Тежък мач - Лудогорец загуби в Будапеща, но шансовете остават (видео+галерия)

Отборът на Лудогорец загуби първия мач от първия квалификационен кръг на Шампионската лига. "Орлите" отстъпиха с 1:2 на унгарския първенец Ференцварош. Попадението за българите отбеляза Якуб Шверчок, докато за домакините вкараха Токмак Нгуен и Олександър Зубков. Срещата бе равностойна, като и в двете полувремена унгарците започваха по-активно, докато играчите на Стойчо Стоев взимаха инициативата в края на частите. Въпреки поражението шансовете на Лудогорец остават реални за реванша в Разград след седмица. Срещата на "Групама Арена" бе наблюдавана от близо 20 000 души. От тях малко над 100 бяха фенове на българския тим.

Наставникът Стойчо Стоев направи четири промени в стартовия състав в сравнение с този, с който започна в мача за Суперкупата на България, спечелена с 2:0 над Локомотив (Пловдив). Защитата пред Пламен Илиев е тотално прекроена. Единствено Жордан Икоко запази позицията си на десния бек. Антон Недялков се премести от централната зона на левия бек вместо Сисиньо, а централна двойка бранители бяха Георги Терзиев и Козмин Моци. В халфовата линия действаха Светослав Дяков и Яцек Горалски, а малко по-напред - новото попълнение Дан Битон, който замества Марселиньо. По двете крила останаха Мавис Чибота и Джоди Лукоки, а централен напaдател бе Якуб Шверчок, който зае позицията на Клаудиу Кешерю.

Срещата започна много неприятно за "орлите". Първият удар по посока на една от двете врати дойде в петата минута. Горалски открадна една топка и подаде на Шверчок, който стреля, но неточно. Минута по-късно обаче домакините откриха резултата. При едно центриране отдясно Токмак Нгуен изпревари Икоко, който можеше да изчисти топката с крак, но предпочете да го стори с глава и сбърка, а от грешката се възползва крилото на домакините, който с крак се разписа във вратата на българския страж.

22 Ференцварош - Лудогорец 2:1

Малко по-късно Пришкин отправи силен диагонален удар. Илиев в първия момент не успя да улови добре топката, но бързо след това прибра кълбото. В тези минути Ференцварош контролираше изцяло играта, докато българите действаха нервно и не успяваха да създадат опасности.

Постепенно играчите на Стойчо Стоев се съвзеха от шока и успяха да организират играта си. В 27-ата минута Шверчок и Горалски комбинираха добре, като вторият се оказа на добра позиция, но реши да подава вместо да стреля и сбърка. Така се стигна до 31-ата минута, когато Лудогорец изравни. Домакините сгрешиха в отбрана и дадоха топката на българите в собствената си половина. Битон намери добре Чибота, който стреля. Вратарят изби удара му, но топката попадна у Шверчок, който на празна врата нямаше как да сбърка - 1:1. Домакините имаха претенции за засада, но съдията не ги уважи. До края на полувремето играта бе равностойна, а чистите положения не бяха много. Единствено Чибота се озова на добра позиция, но ударът му мина встрани от вратата.

Подобно на първата част и след подновяването на играта домакините взеха инициативата. Илиев се справи с два далечни шута на играчи на Ференцварош, а удар на Олександър Зубков от фаул от удобна позиция мина над вратата.

В 62-ата минута гол за домакините бе отменен заради засада. При едно центриране от статично положение топката бе подадена към Игор Харатин, който отблизо я прати в мрежата, но страничният съдия вдигна флага. Три минути по-късно обаче резулатът вече беше 2:1 за Ференцварош. Токмак напредна по левия фланг и подаде към Зубков, който бе оставен непокрит в наказателното поле и със силен удар разстреля Илиев.

В 71-ата Лудогорец бе близо до изравняване. Чибота центрира меко към Шверчок, който отправи удар с глава от малък ъгъл, но вратарят излезе и блокира топката, която отиде в ъглов удар. Постепенно българите изнесоха играта малко по-напред, като в игра се появиха Марслиньо, Стефан Баджи и Жоржиньо. В 84-ата минута Шверчок бе препънат малко преди наказателното поле при един дълъг пас, но съдията не отсъди нарушение. Малко по-късно пък удар на Марселиньо бе блокиран.

Последните минута на мача се играха изцяло в половината на Ференцварош, но натискът на "орлите" се оказа безплоден. Последната ситуация дойде в 95-ата минута, когато Шверчок стреля от дистанция, но право във вратаря.

Така Лудогорец загуби в Будапеща, но шансовете за "орлите" продължават да са живи. Всичко ще се рашава на реванша след седмица.

ФЕРЕНЦВАРОШ - ЛУДОГОРЕЦ 2:1