Защо Барса иска да плаща на траншове неустойката на Гризман

Защо Барса иска да плаща на траншове неустойката на Гризман

Антоан Гризман трябваше, но отказа да го направи, да се включи тази неделя в подготовката за новия сезон на Атлетико Мадрид. Без компромис. Клубът даде това ясно да се разбере в твърдото си официално становище в петък: никакви отлагания, никакви мораториуми – или се внасят 120 млн. евро накуп в касата (неустойката в клаузата за разтрогване на договора), или той слага отново червено-белия екип и започва работа със своите съотборници. Всичко това, разбира се, с ясното знание, че още с края на изминалия сезон футболистът обяви, че е решил да си тръгне, и клубът му благодари за неговия принос без очаквания той да се върне.

Така беше, защото в онзи момент се смяташе за свършен факт, че Гризман вече има конкретна оферта, при която ще се внесе накуп цялата сума по неустойката и по този начин Атлетико ще получи възможност да го замести. Именно така всъщност бе затворен и трансферът на Жоао Феликс. Идеята на „Метрополитано” беше, че французинът е нямало как да е толкова ясен в желанието си да обяви своето решение да си тръгне, без да е получил сигурността за плащането на неустойката от някой кандидат за услугите му. Неизменно се говореше за Барселона като главния вариант за него, въпреки че в определени моменти се появяваха и други имена на клубове на сцената, особено Пари Сен Жермен. Всъщност това бе главният вариант и миналото лято, когато Гризман публично обмисляше идеята да напусне или да остане на „Метрополитано”.

Една от силните фигури в управата на „дюшекчиите” – Хил Марин, сам обяви сякаш между другото веднъж, че Барса е избраният клуб и че колегите му са знаели това още от март. Комюникето на Атлетико от петък също се връща към тези събития. Работата сега е там, че ръководството на „блаугранас” иска да седне на масата за преговори, за да установи нов начин на плащане на неустойката – същата сума от клаузата, ала на траншове. Това обаче никак не се нрави на Атлетико, който и без туй бе достатъчно силно наранен от цялото това публично кокетничене между играча му и съперника, че дори и да се замисли, че може да слуша как му се поставят условия.

Има два важни пазарни ракурса, които може да обяснят тази трудно смилаема каша. От една страна Барселона през март вече работеше по варианта за връщането на Неймар, за зародиша на който ние информирахме още през ноември м.г. Тогава обаче в Кан Барса не вярваха истински, че операцията би била възможна, затова се спряха на идеята все пак да купят суперзвезда през лятото, а Гризман бе съвсем реалистична мишена

Да се купи французина с еднократна вноска беше възможно към онзи момент, ала вероятно сега не е, след като трябва в едно и също лято да се плаща и за Ней. Барса е в състояние да скочи и за двамата, но се налага да изплаща трансферните им суми на вноски, за да избегне риска от натрупването на голям бюджетен дефицит. Проблемът е особено голям предвид последно приетия устав на клуба, където се посочва като наказателна мярка дори и уволнение на ръководители в случай на неизлизане на сметките. А балансиране на сметките при два трансфера от такова високо ниво е невъзможно, освен ако не се направят съответстващи продажби на настоящи играчи или не се уговорят дългосрочни траншове.

ФИНАНСОВИ РИСКОВЕ

От страната на Атлетико го има и важният финансов проблем, че клубът няма лесен достъп до кредити. След години на безпаричие „дюшекчиите” успяха да постигнат известна стабилност благодарение на първо място на отличните спортни резултати в ерата „Диего Симеоне”. Отборът не само влизаше редовно в Шампионската лига, а и успя да предоговори повишения на неустойките за разтрогване на контрактите на някои свои футболисти, като така не се плашеше да продава и събра добри суми от раздялата с определени играчи.

Но тези години на пресметливост оставиха две следи в Атлетико. Първата е, че никога не бива да се трупат дефицити – простираш се според чергата си и купуваш само за колкото си продал. Втората е, че финансовите провали направиха Атлетико клуб, който не намира лесно кредити. В миналото той трябваше да прибягва до операции с голям финансов риск и това накара доста институции да не искат да му заемат пари или, ако го правят, да е при завишени лихви. А това, разбира се, засилва още повече политиката да не се купува за повече отколкото се продава.

Всичко това е ключът към разбирането на сагата „Гризман”. Ако французинът не бе казал, че си тръгва, Жоао Феликс въобще нямаше да е и влязъл в плановете на „лос рохибланкос” това лято. Клуб с мащабите на Барселона има някакви възможности да импровизира при поява на вариант за връщане на Неймар и да осъществи операциите по покупката на две суперзвезди, докато Атлетико може да действа на трансферния пазар само с наличие на по-изпипан в детайлите план. А това в този случай включва продажбата на френския нападател срещу получаване на 120 млн. евро накуп. При сблъсък обаче също може да се преговаря, затова и „дюшекчиите” настояват асът им да се завърне, а той, мистериозно, щедро лайква съдържание в социалните мрежи на клуба.

Да, Атлетико направи среща миналата седмица с Барселона, както призна президентът на „блаугранас” Бартомеу. Това е също толкова сигурно, колкото и това, че в атмосферата на срещата се е усетила определена лъжовност, тъй като от Каталуня не допринесоха с нищо положително за „лос рохибланкос” в разговора, а само се отчетоха с едно облагодетелстващо единствено Барса предложение. Това се добавя към месеци на силно раздразнение в Атлетико от подхода на конкурента в Ла Лига и на Гризман, защото е ясно, че той си тръгва, но е вбесяващ методът му на действие. Както бе вбесяващ и миналото лято при агонизиращото му решение да остане. На „Метрополитано” обаче вярват, че във всеки случай темата ще се реши.

На това и разчитат там, за да осъществят своя нов проект в годината с може би най-радикалните промени в състава от идването на Чоло насам. Това е една нова вселена, в която ще присъства дошлият през зимата Алваро Мората, комуто много се разчита. Истина е, че Челси опита да размъти малко водата, ала в мадридския клуб винаги са искали да запазят нападателя. Нещо повече, ще остане дори и след края на преотстъпването си, тъй като такава е била винаги идеята на „лос рохибланкос” за тази сделка.

Мората, Жоао Феликс, Маркос Йоренте, Ектор Ерера… Проектът е радикално нов и обещаващ, макар и без Люка Ернандез, Родри и, разбира се, Гризман.

Гонсало Кабеса, GOAL

Последвайте каналите ни в:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти