Левски отново удари словаците, новата деветка дебютира с красив гол (видео+галерия)

Отборът на Левски постигна втора поредна победа в Лига Европа и трета поред от три мача под ръководството на Петър Хубчев. "Сините" надвиха за втори път словашкия Ружомберок с 2:0 в срещата реванш от от първия предварителен кръг на втория по сила евротурнир. Отново Давиде Мариани откри резултата в полза на столичани в 33-ата минута, а новата деветка на отбора Дени Алар, който дебютира десет минути преди края, откри головата си сметка за клуба в последната минута с красиво воле.

Така "сините" продължават напред в турнира с общ резултат 4:0. Така девет години, след като 26-кратните шампиони на България победиха като гост в европейските клубни турнири, отново записаха две победи срещу един противник в Европа. Последният такъв съперник беше Дъндолк през юли 2010 година, след което Левски изигра 12 мача в Европа. Другата седмица Левски гостува в Кипър, където ще се изправи срещу АЕК (Ларнака), който отстрани Петроклуб от Молдова след две победи по 1:0.

На стадион "Георги Аспарухов" основната цел на домакините бе да станат четвъртият български участник във втория квалификационен кръг на Лига Европа. "Сините" имаха комфортна преднина от 2:0 след първата среща в Словакия, което правеше столичани фаворити за класиране в следващата фаза, където вече място си бяха гарантирали Лудогорец, ЦСКА-София и Локомотив (Пловдив). Треньорът Петър Хубчев беше останал здраво стъпил на земята, въпреки че тимът му стартира ударно в Европа и шампионата, постигайки първа победа като гост в евротурнирите от девет години, а също така отнасяйки с 4:1 Дунав насред Русе.

Специалистът бе наясно, че липсата на феновете на стадион "Георги Аспарухов" е голям минус за отбора му, който се чувстваше домакин преди седмица във визитата на Ружомберок, когато агитката от над 500 човека огласяше стадиона през всичките 90 минути.

Треньорът на столичани направи една промяна от мача преди седмица в Ружомберок, като сред титулярите се завърна голмайсторът на първенство Станислав Костов, който беше наказан за първата среща. Той смени Илия Юруков, който бе титуляр в схемата 4-4-2, а днес столичани излязоха в схема с трима нападатели - 4-3-3. Интересното е, че именно тези 11 играчи започнаха срещата в Русе срещу Дунав.

Дебют на "Герена" направиха новите попълнения Милан Миятович и Янис Каргас, които стартираха от първата минута. Пред вратаря на Черна гора в защита стартираха капитанът Живко Миланов, Каргас, Нуно Рейш и Иван Горанов, докато Кали Тиам, Мартин Райнов и Давиде Мариани бяха халфовете, а Костов бе  подпомаган от Паулиньо и Станислав Иванов.

155 Левски - Ружомберок 2:0

Наставникът на "розите" Ян Хаспра също направи една промяна от мача преди седем дни. Адам Бренкус бе заменен от Филип Тварджик

.

Двубоят започна при скандирания "Левски, Левски" на около 350 деца под 14 години, които бяха в Сектор "А".

Гостите също имаха агитка от 10 фена на централната трибуна. "Сините" започнаха предпазливо предвид преднината от първата среща. Грешка в защита остави Герец да стреля, но право в Миятович. Станислав Иванов хубаво се опита да намери Костов, но защитник изби. Изстрел на Паулиньо от границата на наказателното поле беше избит. Това бяха по-интересните неща до 15-ата минута.

Гостите бяха тимът, който играеше с топката, но "сините" бяха добре групирани и не оставяха пространства на съперника, който е доста по-силен физически.

В 28-ата минута хубава атака на "оранжевите" по дясното крило завърши с опасен удар на Петер Гал-Андрежли, минал покрай лявата греда на Миятович.

Пет минути след това Левски поведе с ново попадение на Давиде Мариани. Осмицата беше точен с левия крак, след като вратарят Крайчирик спря изведения чудесно сам срещу него Стаси Иванов. Младокът получи отлично подаване от Костов, а при опита си да преодолее вратаря, той изби и прати кълбото в краката на Мариани, който отбеляза своя втори гол в турнира.

Второто полувреме започна с по-активна игра на "розите", които имаха възможност да изравнят в 53-та минута. Тогава Андрежали се измъкна зад гърба на Миланов, но стреля в аут. Голмайсторът Мариани получи доста странен жълт картон, което ядоса скамейката на "сините". Столичани по-трудно задържаха топката, което принуди Хубчев да извади в 58-ата минута Костов, който не е на 100%, а на негово място влезе Здравко Димитров. Младокът застана на дясното крило, а Стаси Иванов беше пратен на върха на атаката. Секунди след това бърза контраатака на "сините" завърши с неточен изстрел на Горанов. Левият защитник реши да стреля, а не да подава на Иванов.

Гостите също направиха две промени, което принуди треньорът на Левски да пусне Юруков на мястото на Паулиньо. Така Димитров и Иванов заиграха на върха в схема 4-4-2. Настойчивостта на Иванов доведе до отличен шанс за българите, но Мариани пропусна в 70-ата минута.

В 72-ата минута Димитров изпусна сам срещу вратаря. Иванов изведе крилото, който се опита да прехвърли Крайчерик, но стражът спаси. Вратарят на словаците беше блестящ две минути по-късно, когато отново хипнотизира Димитров, който беше изведен зад защитата от Райнов. Новото попълнение на Левски имаше няколко секунди, за да реши какво да прави, но въпреки това не успя да се разпише. В същото време две положения пропуснаха и играчите на Ружомберок. Първо Хашек, а след това Бренкус.

Новият нападател на "сините" Дени Алар дебютира десетина минути преди края, а опасен удар на Мариани мина на сантиметри от вратата на гостите.

"Оранжевите" отвърнаха с едно положение, но Миятович се намеси без проблем

.

В последните минути играчите на Левски опитваха да задържат преднината си, за постигнат нов успех, който вдига самочувствието на тима. При добра контраатака обаче дори стигнаха до втори гол, а негов автор бе Алар. Пристигналият от Рапид (Виена) таран се разписа с красиво воле след центриране на Тиам, като с демонстрираното в малкото минути на терена дава поводи на Хубчев да се усмихне, тъй като от самото си идване, треньорът иска да има физически силен център нападател.

По-опитният състав в турнирите - този на Левски, който изигра своя мач №204 под егидата на УЕФА, записа успех №70 в турнирите. Това бе 111-и мач в УЕФА/Лига Европа, където клубът има и най-много победи - 41. "Сините" вече могат да се похвалят, че са отстранявали два състава от Словакия, тъй като досега имаха триумф единствено срещу