Американка шокира световната №1 на "Уимбълдън"

Невероятната победна серия на новата лидерка в световната ранглиста Ашли Барти приключи на 1/8-финалите на “Уимбълдън”. Поставената под №1 австралийка загуби с 6:3, 2:6, 3:6 от американката Алисън Риск. 29-годишната Риск, която е 55-а в световната ранглиста, за първи път в кариерата си достига до 1/4-финалите на турнир от “Големия шлем”. Съперничката й във фазата на последните 8 ще бъде победителката от двубоя между Серина Уилямс и Карла Суарес Наваро.

Барти заби 12 аса днес, като още в първия гейм в мача пласира 4 поредни директни точки от сервис. Това обаче не й помогна и след 1 час и 37 минути игра тя претърпя първото си поражение след 15 поредни победи.

Шампионката на “Ролан Гарос” поведе с 4:1 в първия сет, Риск спечели следващите два гейма, но австралийката направи нов пробив и след това с гейм на нула сложи край на първата част. Във втория сет американката поведе с 4:1, а в осмия гейм реализира още един брейк и с 6:2 изпрати мача в решаващ трети сет. В него двете тенисистки печелеха подаванията си до осмия гейм, в който Риск проби и това се оказа фатално за Барти.

За 1/4-финалите се класираха междувременно още две тенисистки. Поставената под №8 украинка Елина Свитолина надигра с 6:4, 6:2 хърватката Петра Мартич (№24), а китайката Шуай Жан се справи с 19-годишната Даяна Ястремска (Украйна) с 6:4, 1:6, 6:2.