Копа Америка ще има нов шампион! (видео)

Перу детронира шампиона Чили след победа с 3:0 и се класира за финала на Копа Америка, където ще се изправи срещу домакина Бразилия. "Инките" изиграха перфектен в тактическо отношение мач и не оставиха никакви шансове на фаворизирания тим на Чили. До почивката се разписаха Едисон Флорес и Йошимар Йотун, а точка на спора сложи ветеранът Хосе Паоло Гереро в добавеното време.

За Перу това ще е първи финал в турнира от 1975 година, когато спечели титлата. Чили беше властелин на Южна Америка от 2015 година насам, като триумфира в последните две издания на надпреварата, но този път няма да участва в най-важния мач.

Maчът се игра на "Арена до Гремио" в Порто Алегре, а главен съдия бе Вилмар Ролдан, който показа само три жълти картона. Чилийците все още имат предимство в общия баланс срещу този съперник на Копа Америка (8 победи 6 равенства и 7 загуби), но това едва ли ги успокоява.

Чили излезе със същия състав, който започна и срещу Колумбия на 1/4-финалите. В предни позиции бяха Алексис Санчес, Едуардо Варгас и Хосе Фуенсалида, а Артуро Видал, Ерик Пулгар и Чарлс Арангис оформиха триото в средата на терена.

Наставникът на Перу Рикардо Гарека също не предприе никакви размествания в стартовите 11 в сравнение с двубоя срещу Уругвай. Атаката водеше Хосе Паоло Гереро, подкрепян от бързите Едисон Флорес, Кристиан Куева и Аандре Карийо.

Перуанците стартираха много агресивно и можеха да поведат още във 2-ата минута. Гереро пусна чудесен пас към непокрития Куева, но той от чиста позиция стреля в аут. Малко по-късно подобен шанс се откри и пред Чили. Атаката бе организирана от Артуро Видал. Неговото подаване стигна до Жан Бусажур, който върна към Чарлс Арангис, но футболистът на Байер (Леверкузен) направи по-трудното и не уцели вратата.

Тактиката на Перу бе да приеме играта в собствената си половина, но при всяка възможност "инките" се изстрелваха в атака, а скоростта на Куева, Флорес и Карийо създаваше много проблеми на чилийската защита. Заслужено дойде и попадението на Едисон Флорес. Карийо продължи топката с глава след центриране на Куева, а Флорес с прецизен диагонален шут не пстави шансове на Габриел Ариас.

Чили се опита веднага да притисне съперника. Арангис изведе по крилото Маурисио Исла, но нямаше кой да засече неговото подаване. Перуанците се чувстваха комфортно да се защитават, а атаките им бяха по-опасни от тези на шампионите.

В 38-ата минута вратарят на Чили Габриел Ариас сътвори голям гаф, който още повече утежни положението на неговия отбор. Стражът напусна наказателното поле, за да пресрещне Карийо, но закъсня и крилото на Перу центрира към Йотун, който овладя топката и с безпощаден удар я прати в мрежата.

Чилийците се изнервиха и станаха много припрени в атаките си. Въпреки това, Хосе Фуенсалида беше близо до гола в 44-ата минута, но Педро Галесе изби в корнер. Алексис Санчес нито веднъж не излезе на стрелкова позиция, а освен удара на Фуенсалида Чили нито веднъж не застраши вратата на Перу.

Второто полувреме започна със смяна на Рейналдо Руеда, който пусна в игра Анхело Сагал вместо Фуенсалида. Малко по-късно рокада имаше и в състава на Перу, но принудителна, защото авторът на първия гол Флорес се контузи и бе заменен от Кристофер Гонсалес.

Интригата можеше да се върне в 51-ата минута, но Варгас уцели гредата с глава. В 59-ата пък късметът помогна на Чили след най-красивата атака в мача. Разиграването на офанзивните футболисти на Перу остави техните съперници без отговор, но Йотун не успя да намери добре топката и от няколко метра я прати над вратата. Малко след това Куева пробва да прехвърли Ариас, но не сполучи.

Чили изпадна в тотална безизходица и нямаше идея как да отбележи гол. Далечен удар на Арангис излезе в аут, а перунаците играеха с все по-голямо самочувствие. В 68-ата минута Бусажур опита центриране от въздуха, но топката се насочи към вратата и щеше да се получи брилянтен гол, ако Галесе не бе избил в корнер.

Перуанците обаче се поумориха и в последния четвърт час Чили доминираше. Маурисио Исла отправи плътен удар, след който топката мина на сантиметри от гредата. Най-спорният момент дойде в 75-ата минута, когато Куева задържа Варгас, но отй остана на крака и стреля, а Галесе спаси. Чилийците поискаха червен картон, но реферът подмина претенциите им.

Алексис напомни за себе си с хубав изстрел в 82-ата минута, но отново перуанският вратар внимаваше. В добавеното време Гереро излезе сам срещу Ариас, преодоля го и направи успеха на перуанците класически. До края остана време Варгас да пропусне дузпа с несериозно изпълнение.

Перу заслужено е на финал, дори и без голямата си звезда Джеферсон Фарфан, който се контузи срещу Бразилия в груповата фаза. Тогава "инките" бяха пометени с 0:5, но срещу Уругвай и Чили не допуснаха нито един гол. Финалът е в неделя, а ден по-рано Чили и Аржентина излизат в мача за третото място.

ЧИЛИ - ПЕРУ 0:3 (0:2)