България U17 спечели групата си на Балканиадата в София (галерия)

Националният отбор по волейбол на България за юноши под 17 години, воден от Мартин Стоев, завърши като лидер груповата фаза на Балканиадата в София. Младите "лъвове" се наложиха над основния си съперник Гърция с 3:1 (25:20, 25:18, 17:25, 26:24) в мач от група А, изигран в столичната зала "Христо Ботев".

44 България - Гърция U17

Така българските момчета имат 9 точки в актива си (3 победи), гърците са втори - с 6 точки (2 успеха).

Първият гейм тръгна точка за точка от самото начало. Интригата продължи до 17:17, когато Алекс Николов застана на крайната линия. Българските момчета излязоха напред след сервис и ас на Николов. Силни минути за Ерик Стоев увеличиха преднината за 22:18. Гръцките състезатели се обезсърчиха и започнаха да грешат. До края родният тим не срещна особени проблеми и поведе след 25:20.
Във втората част играта бе завързана от самото начало и повтори до известна степен предходния гейм. При 10:10 герой за България отново бе Алекс Николов, който затрудни посрещането на гърците със сервис. "Трикольорите" заиграха още по-вдъхновено и след стабилна преднина авансът се увеличи на 2:0 гейма.

Третата част тръгна ударно за Гърция - 5:1. В следващите минути доминацията на "елините" продължи, като се стигна до 20:10. В ключовите моменти момчетата на Мартин Стоев успяха да стопят от дистанцията, но не се стигна до нещо повече. Състезателите от южната ни съседка намалиха пасива си на 2:1 гейма.

Решителният четвърти гейм стартира чудесно за родните представители - с преднина от няколко точки. Играчите на Йоргос Бакодимос обаче застанаха плътно зад съперника и останаха на точка от българските момчета. Те обаче устояха на атаките на гърците и отново доминираха. Разликата нарастна до 5 точки при 13:8, след което отново последваха драматични моменти. При 15:14 съседите отново дишаха във врата на младите "лъвове". Борбата продължи, нашите съумяха да излязат от ситуацията. За противника обаче ситуацията стана тежка - втори състезател напусна терена поради контузия в глезена. След 20:18 интригата се завърна и след нова драма играта претърпя обрат - равенство, и точков аванс за гръцкия отбор при 23:20. Малко по-късно обаче българите извадиха страхотна защита и след 24:22 резултатът стигна 24:24. Сервисът на Владимир Гърков бе ключов и изведе тимът ни за гейм и мачбол при 25:24. Отлична атака на Алекс Николов сложи точка на спора и България записа трета поредна победа, завършвайки перфектно груповата фаза.

Най-резултатен бе отново Владимир Гърков с 19 точки (3 аса), 14 добави Александър Николов (3 аса). За Гърция Александрос Нанопулос приключи с 18 точки (1 ас, 1 блокада).

На полуфиналите утре младите "лъвове" ще срещнат втория от група Б Турция в 18:00 ч. Другият полуфинал е между Румъния и Гърция два часа по-късно.

В първия двубой от групата за деня Сърбия надделя над Молдова с 3:1 (25:18, 25:15, 22:25, 25:15) и завърши на трето място. "Плавите" ще играят в неделя (7 юли) за петото място на Балканиадата срещу победителя от полуфинала за 5-7 място, който ще се проведе днес (6 юли).