборника си Мане, но пак изпревари водещия стрелец на съперника – Агуеро, а и добави още 500 минути на сметката си това лято на Копа Америка с екипа на Бразилия.

От август 2017 г. Салах е изиграл 8457 минути за „червените”, което го поставя на 9-о място в Топ 5 лигите за периода по този показател. Миналия сезон той не бе титуляр само в един от 38-те шампионатни мача (влезе от пейката срещу Бърнли през декември), а Мане пропусна само два, като стартира в цели 35. Фирмино пък взе участие в 34, включително 31 като титуляр, докато първата резерва Дивок Ориги записа само 673 минути във всички състезания.

Нападателното трио на Ливърпул има общо 12 047 минути миналия сезон, като единственият мач, в който поне двама от тримата не започнаха, бе легендарният полуфинален реванш срещу Барселона за ШЛ. Триото на Сити от Агуеро, Стърлинг и Бернардо Силва имаше по-малък общ сбор – 11 489 минути, въпреки че записалият домашен требъл тим имаше 7 мача повече от съперника си в 2018/19 (60 срещу 53).

Умението на Гуардиола да върти състава си бе подпомогнато от пристигането на Марез миналото лято срещу 60 млн. паунда от Лестър, при това то се случи почти веднага след достигането за първи път в историята на 100 точки за един сезон в елита на английския футбол. Алжирецът бе единственият от „гражданите”, играл в над 10 поредни мача миналия сезон.

ТА КАКЪВ Е ПЛАН Б ЗА ЛИВЪРПУЛ?

В отсъствието на тримата тенори Юрген Клоп има шанс в контролите да провери доколко в сега наличния му състав има достойни алтернативи, като не бива да забравяме, че заради контузия липсва и една от възможните в лицето на Джердан Шакири.

Записалият 18 гола в Дарби Каунти миналия сезон Хари Уилсън игра добре срещу Борусия (Дортмунд) – вкара гол, комбинираше добре с Алекс Окслейд-Чембърлейн и пропусна чисто положение, ала срещу Севиля не впечатли. Раян Кент, който имаше добри изяви при Стивън Джерард в Глазгоу Рейнджърс миналия сезон, не показва достатъчно признаци, че ще може да пробие в първия отбор. Новият култов герой Дивок Ориги, който преподписа договора си с клуба, вкара срещу Севиля след разбъркване, но оставя впечатление, че с него играта на тима в атака губи от обичайната си плавност.

Дали пък отговорът на всички тези въпроси няма да е Риан Брюстър? Тийнейджърът вкара 4 гола в първите си 3 контролни мача това лято, но като цяло играта му в САЩ срещу по-сериозните съперници не впечатлява. Специалистите смятат таланта на Брюстър за изумителен, макар че е прекалено рано да се натоварва той с надеждите да запълва дупки от евентуално отсъствие на футболисти от класата на Салах, Мане и Фирмино, след като тепърва прохожда в големия футбол и след като пропусна повече от година за развитието си заради тежка контузия.

Контролите си текат, а с това намаляват и шансовете някой от младите да си спечели позицията на достойна алтернатива на тримата тенори в атаката на Ливърпул. Клоп и шефовете му поемат огромен риск, като не довеждат доказан офанзивен футболист за повече гаранции с оглед на претоварването и възможното прегаряне на трио MSF. Предстоящият сезон ще покаже дали това ще е премерен ход, или пък може би най-голямата грешка в целия етап на германеца в клуба.