Приказката на Мадагаскар продължава (видео)

Приказката на приятната изненада в турнира за Купата на Африка Мадагаскар продължава, след като дебютантът на този форум победи с 4:2 след изпълнени на дузпи ДР Конго (2:2 в редовното време) и се класира за 1/4-финалите на турнира. Тимът от островната държава поведе с хубав гол на Ибрахим Амада (9'). Седрик Бакамбю (21') изравни бързо, но капитанът Фанева Има Андриатсима (77') отново изведе Мадагаскар напред. Буквално в последната минута на редовното време Шансел Мбемба направи 2:2 и прати мача в продължения, в които нови попадения нямаше. При 11-метровите наказателни удари Марсел Тисеран и Яник Боласие пропуснаха за ДР Конго, а всички изпълнители за Мадагаскар бяха точни.

Халфът на Лудигорец Абел Анисе отново изигра цял мач.

Мадагаскар започна доста смело този двубой, владееше повече топката и пресираше своя съперник, така че логично островитяните поведоха в резултата. Това се случи още в деветата минута, когато Ибрахим Амада нанесе страхотен изстрел от границата на наказателното поле, след който топката чукна дясната греда и влезе неспасяемо във вратата на Матампи.

В 21-вата минута Седрик Бакамбю изравни, след като засече с глава много добро центриране на Музинга. Това попадение даде увереност на ДР Конго. 1/4 час след гола Мбемба пропусна много добра възможност да направи пълен обрат.

В началото на втората част Мадагаскар можеше отново да излезе напред, но Андриа пропусна от няколко метра. Бакамбю пък пропиля добра възможност за ДР Конго.

В 77-ата минута Мадагаскар нанесе своя удар на контраатака. Метанир центрира отдясно, а Фанева Има Андриатсима плонжира и засече с глава, пращайки топката в ъгъла за 2:1. ДР Конго обаче не се предаде и стигна до изравнително попадение в последната минута на редовното време, когато Шансел Мбемба засече с глава центриране от корнер. Стражът на Мадагаскар Мелвин Адриен не успя да се намеси добре - 2:2.
В продълженията ДР Конго бе определено по-добрият отбор на терена на стадиона в Александрия. Мбемба и Боласие обаче пропуснаха добри възможности за гол.
Така се стигна до дузпи.
Амада изпълни безупречно първата  за Мадагаскар, а Тисеран стреля високо над вратата. Метанир, Бекамбю, Фонтен, М'Поку и Момбрис бяха точни, но Яник Боласие пропусна четвъртата дузпа за ДР Конго и прати Мадагаскар на 1/4-финал.