Бразилия не допусна изненада и за пети път триумфира в Копа Америка на своя земя (видео+галерия)

Отборът на Бразилия за 9-и път стана шампион на Южна Америка, като това е 5-ият случай, в който го прави като домакин на турнира. Това стана факт, след като “Селесао” победи Перу с 3:1 на финала на Копа Америка 2019, игран на легендарния “Маракана”. Така тимът грабна първия си континентален трофей от 2007 г. насам. За победителите точни бяха Евертон (15'), Габриел Жезус (45+3') и Ришарлисон (90' д.), а за "инките" - Паоло Гереро (44' д.).

Както се очакваше, Тите не направи нито една промяна от успеха над “Албиселесте“, като разчиташе на нов силен мач на Роберто Фирмино и Жезус, които тогава се разписаха и асистираха за двете попадения. Евертон и Филипе Коутиньо им помагаха в нападение. Колегата му Рикардо Гарека също не предприе изненади и заложи на същите 11 от разгромната победа над Чили. Най-големи надежди се възлагаха на ветерана Гереро, който водеше атаката на тима.

Преди първия съдийски сигнал имаше минута мълчание в памет на починалия по-рано през деня бразилски музикант Жоао Жилберто, известен като Бащата на боса нова. Перуанците започнаха мача по-смело, но бразилците постепенно изнесоха играта в тяхната половина. Така се стигна до 15-ата минута, когато Жезус се справи с играч в бяло и центрира топката към Евертон, който я прати в противниковата мрежа. В 24-ата шут на Коутиньо изсвистя покрай гредата. В 36-ата минута Алекс Сандро качи топката на главата на Фирмино, но ударът му не намери целта.

Бразилците изцяло доминираха, като опасности пред тяхната врата липсваха. Въпреки това, в 41-ата минута Тиаго Силва игра с ръка в наказателното си поле и главният рефер без да се замисли посочи бялата точка. Впоследствие той прегледа набързо ситуацията чрез ВАР, но решението му остана. Така Гереро се зае с изпълнението на дузпата, като успя да я реализира. Това само ядоса играчите на “Селесао”, които веднага се вдигнаха на щурм и излязоха отново напред в резултата още в добавеното време. Жезус получи топката от Артур на границата на наказателното поле и с прецизен удар я прати в долния ъгъл на вратата за 2:1.
110 Бразилия спечели Копа Америка!
"Златистите" бяха по-опасният тим и в началото на втората част. В 50-ата минута Коутиньо пробва коварен изстрел, който обаче се оказа неточен. Последваха два удара на Фирмино - единият по земя, а другият с глава, но и двата бяха далече от очертанията на вратата. Настъпиха минути на продължителен натиск за Перу - за първи път в мача. Именно тогава, в 69-ата минута, правещият силен мач и турнир Жезус си изпроси втори жълт и съответно червен картон за грубо нарушение. Малко след това Едисон Флорес отправи мощен шут, излязъл в аут.

В 88-ата минута Евертон направи впечатляващ пробив и навлезе в наказателното поле на Перу, където беше спрян от Карлос Самбрано с цената на нарушение. Съдията за втори път в мача отсъди дузпа, като с преглеждането на ситуацията чрез ВАР той само потвърди преценката си. Резервата Ришарлисон застана зад топката и с точно изпълнение оформи крайното 3:1.

“Селесао” вече е 9-кратен шампион на Южна Америка, изоставайки по този показател единствено от Уругвай (15 титли) и Аржентина (14 титли). Интересното е, че и в петте пъти, в които Бразилия е била домакин на футболния форум, именно “кариоките” са триумфирали с трофея. Освен в тазгодишното издание това се случва и през 1919 г., 1922 г., 1949 г. и 1989 г. Техният съперник Перу остава със само две титли от турнира - през далечните 1939 г. и 1975 г. “Инките” са на 4-о място по трофеи на континента заедно с Чили и Парагвай, които също разполагат с по два.
БРАЗИЛИЯ - ПЕРУ 3:1

1:0 Евертон (15')
1:1 Гереро (44' д.)
2:1 Жезус (45+3')
3:1 Ришарлисон (90' д.)