Резервите на Иран сразиха България в Пловдив (видео + галерия)

Националният отбор на България за мъже допусна 9-а загуба в Лигата на нациите. Възпитаниците на Силвано Пранди изненадващо паднаха от резервите на Иран с 0:3 (23:25, 23:25, 21:25) пред 6000 зрители в зала “Колодрума” в Пловдив.

Волейболистите а Иран пък постигнаха 12-и успех от 14 мача и отново оглавиха класирането в Лигата на нациите с 36 точки. Селекционерът на България Силвано Пранди направи 3 смени в състава ни, който вчера победи САЩ с 3:1. Николай Николов, Виктор Йосифов и Тодор Скримов получиха почивка, а като титуляри започнаха Красимир Георгиев, Светослав Гоцев и Розалин Пенчев.

Игор Колакович взе прекъсване за Иран. “Персите” изравниха още при 4:4. България поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване след атака на Розалин Пенчев. Националите продължиха да водят в резултата с 10:7 и с 12:9 след атака на Мартин Атанасов на единична блокада. “Персите” изравниха при 13:13. Атака на Светослав Гоцев и 14:13.

Второто техническо прекъсване дойде 16:15 за България след атака на Красимир Георгиев. Иран поведе със 17:16 след двойна блокада срещу атака на Мартин Атанасов.
58 България - Иран 0:3
Цветан Соколов изравни при 20:20. Красимир Георгиев атакува остро за 21:21. Пурия Яли изведе Иран напред при 23:21. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Разпределителят Джавад Карими пусна топката и Иран стигна до геймбол при 24:23. Двойна българска блокада спря атаката на Пурия Али - 23:24. Игор Колакович взе прекъсване за “персите”. Красимир Георгиев би началния удар в мрежата и това донесе успеха на Иран в първата част с 25:23.
Пламен Шекерджиев остана на игрището в началото на втората част. В края на първата част той замени Розалин Пенчев, който реализира само 1 точка от 9 атаки. България поведе с 3:2 след атака на Цветан Соколов. Иран изравни при 5:5, след като Мартин Атанасов атакува в мрежата. България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Възпитаниците на Игор Колакович поведоха с 9:8 и 10:9. Цветан Соколов изравни при 10:10. Нова атака на Цветан Соколов и България поведе с 12:11. “Персите” пак поведоха с 13:12, но Мартин Атанасов изравни при 13:13. България поведе с 15:14 след пайп на Мартин Атанасов. Атака на Фархад Гаеми даде преднина на Иран при второто техническо прекъсване 16:15. “Персите” поведоха с 3 точки при 18:15, след като Цветан Соколов бе спрян от тройна блокада. Розалин Пенчев се завърна в игра и смени Пламен Шекерджиев. Прид 15:19 Силвано Пранди взе прекъсване за България. Двоен български блок на Цветан Соколов и Виктор Йосифов намалиха разликата до 17:19. Розалин Пенчев би сервис в аут и 19:22. Цветан Соколов намали до 21:23. Мартин Атанасов съумя да намали разликата само на точка при 22:23. Атака на Цветан Соколов в аут и Иран стигна до геймбол при 24:22.Цветан Соколов намали до 23:24. Игор Колакович взе прекъсване, а веднага след него Иран спечели втората част с 25:23 след страхотна атака на Алиасгар Мояред.
Капитанът Виктор Йосифов остана на игрището в началото на третата част. “Пресите” поведоха с 3:1, но родните национали изравниха при 4:4. Цветан Соколов направи 7:6. България поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Две поредни български блокади дадоха аванс на възпитаниците на Силвано Пранди с 12:9. Ас на Цветан Соколов и 14:10. Второто техничско прекъсване дойде при 16:13. Двойна блокада на Светослав Гоцев и Цветан Соколов даде аванс на България от 2 точки при 19:17. При 20:19 се контузи най-добрия реализатор за отбора на Иран Махамадджавад Манавинеджад и се наложи да напусне играта. той бе заменен от Милад Ебадипур. Това даде импулс в играта на “персите”, които поведоха с 21:20 след блокада срещу Виктор Йосифов. Силвано Пранди взе прекъсване за България. Виктор Йосифов докосна мрежата при блокада - 20:22. Розалин Пенчев намали до 21:22. Иран стигна до мачбол при 24:21, след като тройно блокада спря атака на Мартин Атанасов. “Персите” стигнаха до успеха в третата част с 2%721 и в мача с 3:0 гейма, след като Мартин Атанасов атакува в аут.
Цветан Соколов стана най-резултатен за България с 20 точки (1 ас, 3 блока, 47% ефективност в атака), а Мартин Атанасов добави още 9 точки (52% ефективност в атака).
Мохамадджавад Манавинеджад заби 14 точки (2 блока, 50% ефективност в атака), а Месут Голами добави още 11 точки (4 блока, 77% ефективност в атака).
В класирането в лигата Иран води с 36 точки след 12 победи и 2 загуби. България е на 12-а позиция с 13 точки от 5 победи и 9 поражения.
В неделя България приключва участието си в турнира с мач срещу Сърбия, докато по-рано през деня Иран играе със САЩ.