България U17 не успя срещу Франция и загуби финала на Евроволей 2019 (видео + галерия)

Националният волейболен отбор на България за юноши до 17 години не успя срещу силния тим на Франция и загуби финала на Европейското първенство, на което бяхме домакини в София. Момчетата на Мартин Стоев се бореха до край, но отстъпиха на младите "петли" с 1:3 (20:25, 25:23, 20:25, 13:25) в големия финал на турнира, игран тази вечер в пълната до краен предел зала "Христо Ботев" в столицата.

103 България - Франция U17

Така "лъвчетата" спечелиха сребърните медали и въпреки разочарованието от загубения финал, затвърдиха отличните впечатления, които оставиха и могат да бъдат доволни от себе си. Това е крачка напред за България, която преди година остана на 4-о място на първенство в тази възраст в Турция. Франция пък стана шампион на Стария континент и спечели титлата за първи път в историята.

По-рано днес Полша завоюва бронзовите отличия след победа над Чехия с 3:0 гейма в спора за 3/4-о място.

В началото на първия гейм българските момчета поведоха с 2:1 след бърза контра през центъра на Лазар Бучков. Франция обърна при 6:3 след ас на Лука Ломуно, контра на Нейтън Кановас и страхотен блок на Симон Манин. Това накара Мартин Стоев да вземе тайм-аут. Въпреки това, играта продължи точка за точка до 8:5, след което "лъвчетата" намалиха до 8:7 след мощна атака на Георги Татаров и контра на Бучков. Младите французи си възстановиха веднага преднината при 10:7 след атака на Кановас и силна контра на Хили Ено. Разликата набъбна до 13:8 след отличен блок на Ено и ас на Луи Саканоко-Надирян, което принуди Мартин Стоев да използва второто си прекъсване за гейма. Преднината на Франция нарасна до 19:11 след грешка в атака на Александър Николов нов ас на Ломуно и контра на Ено. България върна няколко точки и намали пасива си до 19:15 при сервис на Татаров. Независимо от усилията на българите, Франция спокойно взе гейма с 25:20 след атака през центъра на Ломуно.

Французите тръгнаха много силно във втората част и поведоха бързо с 4:0 при сервис на разпределителя им Анатол Шабоасан. България върна две точки след атака на Георги Татаров и контра на Лазар Бучков. Постепенно младите "лъвчета" успяха да изравнят при 7:7 след две поредни грешки на Франция и дори поведоха с 8:7 след отлична блокада. Равностойната игра между двата тима продължи до 11:11, след което последва нова страхотна контра на Бучков, ас на капитана Владимир Гърков и невероятно отиграване на Алекс Николов - 14:11 за България. Постепенно "петлите" стигнаха до равенство при 15:15 и дори поведоха с 16:15 след блок на влезлия като резерва Лоан Лефавр последван от две грешки на Гърков и Николов в атака. Българските момчета си върнаха предимството при 19:17 благодарение на Гърков и Николов. Франция за пореден път изравни при 20:20. Грешка от сервис на Шабоасан и контра на Бучков и 23:21 за България. Атака на Хили Ено и блокада на Лука Ломуно и 23:23. В крайна сметка България измъкна геейма с 25:23 след страхотен блок на Алекс Николов и атака в аут на Нейтън Кановас.
Третата част стартира равностойно до 3:3, след което Франция поведе с 6:3 след нови силни изяви на Нейтън Кановас. Въпреки тайм-аута за Мартин Стоев, разликата на младите "петли" нарасна до 9:4 при сервис на Лоан Лефавр. Постепенно България намали изоставането си до 11:8 благодарение на сервисите на резервата Войн Войнов. Франция си върна преднината при 14:9 след спорно отиграване на мрежата на Лука Ломуно и контра блок-аут на Кановас, а след това нарасна до 16:10 след силна контра от втора линия на Хили Ено. Последваха три грешки на французите - 16:13 и прекъсване за треньорът им Оливие Одабрам. Въпреки усилията на "лъвчетата", Франция запази предимството си до 22:17 след грешка на Георги Татаров и ас на Кановас, след което без проблеми спечели гейма с 25:20 след грешка при мрежата на българите.
Четвъртата част започна по-добре за младите френски играчи, които дръпнаха с 2:0 след пореден мощен ас на разпределителя Анатол Шабоасан, а след това с 5:2 след блокада на Симон Манин. Независимо от прекъсването за Мартин Стоев, разликата нарасна до 7:2 за Франция. Постепенно преднината на "петлите" набъбна до 14:6 след грешка на Алекс Николов и поредна успешна атака на Нейтън Кановас. Резултатът стана 19:9, след което Франция безпроблемно спечели гейма с разгромното 25:13, а с това финала с 3:1 и титлата на шампионата.
Най-младият в състава на България Лазар Бучков игра отлично и се отчете със 7 точки (70% ефективност в атака). Най-резултатни за българския тим пък стана Владимир Гърков с 10 точки (3 блока, 1 ас, 29% ефективност в атака и 36% позитивно посрещане). Георги Татаров (3 блока, 1 ас и 23% ефективност в атака) и Александър Николов (2 аса, 29% ефективност в атака и 38% позитивно посрещане) добавиха 9 и 8 точки.

За французите Нейтън Кановас реализира 15 точки (2 блока, 1 ас и 46% ефективност в атака), а Хили Ено добави още 11 точки (2 блока, 64% ефективност в атака и 34% позитивно посрещане) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ФРАНЦИЯ 1:3 (20:25, 25:23, 20:25, 13:25)
БЪЛГАРИЯ: Стоил Палев, Георги Татаров 9, Владимир Гърков 10, Александър Николов 8, Лазар Бучков 7, Ивайло Дамянов 3 - Християн Великов-либеро (Борислав Николов, Ерик Стоев, Виктор Недялков 3, Войн Войнов 2)
Старши треньор: МАРТИН СТОЕВ